Éterická Kristen Stewart prozradila, co pro ni bylo nejtěžší, když ve snímku Spencer ztvárňovala ikonickou princeznu Dianu
Komentář
Zdroj: Getty
<Path>

Éterická Kristen Stewart prozradila, co pro ni bylo nejtěžší, když ve snímku Spencer ztvárňovala ikonickou princeznu Dianu

Pohnuté lidské osudy působí jako magnet a nejinak je tomu i s princeznou Dianou. Od tragického konce jejího příběhu sice uplynulo bezmála čtvrt století, ale už navždy mladá, plachá žena s typicky vyfoukaným plavým účesem a smutným, bolestným i tajemně uhrančivým pohledem lidi nepřestává zajímat ani v roce 2021. V době, kdy by se mohlo zdát, že o Dianině životě i jeho mrazivém vyhasnutí už toho bylo řečeno, napsáno i natočeno dost, do kin vstupuje nový film s prostým názvem Spencer. Připomenutí princeznina rodného příjmení jako by výstižně charakterizovalo i poselství celého snímku – ukázat Dianu autenticky jako ženu z masa a kostí, která sice zdánlivě žije dokonalý život plný přepychu, ale sama touží po těch nejjednodušších maličkostech, v nichž se skrývá to opravdové a nenahraditelné štěstí.
Monika Bílková Monika Bílková Autor
2. 11. 2021

Soukromí princezny Diany se stalo námětem pro spoustu drbů, ale i faktografických knih a výpravných životopisných filmů. Zatímco některá díla si vysloužila obdiv a uznání, jiná kritici nemilosrdně rozcupovali. Těžko předpovědět, do jaké z těchto dvou kategorií se zařadí nový snímek Spencer. Jisté ale je, že nabízí něco úplně jiného než jeho předchůdci.

<Path> Herec Vladimír PolívkaZdroj: Do Větru, Vladimír Polívka

To, že film Spencer nepředstavuje žádnou tuctovou podívanou, je jasné už z traileru. Pravdou ale také je, že umně sestříhané upoutávky někdy bývají vydařenější než samotný snímek. Kromě snové a zároveň ponuré atmosféry, kterou v traileru působivě a ironicky podtrhává i sugestivní melodie písně Perfect Day v podání dětského pěveckého sboru, ale film svou specifičnost dokazuje i samotným dějem. Snímek se totiž nepokouší vyumělkovaně a příliš zrychleně zachytit všechny zásadní milníky Dianina života. Místo toho mapuje jen několik dní. Zato ale hodně propracovaně. 

Každý dnes bere jako fakt, že princezna Diana byla uvězněná v nešťastném manželství s Charlesem, princem z Walesu, a sešněrovaná nekompromisním britským královským protokolem. Už hůř se to ale dá představit v praxi a právě na to ve filmu Spencer cílil režisér Pablo Larraín. Jméno tohoto tvůrce je spojováno mimo jiné s jiným biografickým snímkem, kterým je úspěšné drama Jackie. V něm hlavní roli Jackie Kennedy ztvárnila herečka Natalie Portman. A zatímco film Jackie se zaměřil na hodiny, které někdejší americká první dáma prožívala bezprostředně po hrůzném atentátu na svého manžela, prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, snímek Spencer se odehrává během vánočních svátků na počátku 90. let.

Tyto Vánoce sice královská rodina trávila jako už tradičně každý rok pospolu na panství Sandringham, ovšem atmosféra byla dusná a potvrdilo se, že zatímco některé okamžiky můžou být velmi prchlivé, jiné chvíle se dokážou táhnout až nesnesitelně dlouho. Vztah Charlese a Diany je v tuto dobu už definitivně rozvrácený a dohromady ho jakžtakž drží jen společné formální povinnosti a oficiality. Diana si uvědomuje bezvýchodnost svojí situace, kterou ještě umocňuje pečlivost, s jakou je proti její vůli naplánován její denní program. Neexistuje minuta, která by nebyla zanesena do striktního itineráře, a tak i cesta na mši nebo procházka vzbuzují úzkost.

Spousta lidí po celém světě dodnes bedlivě sleduje britskou královskou rodinu. A i když se její členové zdají být běžným životům „normálních“ lidí na míle vzdáleni, právě Vánoce jsou takovým spojujícím prvkem, který nám umožňuje ztotožnit se třeba i s princeznou. Všichni vánoční svátky známe a přesto, že mají představovat pohodový čas, mnohdy jsou dost stresující záležitostí. A vzhledem k tomu, že snímek Spencer vychází ze scénáře Stephena Knighta, který je známý svým smyslem pro detail, lze čekat, že přesně v tom bude tkvět i síla filmu. Knight původně s přijetím nabídky od režiséra Larraína váhal, protože „filmů o Dianě už se natočilo hodně a tak špatně, že o nich každý ví“. Je ale dobře, že Knight nakonec souhlasil. Právě zdánlivě nenápadné drobnosti totiž ve snímku mají klíčový význam a odlišují ho od jiných filmů.

Zlověstně tak najednou působí práce služebných i běžné vybalování luxusních oděvů. Zatímco jedno vlněné sako má na sobě visačku s nápisem „Štědrý den – odpolední čaj“, růžový kostým se vzorem kohoutí stopy je zase označeno visačkou se slovem „Odjezd“.  Čím honosnější šaty a šperky, tím hlubší se zdá být Dianino zoufalství. „Chtěl jsem, aby náš film obsahoval i hororové prvky, protože i některé původní pohádky jsou poměrně drsné. Cílem proto bylo zachytit Dianin pocit, že je v pasti a že s ní každý nějak manipuluje,“ vysvětlil Knight. 

Kdo by ale čekal, že film bude plný křiku, tak je na omylu. Snímek emoce přenáší pomocí hrozivého ticha a všeříkajících pohledů, které přesvědčivá představitelka princezny Diany, herečka Kristen Stewart, bravurně zvládá. Podle ní ve snímku o mnoha věcech vypovídalo i Dianino oblečení. „Celý film je hodně červený, Dianina oblíbená barva byla růžová. Podle mě je důležité, aby si lidé všímali té živočišnosti, kterou v sobě měla,“ zdůraznila Stewart.

Jen málokdo by si nejspíš na začátku dovedl představit, že Američanka bude hrát Britku. Všechny pochybnosti se ale rozplynuly, když tvůrci filmu zveřejnili fotografii, na které jako by Kristen Stewart ladné a oduševnělé Dianě z oka vypadla. A trefou do černého byla americká herečka i v jiných ohledech. Když v traileru vidíte pro Dianinu příznačné minimalistické vystupování, charakteristická gesta, nezapomenutelný uhýbavý pohled a slyšíte bezchybný britský přízvuk, na Bellu Swan ze ságy Stmívání si rozhodně nevzpomenete. 

Pro americkou herečku ale zvládnutí Dianina akcentu a její dikce překvapivě nebylo tou největší výzvou. „Všechny zajímá, jaká kouzla za tím jsou a co všechno jsem během přípravy na roli musela v tomto ohledu zvládnout, ale faktem je, že přízvuk je velmi technická záležitost. Takže pokud máte dostatek času projít si všechny materiály, které jsou k dispozici, tak se to naučit dá,“ nechala se slyšet Stewart, která úzce spolupracovala s dialektovým koučem Williamem Conacherem. Ten shodou okolností pomáhal i jiné představitelce princezny Diany – Emmě Corrin, kterou znáte ze seriálu Koruna. Za ten pravý oříšek Kristen Stewart považuje zachycení Diany jako milující matky. „Myslím, že Diana se nejvíc cítila sama sebou, když byla obklopená svými dětmi. Ať už jsem se prokousávala jakýmikoliv zdroji, vždycky jsem zas a znovu skončila u tématu mateřství. A v tu chvíli mi došlo, že právě to je tím zásadním prvkem, který musíme ochránit. Já osobně s jistotou nedokážu říct, jaké to je být matkou. Ovšem proto, že jsem člověk, tak jsem schopná cítit všechny přirozené pocity, které k tomu patří,“ popsala herečka.

<Path> Muž zdokumentoval vlastní těhotenství. „Okolí si myslelo, že jsem prostě tlustý chlap,“ tvrdí se smíchemZdroj:

Sama Stewart si také pochválila spolupráci s režisérem Larraínem. „Myslím, že jsme si navzájem byli velkou oporou a snažili se držet hlavní myšlenky. Zároveň jsme se ale nebáli odvázat a přicházet se spontánními, impulzivními nápady, které všemu dodávaly novou jiskru,“ uvedla Stewart. Ani Larraín ale herečce prý nedával klasické pokyny, které by se od režiséra daly očekávat. „Nejlépe mě Pablo dokázal nasměrovat svou mimikou. Občas mi připadalo, jako bychom Dianu hráli oba. Dali jsme do toho všechno,“ dodala Stewart.

Jenom čas ukáže, jak film Spencer uspěje. Není ale vyloučeno, že možná i převýší autenticitu a lidskost, s jakou k postavě princezny Diany přistupují také tvůrci uznávaného seriálu Koruna (v anglickém originále The Crown). Seriál z dílny Netflixu se navíc se snímkem na časové ose potkává – nejnovější pátá řada, kterou diváci uvidí příští rok, je totiž věnovaná právě rozpadu manželství Charlese a Diany.

Zdroj: Bbc.com, Bustle.com, Variety.com, Theguardian.com, Cosmopolitan.com, Vanityfair.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop