Slovenská prezidentka osobně navštívila LGBT festival, poslanci mezitím kují orbánovské zákony

Diváky Filmového festivalu inakosti, který začátkem října proběhl v Bratislavě, čekalo v kině překvapení. V publiku na projekci filmu Supernova seděla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Pro LGBT+ lidi znamenala její záštita a pak i osobní přítomnost silné gesto podpory. Ne že by ale u našich východních sousedů docházelo k oteplování vztahu společnosti k LGBT+. Slovenští poslanci mezitím „uplácali“ pět návrhů zákonů orbánovského střihu, které má parlament projednávat právě dnes.

První prezidentka, která přišla do kina

„Bylo to poprvé v historii, kdy hlava státu přišla na projekci. Záštitu jsme však v minulosti měli už od předchozího prezidenta Andreje Kisky,“ řekl Martin Macko, výkonný ředitel Iniciatívy Inakosť, která je pořadatelem Filmového festivalu inakosti. Kulturní akce s LGBT+ tematikou podle něj mají větší podporu ze strany slovenských politiků, protože jsou vnímány jako méně kontroverzní na rozdíl třeba od pridů.

Slovenská prezidentka si vybrala americký film Supernova s Colinem Firthem a Stanleym Tuccim v hlavní roli. Herci ztělesnili stárnoucí gay pár, který se vyrovnává s diagnózou demence jednoho z nich. „Zuzana Čaputová se zajímá o problematiku stárnutí a seniorů. Je to jedno z klíčových témat jejího působení v prezidentském úřadě, proto ji tento film zaujal,“ upřesnil Martin Macko.

Čaputová zviditelňuje LGBT+ lidi a jejich rodiny

Nebylo to poprvé, co prezidentka přišla LGBT+ lidi osobní účastí podpořit. Různé LGBT+ akce, jako například výstavy nebo divadelní představení, navštěvuje dlouhodobě a tímto způsobem vyjadřuje svoji podporu. „Pozitivní postoj dala najevo už během své předvolební kampaně, čímž byla naprosto ojedinělá. Na slovenské poměry velmi překvapivě podpořila například i adopce pro páry stejného pohlaví, což do té doby nikdo neudělal ani v prezidentské, ani v parlamentní kampani,“ popsal Martin Macko.

Přístup Čaputové k LGBT+ tematice je podle Macka založen na zviditelňování lidí spojených s queer komunitou, včetně rodičů a příbuzných. Právě ti mohou dobře oslovit většinovou společnost na Slovensku a ovlivnit její postoje. Přímo k politickým věcem souvisejícím s LGBT+ se prý prezidentka příliš nevyjadřuje. „Velmi jasně se ale vymezila vůči orbánovskému zákonu, který je už v pěti verzích předložený v parlamentu. Vydala stanovisko, že v případě schválení zákona ho nepodpoří, a pokud bude opakovaně prolomeno její veto, napadne zákon u Ústavního soudu,“ uvedl Martin Macko.

Manažer Honzy Bendiga Lukáš Rejmon: „Dříve nás rádia kvůli romské hudbě odmítala, dnes ví, že Honza generuje skvělá čísla“23. 2. 2022

Slovenští poslanci se inspirují v Maďarsku

Zákon opsaný od Orbána má slovenský parlament projednávat na dnes začínající schůzi. Na stole je pět verzí, z nichž ta nejtvrdší je slovo od slova přeložený maďarský zákon, další jsou různě upravené na slovenské poměry.

„Zákon má zakázat trans lidem tranzice a úřední změnu pohlaví, zakázat propagaci tzv. LGBT ideologie ve školách i v reklamě a má obsahovat i bizarní zákaz vyvěšování duhových vlajek na státních budovách. To je přímo namířeno proti ombudsmance, která jako jediná ze státních institucí podporuje LGBT+ komunitu,“ vysvětlil Macko a dodal: „Stejně jako v maďarském zákoně to celé zastřešuje ochrana dětí před sexuálními predátory, takže například zaměstnanci ve školství nebo sociální pracovníci nesmějí být odsouzení za sexuální delikt. Ale pod tím jsou ve skutečnosti schované všechny ty zákazy propagace homosexuality.“

Jaký lze očekávat vývoj?

„Problém je, že v současnosti existuje v parlamentu většina, která by něco takového přijala. Naštěstí je rozložená mezi koalici a opozici a koaliční smlouva zakazuje koaličním poslancům podporovat opoziční návrhy. Všech těch pět návrhů je z dílny opozice,“ upřesňuje Martin Macko. Tím ale dobré zprávy končí. „Někteří poslanci nemají problém porušovat koaliční smlouvu a další problém je, že koaliční smlouva určitě přestane půl roku před volbami platit. A co je ještě horší, někteří koaliční poslanci ze stran Sme rodina a OĽANO se dali slyšet, že pracují na vlastních verzích.“ Podle Macka je tedy dost pravděpodobné, že ještě v tomto funkčním období parlamentu bude slovenská LGBT+ komunita konfrontovaná s tím, že některá verze orbánovského zákona projde. Volby jsou na Slovensku plánované až na rok 2024.

Bude to především právní boj

Martin Macko očekává, že v případě schválení takový zákon skončí u Ústavního soudu a záležitost se bude řešit právními argumenty u slovenských nebo i evropských soudů. Za důležité považuje, že současné poměry vyprovokovaly vznik nových iniciativ na Slovensku. Vůbec poprvé vystoupila větší skupina rodičů LGBT+ lidí a adresovala poslancům otevřený dopis. Další taková iniciativa jsou Duhové rodiny, organizace sdružující páry stejného pohlaví, které vychovávají děti nebo plánují založení rodiny.

V otázkách týkajících se transgender lidí začala hlasitě vystupovat i odborná veřejnost. Čtyři tisíce lékařů, psychologů a sociálních pracovníků podepsaly otevřený dopis poslancům, aby žádné omezování trans lidí po vzoru Orbána neprováděli. Zároveň se snaží přimět ministerstvo zdravotnictví k tomu, aby nastavilo jasný právní rámec pro tranzice.

Podle Macka jsou na Slovensku političtí lídři negativně nastavení vůči LGBT+ lidem, přestože z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že jejich voliči podporují například registrované partnerství. Iniciatíva Inakosť se v poslední době zaměřuje především na zviditelňování samotných queer osob, aby co největší část většinové společnosti osobně znala někoho z LGBT+ komunity. Čím víc heterosexuálů totiž zná někoho queer, tím víc se celá společnost stává otevřenější vůči lidem s odlišnou sexuální orientací nebo genderovou identitou.

Zdroj: Bohdana Rambousková