
Přemýšlíte o rozchodu, ale ještě jste to partnerovi neoznámili? Prozradí vás drobné změny v psaní textových zpráv už 3 měsíce předem
Rozchod není jen o partnerech, ale i o jejich okolí
Někoho rozchod zastihne zcela nepřipraveného, jiný už dávno něco tuší nebo sám se dlouhé týdny trápí, jak zvolit správnou strategii ukončení vztahu, v němž už není šťastný. Přestože každý rozchod je specifický, dají se vysledovat jednotlivé fáze, jimiž procházíme všichni. Na začátku je stádium, kdy sami přemýšlíme nad vztahem, hodnotíme ho a dospíváme k vnitřnímu rozhodnutí, že už v něm nechceme dál setrvat. V druhém stadiu je do dění zatažen partner, jemuž je sděleno, že se něco děje. V ideálním případě pak dvojice hledá další uspořádání společných záležitostí, nebo dochází k prudkému rozkolu a každý jde svou cestou.
To ovšem ještě není všechno. Třetí stadium rozchodu zahrnuje sociální okolí páru. Dvojice vytváří příběh o svém rozchodu, který pak prezentuje na veřejnosti včetně sociálních sítí. Ne vždy se příběhy partnerů o konci jejich vztahu (a o tom, kdo za to může) shodují. Mnohdy jsou oba ublížení a staví se do role oběti.
Na sociálních sítích na sebe řekneme víc, než tušíme
Dosud ovšem nebylo známo, jak prozkoumat jednotlivé psychologické a společenské procesy, které se odehrávají v jednotlivých fázích rozchodu. Odborníci se dosud spoléhali na zpětná svědectví lidí, kteří prošli rozchodem – ale ruku na srdce, kdo z nás je brzy po rozpadu vztahu objektivní? A později už zase zapomeneme detaily a naše selektivní paměť si vytvoří vlastní obraz událostí.
Sociální sítě a diskuzní fóra, kde se spousta lidí svěří anonymnímu publiku se svými nejniternějšími prožitky, situaci změnily. Konverzace lidí, kteří byli a už nejsou ve vztahu či manželství, jsou dohledatelné dlouho do minulosti. A je jich opravdu plný internet. Proto tým psychologů z texaské univerzity v Austinu přišel s nápadem prozkoumat, zda a jak dlouho před rozchodem se začnou projevovat první známky blížícího se krachu a jak dlouho poté si člověk nese dopady rozchodu.
Každá věta prozradí naše skutečné rozpoložení
Psychologové se na diskuzním fóru Reddit zaměřili na uživatele, kteří tam veřejně oznámili svůj rozchod s partnerem či partnerkou (existuje speciální vlákno zaměřené na sdílení zkušeností s rozchody). Prohrabali se jim příspěvky a komentáři za dobu jednoho roku před i po nemilé osobní události, a to nejen v diskuzích týkajících se přímo vztahů, ale v jakýchkoli konverzacích na naprosto různá témata. Byli v tom velmi pečliví – analyzovali komunikaci 6803 uživatelů Redditu, kteří vychrlili neuvěřitelných 1 027 541 příspěvků.
Zjištění, která výzkumníci publikovali na webu Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA, jsou velmi zajímavá. Známky blížícího se rozchodu byly v řeči uživatele pozorovatelné už tři měsíce před samotnou událostí a doznívaly ještě v průměru šest měsíců po konci vztahu. Myslíte si, že před rozchodem jednoduše zmizí z řeči slova miláček a láska? Kdepak, realita je mnohem záludnější.
Před rozchodem o vztahu víc přemýšlíme
Lidé procházející rozchodem přestávají myslet analyticky, obracejí se do sebe a jejich mluva se stává osobnější a méně strukturovaná. V jejich řeči se častěji vyskytují slova popisující poznávací procesy, a to slova chápání – např. uvědomit si, význam, porozumět a slova pro vyjádření příčinných vztahů – např. protože, výsledek. Tato slova běžně používáme, když si vnitřně zpracováváme traumatické prožitky. Nacházíme se totiž v procesu snahy pochopit, co se vlastně stalo, a sestavit si o tom vlastní verzi událostí. Není tedy divu, že tato slova používáme i tehdy, když se nám rozpadá milostný vztah.
Druhým projevem rozchodu je měnící se výskyt zájmen já a my. Zájmeno já ukazuje, že mluvčí je zaměřen na své vnitřní pocity. Častěji je používají lidé s depresí, myšlenkami na sebevraždu nebo zkrátka v psychické nepohodě. Jakmile v řeči partnera začne častěji zaznívat já, je jasné, že o sobě přemýšlí, klade si otázky a je se současným stavem nespokojený. Zájmeno my je naopak známkou toho, že mluvčí přijal párovou identitu a má k partnerovi silné pouto. Pokud hovoří v první osobě množného čísla i po rozchodu, se ztrátou se zjevně ještě nevyrovnal.
Zdroj: Giphy
Výzkumníci zjistili, že používání poznávacích slov a zájmena my se obvykle vrací na původní úroveň měsíc po rozchodu. Osobní, dynamický tón řeči ovšem ustupuje ve prospěch vracejícího se analytického myšlení až po třech a půl měsících. Je vidět, že rozchody opravdu prožíváme a mají hlubší emocionální dopady, než si jsme možná ochotni přiznat.
Bohužel pro nás, blížící se rozchod z našich vět hlasitě nekřičí. Probíhají jen jemné změny ve způsobu vyjadřování, kterých si bohužel ani nevšimneme. Nejsme je tedy schopni číst jako varování a pokusit se se vztahem ještě rychle něco udělat, než bude pozdě.