WO(MAN)? Think again! Kdo nezapadá do tradičních kolonek mužů a žen?

Tradiční svět se nám snaží vnutit, že lidi dělíme na muže a ženy. Jak to je ale s těmi, kteří nám přesně nezapadají do vymezených kolonek a očekávání? Přinášíme vám pár světoznámých osobností, které se potýkají s věčným komentováním jejich „mužství“ či „ženství“.

Angela Merkel
Foto: WikiMedia Commons

Angela Merkel

Časopis Forbes ji opakovaně prohlásil za nejmocnější ženu světa, je považována za skutečnou hlavu Evropské unie. Křesťanská demokratka Angela Merkel stála 15 let v čele Německa, čtvrté největší ekonomiky ve světě.  

Začala jako poslankyně Spolkového sněmu, pak jí bylo svěřeno ministerstvo životního prostředí. Tím ale „ženská“ kariéra v politice končí a Angela se dostává do nejvyšší úrovně. První žena v pozici německé kancléřky měla koule dělat rozhodnutí, jichž se politici obvykle bojí: zavřít jaderné elektrárny v zemi, pozvat uprchlíky, změnit názor a podpořit manželství gayů a leseb.

Angela Merkel mezi ostatními šéfy států, jimiž jsou až na výjimky muži, nikdy netasila „ženské zbraně“. Na politická jednání stejně jako oni přichází v kalhotách – obrazně i doslova. Kalhotový kostým si vzala dokonce i na recepci britské královny Alžběty II., což bylo vážné módní faux pas. To ale Angela neřeší, když jí leží na bedrech osud Evropy. V roce 2021 se chystá do politického důchodu.

Caster Semenya
Foto: Getty

 Caster Semenya

Když jihoafrická běžkyně Caster Semenya zaběhla na berlínském mistrovství světa v atletice v roce 2009 rekordní čas, byla to senzace. Brzy ale přišly pochyby, zda by měla soutěžit v ženské kategorii.

Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) ji nechala podstoupit test pohlaví, a zatímco ho celý rok vyhodnocovala, do médií unikaly různé spekulace. Psalo se, že Caster má vrozenou vyšší hladinu mužského hormonu nebo že je intersex – dokonce se objevily i drby, že má místo vaječníků varlata.

Caster přes série nedůstojných testů a veřejné ponížení pokračovala v závodech až do roku 2018, kdy IAAF přišla s nařízením, že sportovkyně se zvýšenou hladinou testosteronu musejí podstoupit terapii na její snížení. Tyto atletky totiž mají mít stejný vývoj kostry, nárůst svalové hmoty a sílu jako muži po pubertě. Caster kvůli probíhajícím sporům přišla o atletické mistrovství v roce 2019. Je zajímavé, že Usainu Boltovi jeho nebývale dlouhé nohy nikdo zkracovat nechce.

Conchita Wurst
Foto: WikiMedia Commons

Conchita Wurst

V roce 2014 nebyl nikdo připraven na to, že drag queen přijde na podium neoholená. Conchita Wurst, vousatá zpěvačka z Vídně, si okamžitě získala pozornost i srdce mezinárodního publika a vyhrála ten rok evropskou pěveckou soutěž Eurovision.

Důvodem, proč Thomas Neuwirth postavu krásné ženy s hustým vousem stvořil, byla snaha poukázat na přetrvávající netoleranci k odlišnostem. Opravdu se mu podařilo Conchitou pořádně ohnout genderové role a zatímco si část rakouské společnosti psala o autogram, druhá podepisovala petice.

Před dvěma lety Thomas zveřejnil informaci, že je již nějakou dobu HIV pozitivní. Conchita vydala své poslední album a zemřela. Do života vstoupil projekt pod názvem Wurst, ve kterém se Thomas objevuje s mužským vzhledem. Jeho pohyby však zůstávají hodně „conchitovské“, vždyť na otevřenosti k rozdílům je pořád ještě co zlepšovat.

Jacob Tobia

Tenhle chlapeček se vždycky lišil. Neměl ale jiný gender, on je v sobě měl všechny. Miloval barbíny, bahenní války, princezny i mučení vos. Okolí se malého Jacoba snažilo nasměrovat jen do chlapecké části světa. Nepodařilo se a o dětství plném posměchu vloni vydal knižní hit Sissy: A Coming-of-Gender Story.

Jacob Tobia má vždycky dvoudenní strniště, mužně chlupaté nohy i hruď, ženské šaty a výrazně nalakované nehty. Když promluví hlubokým hlasem, řadu lidí úplně vyvede z konceptu. Identifikuje se jako nebinární genderqueer osoba a používá genderově neutrální zájmeno them.

Jacob je aktivista*ka, spisovatel*ka, produkční, herec*čka. Je hostem televizních show, stojí za seriály s transgender tematikou, vystupoval*a v kostele, jeho*její podpatky už klapaly i v Bílém domě. Propaguje přístup gender chill, podle kterého si máme hrát se svým genderem, zkoumat ho a nebát se hranic. Bez ohledu na svůj gender bychom si všichni měli aspoň jednou obléct trojdílný pánský oblek a prostě zkusit, jaké to je.

Jared Leto

Dokáže se proměnit ve rváče, nebezpečného šílence i transgender prostitutku. Viděli jsme ho jako potetovaného rachetika, po kterém zblázní ženy, i jako rozpustilou krasotinku na obálce časopisu Candy. Americký herec Jared Leto je za svoje hrátky s genderem oslavován i kritizován.

Jared se prosadil jako filmový herec, reklamní model i rocker z kapely The Thirty Seconds to Mars. Jeho nejdiskutovanější filmovou postavou byla HIV pozitivní trans žena Rayon ve filmu Klub poslední naděje (Dallas Buyers Club). Získal za ni Oskara za mužský výkon ve vedlejší roli. Zároveň sklidil kritiku za to, že jako muž trans roli vůbec přijal, a také za její stereotypizující pojetí.

I mimo film si Jared rád hraje s očekáváním diváků. Jeho značkou jsou rozpuštěné vlasy i zaplétané copy, neváhá objevit se v růžovém kimonu. Stal se tváří dámské i pánské verze parfému Gucci Guilty Absolute. Je sex symbolem, který provokuje, ale vždy se drží v mantinelech mužnosti.

Laura Kampf

Rozbrušovačka, akušroubovák, svářečská sada. Tyhle věci si většinou pořizují muži. Laura Kampf z Kolína nad Rýnem má toto vybavení ve své dílně, kde pracuje s dřevem, s kovem, recyklovanými materiály i odpadem dotaženým ze skládky. Každou neděli zveřejní video s novým kutilským projektem na svém YouTube kanále, který sleduje přes půl milionu lidí po celém světě. Laura je moderní německá verze kutila Tima nebo našeho Přemka Podlahy.

Studovala design, ale vždy ji zajímalo vyrábět si věci podle sebe, vtisknout jim vlastní představu. A tak rozřízne rám kola, aby si ke štangli přivařila držák na kelímek s kafem. Nebo opuštěnou loďku předělá na motorový člun poháněný vrtačkou. Její dosud nejoblíbenější projekt je kolotoč pro děti, který roztáčí starý bicykl.

Přestože vášeň pro kutilství sdílí především s muži, svůj gender prý nikdy necítila jako problém. Vlastnoruční vyrábění věcí se podle ní nedělí na mužské a ženské. Už sám proces výroby je produktem.

Rain Dove

Urostlá postava s výškou 185 cm, krátké vlasy, ostře řezaná čelist. S push-upkou má Rain Dove v halence plně klenutý hrudník. Když ji vymění za binder a povolí ramena, je rázem dobře rostlý muž. Genderově neutrální model*ka o sobě ale mluví bez rodu. Já jsem já. Žádné nálepky. Žádné hranice.

Vyrostl*a na farmě ve Vermontu s pocitem, že je ošklivá holka. Pak se z hecu dostal*a na casting značky Calvin Klein a od té doby předvádí ženskou i mužskou módu.

Rain Dove se ale považuje především za aktivistu*ku. Přednáší na školách, řeční na demonstracích, odpovídá na Instagramu fanouškům hledajícím svou identitu i jejich rodičům. Natáčí aktivistická videa, v nichž se ve stejné situaci objevuje jednou jako žena, podruhé jako muž. Rain Dove ví, že pro některé značky má příliš politické postoje a přichází tím o zakázky. Ale nehodlá přestat. Mým úkolem tady je udělat pro vás svět lepším.

Sasha Hostyn

Svět počítačových her byl dlouhou dobu doménou mužů. To se ale postupně mění a ženy pronikají i do profesionální oblasti eSportu. V něm se obvykle nerozdělují kategorie na muže a ženy a místo medailí se vyhrávají peníze. Nejlepší hráčkou eSportu s největšími výhrami je v současnosti Kanaďanka Sasha Hostyn hrající pod jménem Scarlett.

Kariéru, kterou začala v roce 2012, vybudovala kolem jediné hry – kultovní real-timové strategie StarCraft II, v níž se specializuje na rasu Zergů. Ve 205 zápasech, jichž se zúčastnila, dosud vydělala 373 tisíc dolarů. Z amatérky na pozici vítězky severoamerického kola světového šampionátu vystoupala za pouhé čtyři měsíce. Nicméně eSport je velice soutěživé prostředí, kde se výkonnost porovnává každý den, tlak na výsledky je obrovský a šampióni žijí v týmových domech s ostatními hráči.

Je otázka, zda je v těchto podmínkách pro Sashu výhodou, nebo naopak hendikepem, že je trans žena. Sama říká, že genderová identita nemá absolutně žádný vztah k tomu, jak hraje.

Sergej Polunin

Zvolil si profesi, pro kterou se moc mužů nerozhodne. Ne že by v ní nebyla síla a pevné svaly, ale balet si prostě dodnes nese cejch zženštilosti. Proto překvapí jeho striktní názory zavánějící toxickou maskulinitou, homofobií a šikanou. Sergej Polunin už kvůli nim přišel o významné role na světových pódiích.

Akné rozhodně nemusí být jen na tváři. Co způsobuje bolestivé pupínky na zadku a jak tento problém řešit?31. 12. 2021

Je z Ukrajiny, od 13 let studoval balet v Londýně. Stal se nejmladším sólistou londýnského Královského baletu, avšak nezůstal dlouho. S tancem se rozhodl skončit, ale super úspěšný videoklip od Davida LaChapella k písni Take Me to Church ho vystřelil opět na výsluní a vrátil mu chuť do práce.

Sergej je známý svým sebedestruktivním chováním, které zahrnuje alkohol i drogy přímo na jevišti. Čím ale ztratil část fanoušků, jsou výroky o tom, že ženy se snaží přebrat mužskou roli a muži by jim měli ukázat jejich místo. Obézní lidi radí na potkání proplesknout. Asi úplně nepřekvapí jeho podpora Trumpa a láska k Putinovi, jehož portrét má vytetovaný na hrudi. I když působí jako vidlák, je pořád nejlepším baletním umělcem své generace.

Zdroj: Redakce