Místo zábavy pro všechny (ne)vědomá diskriminace: Proč jsou reality show v Česku hetero?
Už svou podstatou jsou reality show předurčeny k tomu, že se o nich prostě bude mluvit. Spousta lidí se vůči nim jasně (nebo možná naoko) vymezuje, ale pořád je tu také dost diváků, pro které jsou takové pořady určitým druhem „guilty pleasure“. Ať už si tak o reality show myslíme cokoliv, oba znesvářené tábory tento „bizár“ bezpochyby něčím fascinuje. Jak se ale čím dál zřetelněji ukazuje, reality show jsou od toho skutečného světa (a reality...) opravdu na míle vzdálené. Pořady jako Love Island nebo Svatba na první pohled totiž slibují, že lidem pomůžou najít tu pravou lásku. Nikdo z vybraných účastníků ani jedné ze zmíněných reality show ale není jiné než heterosexuální orientace...
Mohlo by se zdát, že jde o charakteristický rys českých reality show. Pravdou ale je, že s nedostatečným zastoupením queer lidí se potýkají i v zahraničí. Ačkoli svou verzi Svatby na první pohled začali např. ve Velké Británii vysílat už v roce 2015, první gay pár se v pořadu objevil až letos. Ovšem pokud jde o Love Island, tak tam je všechno ještě o dost složitější. Někteří diváci si stěžují na přehnanou komplikovanost pravidel celé soutěže – z párů, které se daly dohromady na samotném začátku, totiž na ostrově lásky kvůli „recouplingům“ a nečekaným příchodům nových „bombshells“ zbyl jen zlomek původního osazenstva. Dost možná právě tento systém je brzdou, která pořadu brání ve férovém zařazení LGBT soutěžících.
To ostatně potvrdili i tvůrci britského Love Islandu, kteří sami připustili, že aktuální nastavení formátu soutěže nedovoluje větší začlenění queer zájemců. „Přestože ostrované a ostrovanky nemusí být stoprocentně heterosexuální, pravidla soutěže jsou v současnosti nastavena tak, aby všichni měli při recouplingu stejné šance a možnosti volby,“ uvedla Amanda Stavri z vedení britské televizní stanice ITV.
Ani za hranicemi České republiky tak zatím není v plánu cokoliv měnit - Love Island je hetero tak nějak automaticky. A i když nevylučuje účast bisexuálních soutěžících a dění ve vile diplomaticky ponechává náhodě, k žádným coming outům nejspíš nedojde. Britská modelka a bývalá účastnice Love Islandu Megan Barton-Hanson, která se za bisexuální považuje, do soutěže koneckonců šla s tím, že jde o hetero pořad. No a pokud jde o zatím jediný bisexuální pár, který se v Love Islandu kdy objevil, tak ten to opravdu jednoduché neměl. Britky Katie Salmon a Sophie Grandon (v roce 2018 spáchala sebevraždu) dokonce někteří diváci osočovali z toho, že je jejich orientace jen nahraná póza pro televizní kamery, a že nejde o nic jiného než o dobře propracovaný marketing. Nejlepším řešením by tak nejspíš bylo zrealizovat oddělenou verzi Love Islandu, která by se skládala čistě z queer soutěžících.
Naopak tvůrci britské televizní taneční soutěže Strictly Come Dancing a její americké mutace známé jako Dancing with the Stars se toho nebáli a rozhodli se vydat „gay-friendly“ směrem. Na tanečních parketech ve Velké Británii i v USA se tak vznáší také stejnopohlavní taneční páry. V letošním ročníku české verze s názvem StarDance pak tančí Jan Cina. Ten sice soutěží s ženskou partnerkou, ale i tak je to posun kupředu. A to se dá říct i o pořadu První večeře, kde se uskutečnilo seznámení jednoho gay páru. To všechno jsou první vlaštovky. Převaha hetero většiny v reality show asi ještě nějakou dobu potrvá, ale je hezké vidět alespoň nějakou snahu.