Už přes 4000 lidí si v Česku vyslechlo diagnózu, že jsou HIV pozitivní. Prevence pomocí PrEP je ohrožena kvůli nedostatku léčiv

Za srpen 2021 zaznamenala v Česku Národní referenční laboratoř pro HIV Státního zdravotního ústavu dalších 18 nových diagnóz HIV. Za celou dobu sledování této infekce je tak v ČR celkem 4008 případů.

Důležitou prevencí přenosu HIV je kondom a také předléčení ohrožených skupin lidí tzv. lékem PrEP (pre-expoziční profylaxe). Jedná se o lék, který velmi účinně chrání člověka před nákazou virem HIV. V současných dnech v českých lékárnách tento důležitý lék nejen na prevenci, ale i léčbu HIV, chybí. Výpadek léčiva je způsoben nedostatkem komponentů pro jeho výrobu.

Česká společnost AIDS společně s lékaři předepisujícími PrEP se intenzivně snaží jednáním s farmaceutickými firmami výpadek řešit. Lék má v Česku kromě originálního výrobce registrováno několik dalších společností v podobě generik a nyní se řeší, jak rychle zajistit distribuci těchto léčiv do vybraných lékáren. V Česku užívá pravidelně PrEP asi 650 lidí. Česká společnost AIDS pomoc ve svém PrEPPointu zajišťuje tuto moderní prevenci před HIV celkem 230 lidem, z toho asi stovka klientů začala tuto ochranu používat v letošním roce.

„Sex jsem měl jen párkrát. Nechybí mi a vadí mi, že se všude příliš řeší,“ podivuje se posedlosti erotikou muž z Prahy9. 5. 2022

V srpnu 2021 bylo diagnostikováno HIV u 18 lidí, z toho 16 mužů a 2 žen. Převládá přenos sexuální cestou, v 10 případech se jedná o muže mající sex s muži, 7 případů přenosu bylo heterosexuální cestou a 1 zatím nezjištěnou formou přenosu. Z Prahy je 6 případů, 4 z jižní Moravy, 3 z Plzeňska, 2 případy byly zaznamenány na Zlínsku, po 1 případu hlásí Liberecko, Olomoucko a Ostravsko.

V České společnosti AIDS pomoc je možné se na HIV a další pohlavně přenosné nemoci nechat otestovat bezplatně a zcela anonymně v 9 pevných checkpointech a v sanitkách, které jezdí po celé republice. Seznam pevných checkpointů a jízdní řád sanitek najdete ZDE.

Česká společnost AIDS pomoc, z.s. je nezisková organizace působící v oblasti prevence HIV, která již 30 let poskytuje podporu lidem žijícím s HIV. Spolek, mimo jiné, poskytuje bezplatné a anonymní testování na HIV, syfilis a žloutenku typu B a C a internetové a telefonní poradenství (www.aids-pomoc.cz, 800 800 980).

Zdroj: ČSAP, Jan Witek