Angelina Jolie napsala knihu, která má změnit svět. „Věřím, že dětem dodá odvahu bojovat za svá práva,“ uvedla

Americká herečka Angelina Jolie není známá jen z filmového plátna. Ačkoliv se na stránkách bulvárních časopisů její jméno často skloňuje v souvislosti s hereččiným dnes již bývalým manželem a kolegou z branže Bradem Pittem nebo osobními, zdravotními a psychickými problémy, Angelina Jolie část svého mnohdy kontroverzního života zasvětila i rozsáhlé humanitární činnosti. Herečku si v posledních dnech fanoušci marvelovek možná spojí s novým filmem Eternals, který aktuálně míří do kin, ale Jolie se pozornost veřejnosti snaží stočit trochu jiným směrem. Vydává totiž novou knihu o lidských právech, na nichž jí obzvlášť záleží.

Světem zmítá chaos spolu s nepříjemnou nejistotou. Situace ale aktuálně není napjatá „jen“ kvůli pandemii koronaviru, která nás bohužel ani po dvou dlouhých letech zatím zcela neopouští. Velký otazník se vznáší i nad mezinárodní politikou. Od půlky srpna se zrak většiny zemí upíná k Afghánistánu. Poté, co se tento stát dostal pod vládu radikálního islamistického hnutí Tálibán, veškerá jeho předvídatelnost šla stranou. Nikdo neví, co se dá od země čekat dál, což vede ke spekulacím, které se skládají z těch největších obav. Dění v Afghánistánu ale bedlivě nesledují jenom vrcholní politici – oči z něj nespouští ani americká herečka Angelina Jolie.

Největší queer halloweenská párty aneb Představujeme vám Blood Ball. Soutěžte s magazínem LUI o lístky24. 10. 2021

Jolie se dlouho úspěšně vyhýbala sociálním sítím. Srpnový převrat v Afghánistánu ji ale přiměl změnit názor. Hereččina veřejná reakce na ovládnutí země Tálibánem tak na sebe nenechala dlouho čekat – už 20. srpna mohli fanoušci Angeliny Jolie vidět její první příspěvek na oficiálním instagramovém účtu, přičemž od té doby se její aktivita nezastavila. A dá se říct, že herečku do jisté míry nástup vlády hnutí Tálibán v Afghánistánu vyburcoval i k rychlejšímu vydání její nové knihy. Tou je publikace pojmenovaná Know Your Rights and Claim Them, což by se dalo přeložit jako „Poznejte a vymáhejte svá práva“. Adresovaná je zejména dětem, které Jolie považuje za nejzranitelnější. „Tolika dětem po celém světě je ubližováno, přitom pořád neděláme dost, abychom byli schopni tomu zabránit,“ vyjádřila herečka svoje rozhořčení.

Ve vydání svojí nové knihy,  která vznikla ve spolupráci se samotnými dětmi, ale také aktivisty, dobrovolným hnutím Amnesty International a britskou právničkou specializující se na lidská práva Geraldine Van Beren, ale Jolie spatřuje záblesk naděje. „Dali jsme dohromady výčet práv dětí, která byla zformulována Organizací spojených národů (OSN) už před lety na základě toho, co dětem nejvíc prospívá, co jim zajistí bezpečí a co jim umožní dospět ve zdravé a vyrovnané jedince. Když totiž děti získají zastoupení, sílu i znalosti k tomu, aby se mohly vyjádřit, budou moci změnit život dalších mladých lidí i dospělých a svým dílem přispět k dosáhnutí rovnoprávnější společnosti. Přesně to je poselstvím mojí knihy,“ popsala herečka. 

Svou publikaci ale Jolie nevnímá jako nezáživnou učebnici – herečka má za to, že se jí podařilo dát dohromady praktického průvodce do života, který děti s jejich právy seznámí nenásilnou formou. „Příliš dlouho jsme dětem jejich skutečná práva upírali. Teď je ale čas na změnu. Tahle knížka dětem jasně a výstižně ukáže: Toto jsou vaše práva. Toto jsou otázky, které si musíte klást v závislosti na tom, v jaké zemi žijete. Toto jsou překážky, které vám v dosažení vašich práv brání. Toto jsou ti, kteří za svá práva bojovali před vámi. A v neposlední řadě: toto jsou způsoby, jakými svá práva můžete vymáhat vy,“ přiblížila Jolie.

Volkswagen Multivan – univerzální automobil, který má mnoho co nabídnout2. 11. 2021

Herečka se boji za práva slabších věnuje už přibližně dvě dekády – zastává mimo jiné i funkci zvláštní vyslankyně Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Sama navštívila mnoho zemí sužovaných hladomorem i válečnými konflikty včetně Sýrie, Iráku nebo již zmiňovaného Afghánistánu, a podávala očitá svědectví o životě lidí, které tamní režimy pronásledovaly. Jolie ale věří, že její nejnovější publikace nejen podá tak potřebnou pomocnou ruku těm, kteří ji tolik potřebují, ale zároveň bude znovu apelovat na politiky. Vládám zemí celého světa chce připomenout jejich závazek vůči globální smlouvě zakotvující občanská, sociální, politická i ekonomická práva dětí. Herečku totiž rozčiluje, že všichni většinou zůstanou u sladkých slibů, ale na činy už většinou nedojde. 

Zdroj: Reuters, People.com