I gayové někdy mluví velmi netolerantně, demokracie je o diskuzi. Gayman pro rok 2021 Kevin Drábek v rámci světové soutěže otevírá důležitá témata
Rozhovor
Zdroj: Archiv Kevina Drábka
<Path>

I gayové někdy mluví velmi netolerantně, demokracie je o diskuzi. Gayman pro rok 2021 Kevin Drábek v rámci světové soutěže otevírá důležitá témata

V sedmačtyřiceti letech vyhrál Kevin Drábek i oproti značně mladším soupeřům soutěž Gayman 2021. Současně se může pyšnit tituly Gayman Sport, Gayman Elegance a Gayman Sympatie. Nyní soutěží na světové úrovni a v rámci své účasti hovoří ve videích nejen o sobě, ale i o společenských problémech, které pálí nejenom Česko a Slovensko. Jak obstojí v mezinárodní konkurenci, to můžete ovlivnit i vy!
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
18. 10. 2021

Letos jste se stal Gaymanem pro Česko a Slovensko. Gratuluji k úspěchu. V rozhovoru s mým kolegou Janem Witekem jste se před časem zmínil, že budete bojovat s mladšími soupeři. Myslíte si, že váš věk byl nakonec výhodou?

Děkuji (smích). No, já bych odpověď vztáhnul už na Mr Gay World – tedy na světovou soutěž, protože tam to řeším znovu. Dostalo se mi informace, že některá skupina lidí vyšší věk soutěžícího uvítala, protože to není o tom být mladý, nádherný a nemít ani jednu vrásku. Kromě toho, jak člověk vypadá, jde i o to mít nějaký brain. Řeší se i to, jak dobře dokážeme reprezentovat komunitu.

<Path> Válka proti LGBT+ lidem? Na vině je (mimo jiné) až příliš agresivní aktivismus v čele s jeho militantní trans odnoží. Je to tak správně?Zdroj: Redakce

Nyní na soutěži již musíte komunikovat nikoli v češtině, ale v angličtině. Vy jste ovšem vysokou školu studoval v cizím jazyce, takže to pro vás asi není problém, že?

Komunikovat v angličtině mi problém skutečně nedělá, ovšem stává se, že člověk třeba nerozumí ustáleným slovním spojením. Je to něco podobného, jako kdybychom my v souvislosti s úmrtím řekli: „Natáhnout bačkory.“ To cizinec nepochopí. I mně se taková situace stala. Nezbylo mi než požádat o to, aby se otázka refrázovala, tedy položila jinak, protože člověk nechce vypadat hloupě, když něčemu úplně nerozumí, význam si špatně domyslí a druhá strana dostane odpověď na nic.

Je světová soutěž odlišná ještě v něčem? Chápu správně, že kvůli covidu je celý průběh oproti předchozím ročníkům poměrně nestandardní?

Přesně tak. Už začalo internetové hlasování. Funguje podobně jako e-shop, kde si pro mě v podstatě koupíte hlas, který stojí asi dvanáct korun. Hlasování je neomezené a zvládne jej každý, když tomu dá chvilku. Já sám pro sebe nehlasuji, to mi připadá nanejvýš trapné, ale z mých blízkých dokázali hlasovat i lidé 60+, takže tomu věřím. Příští sobotu bude první přímý přenos a třicátého října se uskuteční finálový přenos přes YouTube.

A jak tedy vaše účast probíhá, když se soutěž koná vlastně online? Museli jste dodat nějaké materiály?

Bylo potřeba dodat asi jedenáct kousků videí, tedy disciplín jako třeba odpovědi na otázky od prezidenta soutěže Erica Buttera nebo promenády – v národním kroji, v plavkách, v obleku… Bylo toho hodně. Je tam tuším jedenáct porotců a aby bylo možné nějakým způsobem hodnotit, museli jsme dodaná videa sjednotit. Aby všichni měli stejné podmínky. Řešilo se, jak dlouho má které video trvat, jak má být nasvíceno, jakou vzdálenost třeba máme ujít, a tak dále. Přišlo nám asi třicet stran pokynů, jak všechno natočit – samozřejmě v angličtině, čímž byla taky zábava se prokousat (smích).

Věřím, že to muselo být náročné…

Ano. V této soutěži je kromě těla už opravdu i hodně toho „brainu“, jak já říkám. Museli jsme si připravit i jiné úkoly. Například jsme si měli vypracovat prezentaci pro jihoafrickou organizaci, která se stará o zvířátka. O tom si samozřejmě musíte něco načíst, protože na dané téma musíte zvládnout mluvit třeba třicet vteřin tak, aby to mělo hlavu a patu. Takové informace nejsou vždycky jednoduše k sehnání. Dále Gay World Foundation se pro změnu stará o problémy komunity v legislativním slova smyslu. To je samozřejmě ožehavé téma. Člověk musí přemýšlet o tom, aby nešlápl do vosího hnízda. Já jsem v tomto svém zpracování zadání ve videu jmenoval země jako Maďarsko, Polsko, Rusko, Afgánistán a tak dále.  Jsou to krásné země a je potřeba postupovat opatrně, abych někoho neurazil. Nechtěl jsem, aby si třeba maďarští gayové mysleli, že kritizuji je. Ne. Já si přeji, aby měli alespoň takové podmínky jako máme my, byť to tu také není ideální.

V rámci Česka a tuzemských podmínek pro LGBT lidi - jste s spokojen s aktuálním výsledkem voleb?

To je dobrá otázka. Koalice pěti stran, které budou vládnout, samozřejmě bude mít před sebou spoustu věcí, které bude muset řešit. Manželství pro stejnopohlavní páry prý nebude hned na pořadu dne. Takže ano, je to krásný vývoj směru, ale jde o to, zda zapojené strany budou schopny komunikace a jestli se na témata mimo mainstream dostane.

Pojďme nyní, když už jsme to téma nakousli, trochu do soukromí. Pokud váš Facebook nelže, tak jste se vloni zasnoubil. K tomu též gratuluji. Jaké plány máte ohledně svatby? Budete se brát tady, nebo třeba někde v zahraničí, kde je uzavírání manželství gayů povoleno?

Netuším, jak u nás probíhá uznávání manželství stejnopohlavních párů, která vznikla na území jiného státu. Kdyby to bylo možné, tak bych do toho určitě šel. U nás se situace od devadesátých let posunula, ten vývoj vidím – nebývalo to růžové. Situace je aktuálně lepší, ovšem pořád není ideální a nechápu, jakým způsobem svatby leseb a gayů ohrožují tradiční rodinu. Tomu nerozumím a asi tomu nikdy rozumět nebudu. To je jedno ze dvou témat, kterým bych se chtěl věnovat.

Které je to druhé?

Druhé téma je transgender problematika. Začal jsem si totiž nedávno psát s člověkem, který zažil v naší zemi opravdu hodně diskriminace. Dokonce se kvůli tomu odstěhoval. Postupně se mi takových lidí ozvalo víc. Zažívají různé osobní útoky. Chci s těmito lidmi mluvit, pořádně si téma prostudovat a dále se mu věnovat. Problémy opravdu existují a bylo by dobré nějak pomoct.

<Path> Trans muž Petr: „Naučit se být mužem není sranda“Zdroj: Petr Moris

Máte tedy v plánu být v tomto kontextu aktivní v mediálním prostoru?

V pondělí jsem zaregistroval příspěvek, v němž se Marek Benda odmítavě stavěl právě ke stejnopohlavnímu manželství. Tak jsem neváhal přispět svou troškou do diskuze. Všiml jsem si také – a to sociální sítě hodně dělají –, že tam lidé mluví dost hrubě.

Hrubě vůči gay či transgender komunitě?

Taky. Ale dokonce i sami gayové mluví velmi netolerantně. Ohánějí se demokracií, ale musíme pochopit, že demokracie je o diskuzi. To si nikdo nechce připustit. Já jsem se snažil lidsky ukázat obě strany mince a vysvětlit, že rozhovor nelze vést ve chvíli, kdy člověka na druhé straně pozurážím. Proto jsem došel k tomu, že se chci věnovat manželství stejnopohlavních párů a transgender lidem. Ono totiž toleranci nepomáhá ani to, jak se třeba k této problematice staví politici nebo dokonce náš prezident. Jistě si pamatujete jeho výroky. To je něco, co by neměl nikdy vypustit z pusy. Jak se říká: Mluviti stříbro, mlčeti zlato!

Zdroj: Kevin Drábek

Populární
články

E-Shop