Seriálový hit Dobrý doktor, jehož hlavním hrdinou je geniální lékař s autismem, dorazil do Česka a nastavuje zrcadlo dnešní společnosti

Televize Nova v pondělí spustila svůj nový kanál Nova Lady. Ačkoliv se stanice dopředu vyprofilovala už samotným názvem a svoje zaměření shrnula jako kombinaci zahraničních romantických seriálů, filmů a reality show, její tematický okruh nakonec zřejmě nebude až tak jasně vyhraněný, jak by se možná mohlo zdát. Svou českou premiéru má na Nova Lady za sebou americký dramatický seriál z lékařského prostředí Dobrý doktor. Už po zhlédnutí prvního dílu je tak jasné, že v uznávaném i kritizovaném seriálu nepůjde jen o vztahy v pravém slova smyslu. Hlavní postavou Dobrého doktora je totiž začínající lékař Shaun Murphy, který má diagnostikovaný autismus spolu se syndromem učence.

Zejména filmy a seriály, které koketují s medicínou a zachycují práci lékařů, popřípadě i přímo nějaký zdravotní problém nebo psychickou poruchu, často bývají pod nekompromisním drobnohledem. To je i případ amerického seriálu Dobrý doktor, který se na českých obrazovkách poprvé objevil v pondělí 18. října. 

Tvůrcem Dobrého doktora, který vznikl na motivy původně jihokorejského seriálu, je kanadský režisér a scenárista David Shore. Ten je podepsaný i pod dnes již kultovním počinem, tedy seriálem Dr. House. Svérázné, komplikované a do společnosti nezapadající postavy i lékařské prostředí Shorea, ač vystudovaného právníka, evidentně fascinují, a tak není těžké udělat si obrázek o tom, co můžete čekat od Dobrého doktora. Do jisté míry je totiž mezi Gregorym Housem (v podání Hugha Laurieho) a Shaunem Murphym možné najít určitou paralelu. Ta je ale opravdu jen základní, protože v mnoha směrech se obě nadprůměrně inteligentní postavy rozcházejí. 

Zatímco Gregory House už má vybudovanou solidní kariéru, Shaun Murphy má všechno teprve před sebou. Dost rozdílné důvody má i to, proč se House a Murphy od ostatních tolik odlišují. House si svoje vyloučení způsobuje sám - u většiny svých kolegů totiž vyvolává antipatie nejen svými kontroverzními metodami, ale také nevrlostí, uzavřeností, cyničností a především misantropií. S Murphyho osobou se naopak pojí sice nespravedlivé, ale bohužel všeobecně zažité předsudky, které v lidech budí jeho diagnóza. Tou je porucha autistického spektra v kombinaci se syndromem učence. I přesto nebo možná právě proto, že autisté okolní svět vnímají jinak a jejich chování se často pohybuje mezi dvěma zdánlivě neslučitelnými extrémy, jsou takřka encyklopedické znalosti a přesné dodržování osvědčených lékařských postupů pro Murphyho automatické a jeho životu dodávají potřebný řád.

Pokud jde o věrnost vyobrazení medicínského prostředí a lékařské problematiky, tak v tom Dobrý doktor uspěl také u odborné veřejnosti. Například youtuber známý jako Doctor Mike, který žije a jako pediatr pro dospělé i děti a dorost působí v americkém New Yorku, se v jednom ze svých videí seriálu věnoval a zkonstatoval, že Dobrý doktor ukazuje práci lékařů, ale také prostředí amerického zdravotnictví pravdivě. „Sedí i zachycení celé té byrokracie kolem, která skutečně existuje – máme tu členy představenstev, prezidenty, ale samozřejmě také řadové zaměstnance a v neposlední řadě i svěřenské fondy,“ přiblížil Doctor Mike. 

Úplná názorová shoda už ale nepanuje v tom, co se týče ztvárnění autisty jako takového. Murphyho hraje Freddie Highmore, i když ale mnozí jeho výkon opěvují (vysloužil si za něj i několik nominací na různé ceny včetně prestižního Zlatého glóbu), někteří diváci mají za to, že je anglický herec už příliš ovlivněný některými svými předchozími postavami. Těmi totiž byli různí neurotypici, které podle diváků Highmore zahrál obdobným způsobem. Seriál navíc vzniká pod taktovkou neautistů, což samo o sobě může vést k jistému zkreslení.  

Ukrajinci nejsou stejní jako Češi. Jsme si ale podobní. Některé kulturní rozdíly vás pobaví22. 3. 2022

Z lékařského pohledu je ale Shaun Murphy typický autista: „Mezi hlavní příznaky lidí s poruchami autistického spektra patří špatný oční kontakt nebo špatné vyhodnocení sociálních signálů,“ popsal Doctor Mike. Na jednu stranu právě to spoustu autistů vystihuje. Na stranu druhou se tím ale tvůrci seriálu dostávají do pomyslného bludného kruhu a dopouští se určité stereotypizace, protože u lidí s autismem často platí také to, že každý případ je specifický a v něčem trochu jiný. Představitel Murphyho má nicméně jasno. „Pro nás všechny, kdo se na Dobrém doktorovi podílíme, byla nejzásadnějším aspektem celého projektu jeho autenticita. Hodně času jsme věnovali studování různých výzkumů i konzultacím s odborníky, kteří s námi spolupracují dodnes. Součástí Dobrého doktora a jeho cesty už od začátky ale myslím bylo i vědomí toho, že nikdy nebudeme schopni v Shaunově postavě obsáhnout a reprezentovat všechny autisty. V tom ale tkví jedničnost našeho seriálu - vyprávíme jeden konkrétní příběh a zároveň se nám snad povědomí o autismu snad podaří zase o něco rozšířit," nechal se slyšet Freddie Highmore.

To, že autismus představuje opravdové sociální stigma, potvrzuje i několik smutných paradoxů. Jedním z nich je retrospektivní pohled na Murphyho těžké dětství. Kromě vlastního otce ale na Murphyho i sami doktoři nahlíží jako na někoho, kdo je divný a nenormální, a kdyby nedisponoval až nadlidskými vědomostmi, které seriálu ubírají na realističnosti, zřejmě by u vedení nemocnice šanci na práci nedostal. O moc lépe ho ale nevnímají ani „běžní“ lékaři a záchranáři, kteří s jeho diagnózou a schopnostmi obeznámeni nejsou. Pro ně je spíše blázen, který jim překáží a především narušuje dosavadní harmonii, čímž poněkud ironicky sami začínají autistické chování připomínat. Velké překvapení pak nastává v momentě, když zjišťují, že měl Murphy pravdu a kupříkladu pacientův stav vyhodnotil správně.

Dobrodružné manželky brázdí Evropu v obytné dodávce. Jak se žije, když má váš byt jen pět čtverečních metrů?8. 3. 2022

Murpyho genialita se může místy zdát až lehce přitažená za vlasy. Faktem ale je, že bez ní by celý seriál mohl asi jen těžko fungovat. I samotná profese chirurga - a koneckonců i jakéhokoli jiného lékaře -  je v kombinaci s autismem totiž dost netradiční vzhledem k tomu, že trochu popírá některé autistické rysy. Doktoři musí být schopní pohotově reagovat na nečekané situace, což je přímo v rozporu se stálými a opakujícími se vzorci chování, kterými se autisté mnohdy vyznačují. I jinak realistická fikce prostě vždycky něčím bude fikcí. Tak to ale má být. A jelikož právě seriály mají obrovskou moc a mohou i přispět ke změně vnímání určitých společenských jevů, je nepochybně skvělé, že třeba i autismus se může díky Dobrému doktorovi stát v očích diváků něcím víc než jen nežádoucí diagnózou.   

Zdroj: HollywoodReporter.com, AutismSpeaks.org, AutismOntario.com, Youtube/Doctor Mike