Jsou všichni gayové promiskuitní? Realita je mnohem složitější
Reportáž
Zdroj: iStock

Jsou všichni gayové promiskuitní? Realita je mnohem složitější

Jsou gayové promiskuitní? Takzvaná „promiskuita“ souvisí s genderovými stereotypy, které má společnost v souvislosti se sexualitou o mužích a ženách. Roli hrají také předsudky o gayích, míra jejich stigmatizace ve společnosti a vliv LGBT komunity. Je v sexuálním chování rozdíl mezi mladšími gayi a těmi, kdo zažili totalitu? A šíří stereotypy o promiskuitních gayích jejich heterosexuální kamarádi, kteří jsou naštvaní, že nemají tolik příležitostí? Zeptali jsme se psychologa, sociologa a sexuologa.
Barbora Janauerová Barbora Janauerová Autor
19. 10. 2021

Hned na začátku je potřeba si vyjasnit pár základních věcí. Jak říká psycholog Petr Weiss, jedná se o generalizaci a rozdíly mezi jednotlivými lidmi jsou vždy větší než rozdíly mezi skupinami lidí rozdělenými například podle sexuální orientace. „Samozřejmě, že se to netýká všech, většina gayů se nechová promiskuitně,“ podotýká Weiss. Další věc je samotné definování promiskuity, což je termín hanlivý a dost vágní. Kdo určuje, co je málo sexu a co je moc? „Mně se líbí jedna definice, že promiskuitní je ten, kdo má více sexu než já,“ směje se Weiss.

<Path> „Vynucený coming out zažívám denně, i při nákupu kytky partnerovi. Lidé by měli pochopit, že ne všichni jsou hetero,“ popisuje gay z BrnaZdroj: Redakce

Všichni oslovení odborníci se také shodli, že promiskuita se netýká lesbických párů, které si naopak na základě biologických predispozic i společenských konvencí kladených na ženy mohou být věrnější než většina ostatních dvojic.

Promiskuita homosexuálních mužů totiž podle odborníků souvisí s tím, že jsou to muži

Odborníci se ale shodují, že na známém stereotypu přece jen něco je. „Ono to tak asi trochu je, že někteří homosexuální muži jsou promiskuitnější než většina populace. A důvody jsou dva. Jeden důvod je právě sexuální nastavení mužů,“ říká psycholog Weiss. „Muži jsou ochotnější k náhodnému sexu než ženy. A v heterosexuálních párech jsou brzdou volnějších vztahů právě ženy. Když se sejde pár dvou gayů, tak tam ta ženská brzda chybí,“ vysvětluje sexuolog Ivo Procházka, který dělal na téma sexuálního chování výzkumy. Podle Procházky je tato odlišnost mezi muži a ženami dána evolučně. Sociologové zase vědí, že na ni mají velký vliv také zavedené společenské konvence a očekávání, která má společnost od mužů a žen, tedy genderové stereotypy. Očekávání a stereotypy společnosti jsou takové, že ženy mají být v sexu střídmé, skromné a monogamní. Výsledkem je, že muži jsou „promiskuitnější“ než ženy.

„Heterosexuální muži jsou stejní jako gayové, ale tak snadno nenajdou ten protějšek, protože ženy nemají tak často náhodný sex a tolik nestřídají partnery“ dodává Weiss. Myslí si, že kdyby heterosexuální muži stejně často nacházeli partnerky ochotné mít s nimi sex, chovala by se část z nich stejně.

Roli podle psychologa hraje také to, že lidé jiné než heterosexuální orientace jsou přece jen ještě často stigmatizovaní a nepřijímaní společností. „Někteří z nich nejsou s tou orientací srovnaní, snaží se to skrývat, nebo se za to stydí, takže samozřejmě nejsou schopní vytvářet tak pevné partnerské vztahy,“ komentuje Weiss.

Navíc je jich méně, takže najít partnera pro trvalý vztah je pro ně těžší. V souvislosti s jejich specifickou situací menšiny a potřebami seznamovat se vznikají ve větších městech prostory, jako jsou gay bary, které slouží zároveň jako "safe space". Seznamování v gay barech nebo na internetu bohužel také ne vždy přeje vážnějším známostem. Na druhou stranu gayové jsou podle mezinárodních výzkumů v mnoha věcech zodpovědnější než heterosexuálové - mnohem častěji se testují na různé nemoci a dvacetkrát častěji používají při sexu ochranu.

Mladí gayové v Česku mají trvalejší vztahy

Podle sociologa Zdeňka Slobody jsou gayové obecně liberálnější a připraveni vyjednávat si ve vztazích větší volnost. "Do vztahů vstupují zpravidla s něčím trochu jiným, než když do nich vstupují dva heterosexuálové,“ říká. S určitou mírou generalizace lze podle něho přesto říct, že existují dvě nebo tři skupiny gayů a typů vztahů, které navazují.

První z nich tvoří ti, kteří žijí nebo chtějí žít ve vztazích, které jsou podobné vztahům heterosexuálním, jsou monogamní a sexuálně exkluzivní. To hledají a vnímají jako důležitou vztahovou hodnotu. „Takové vztahy jsou podle mého názoru typičtější pro vztahy dvou vrstevníků a mladší kluky, kteří mívají menší zkušenosti s gay komunitou a silněji je ovlivňují stereotypy o vztazích vycházející z heterosexuálního vzoru. To, že jsou gayové, berou jako vztahovou preferenci, ne jako svou primární identitu,“ říká Sloboda. „Sexuální identita pro ně není ta hlavní část jejich identity,“ dodává.

<Path> Svou rodinu si vybrat můžeme – ukazují LGBT lidé. Co je „vybraná rodina“ a v čem by se z ní většinová společnost měla poučit?Zdroj: nytimes.com, vice.com, americanhistory.si.edu, buzzfeed.com, researchgate.net, calmsage.com, wiki.ubc.ca, ncbi.nlm.nih.gov

Druhá skupina má liberálnější přístup k sexu. Identifikují se jako gayové a tato identita je pro ně spojená se sexem a také se zvykovostí a se stereotypy, které o gayích má většina společnosti. Tyto stereotypy v rámci své identity přijali. Lidé mají tendenci vnímat se tak, jak je vidí společnost, a podle toho se i chovat. „Je otázkou, jestli dřív bylo vejce, nebo slepice,“ komentuje Sloboda. Jsou to často například starší muži, prožili si státní socialismus a režimní útlaky vůči homosexuálům, které také zformovaly jejich zkušenost. „V době, kdy žít s osobou stejného pohlaví není ve společnosti přijatelné, a možná jsou jen náhodná, pokoutná sexuální setkávání někde na veřejných záchodcích, v lázních nebo ve křoví, pak je samozřejmě složité realizovat svou homosexuální identitu jinak než jen sexuálně, upřesňuje Sloboda možnou příčinu.

Třetí skupina jsou pak podle sociologa jedinci, kteří jsou přirozeně náruživější, potřebují sex více než většina lidí. Takoví lidé to v případě, že jsou gayové, mají jednodušší. „Sex je v gay komunitě dostupnější. Stigmatizace sexuálního chování je mezi homosexuály mnohem menší,“ vysvětluje Sloboda. „Když je někdo disponovaný k tomu, aby chtěl více sexu, tak to jako heterosexuál má těžší,“ dodává a odkazuje k tomu, co Weiss nazval brzdou v podobě ženství.

„Sociologicky je ale také zajímavé, a to závisí na liberálnosti společnosti, co jsou ochotní hetero i homo muži a ženy uvést do dotazníku, nebo svému lékaři či lékařce, když se jich zeptají na počet sexuálních partnerů a partnerek,“ upozorňuje Sloboda na závěr. „Přesná a aktuální data nemáme.“

Tím se názory sociologů propojují s poznatky sexuologů a psychologů. Muž, který má hodně sexu a vystřídal více partnerek, je někdy viděn jako úspěšný „frajer“, zatímco slova označující ženy, které mají hodně sexu, jsou vesměs sprostými nadávkami.  „Žena, kterou společnost označuje jako že je „pěkná kurva“, také není úplně atraktivní sexuální partnerka. Dostupných žen je tedy méně, někteří heterosexuální muži by na tom rádi byli stejně jako jejich gay kamarád, ale mají to těžší, nemají tolik příležitostí jako on. Proto se jim potom zdá, že jejich kamarád je promiskuitní,“ uzavírá Weiss.

Zdroj: Zdeněk Sloboda, Petr Weiss, Ivo Procházka

Populární
články

Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková
Jan Gemrot má za sebou i spoustu charitativních aukcí. Nejraději má ale kolaboraci s Janem Černým, která vznikla za účelem podpory dětí postižených autismem
LIDÉ

Jan Gemrot: Malování je velmi osamělá činnost. Považuji to za formu meditace či modlitby

Autor: Rozálie Růžičková
Asexuálové skutečně nejsou emočně plošší
HOT!

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Autor: Irena Piloušková

E-Shop