Přemýšlíte o rozchodu, ale ještě jste to partnerovi neoznámili? Prozradí vás drobné změny v psaní textových zpráv už 3 měsíce předem

Rozchody jsou smutná a stresující zkušenost, jíž si většina z nás za život několikrát projde. Psychology a odborníky na vztahy vždy zajímala dynamika rozchodu, ale nebylo ji snadné zkoumat, protože člověk dopředu neví, zda dá partnerovi sbohem, nebo zda sám dostane kopačky. To se změnilo s příchodem sociálních médií, která uchovávají dlouhou historii našich konverzací. Jejich analýzou vědci zjistili, že už tři měsíce dopředu se blížící rozchod projevuje v naší řeči. Pokud váš partner začne používat jiná slova než dřív, něco se blíží.

Rozchod není jen o partnerech, ale i o jejich okolí

Někoho rozchod zastihne zcela nepřipraveného, jiný už dávno něco tuší nebo sám se dlouhé týdny trápí, jak zvolit správnou strategii ukončení vztahu, v němž už není šťastný. Přestože každý rozchod je specifický, dají se vysledovat jednotlivé fáze, jimiž procházíme všichni. Na začátku je stádium, kdy sami přemýšlíme nad vztahem, hodnotíme ho a dospíváme k vnitřnímu rozhodnutí, že už v něm nechceme dál setrvat. V druhém stadiu je do dění zatažen partner, jemuž je sděleno, že se něco děje. V ideálním případě pak dvojice hledá další uspořádání společných záležitostí, nebo dochází k prudkému rozkolu a každý jde svou cestou.

To ovšem ještě není všechno. Třetí stadium rozchodu zahrnuje sociální okolí páru. Dvojice vytváří příběh o svém rozchodu, který pak prezentuje na veřejnosti včetně sociálních sítí. Ne vždy se příběhy partnerů o konci jejich vztahu (a o tom, kdo za to může) shodují. Mnohdy jsou oba ublížení a staví se do role oběti.

Na sociálních sítích na sebe řekneme víc, než tušíme

Dosud ovšem nebylo známo, jak prozkoumat jednotlivé psychologické a společenské procesy, které se odehrávají v jednotlivých fázích rozchodu. Odborníci se dosud spoléhali na zpětná svědectví lidí, kteří prošli rozchodem – ale ruku na srdce, kdo z nás je brzy po rozpadu vztahu objektivní? A později už zase zapomeneme detaily a naše selektivní paměť si vytvoří vlastní obraz událostí.

Sociální sítě a diskuzní fóra, kde se spousta lidí svěří anonymnímu publiku se svými nejniternějšími prožitky, situaci změnily. Konverzace lidí, kteří byli a už nejsou ve vztahu či manželství, jsou dohledatelné dlouho do minulosti. A je jich opravdu plný internet. Proto tým psychologů z texaské univerzity v Austinu přišel s nápadem prozkoumat, zda a jak dlouho před rozchodem se začnou projevovat první známky blížícího se krachu a jak dlouho poté si člověk nese dopady rozchodu.

Trans lidé umírají více než ostatní, ukazují lékařské záznamy za 50 let. Za vyšší úmrtnost mohou (sebe)vraždy a zdravotní stav21. 9. 2021

Každá věta prozradí naše skutečné rozpoložení

Psychologové se na diskuzním fóru Reddit zaměřili na uživatele, kteří tam veřejně oznámili svůj rozchod s partnerem či partnerkou (existuje speciální vlákno zaměřené na sdílení zkušeností s rozchody). Prohrabali se jim příspěvky a komentáři za dobu jednoho roku před i po nemilé osobní události, a to nejen v diskuzích týkajících se přímo vztahů, ale v jakýchkoli konverzacích na naprosto různá témata. Byli v tom velmi pečliví – analyzovali komunikaci 6803 uživatelů Redditu, kteří vychrlili neuvěřitelných 1 027 541 příspěvků.

Zjištění, která výzkumníci publikovali na webu Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA, jsou velmi zajímavá. Známky blížícího se rozchodu byly v řeči uživatele pozorovatelné už tři měsíce před samotnou událostí a doznívaly ještě v průměru šest měsíců po konci vztahu. Myslíte si, že před rozchodem jednoduše zmizí z řeči slova miláček a láska? Kdepak, realita je mnohem záludnější.

Nečekaná spolupráce: Justin Bieber je v dojemném klipu vnukem stylové Diane Keaton13. 10. 2021

Před rozchodem o vztahu víc přemýšlíme

Lidé procházející rozchodem přestávají myslet analyticky, obracejí se do sebe a jejich mluva se stává osobnější a méně strukturovaná. V jejich řeči se častěji vyskytují slova popisující poznávací procesy, a to slova chápání – např. uvědomit si, význam, porozumět a slova pro vyjádření příčinných vztahů – např. protože, výsledek. Tato slova běžně používáme, když si vnitřně zpracováváme traumatické prožitky. Nacházíme se totiž v procesu snahy pochopit, co se vlastně stalo, a sestavit si o tom vlastní verzi událostí. Není tedy divu, že tato slova používáme i tehdy, když se nám rozpadá milostný vztah.

Druhým projevem rozchodu je měnící se výskyt zájmen a my. Zájmeno ukazuje, že mluvčí je zaměřen na své vnitřní pocity. Častěji je používají lidé s depresí, myšlenkami na sebevraždu nebo zkrátka v psychické nepohodě. Jakmile v řeči partnera začne častěji zaznívat , je jasné, že o sobě přemýšlí, klade si otázky a je se současným stavem nespokojený. Zájmeno my je naopak známkou toho, že mluvčí přijal párovou identitu a má k partnerovi silné pouto. Pokud hovoří v první osobě množného čísla i po rozchodu, se ztrátou se zjevně ještě nevyrovnal.

Zdroj: Giphy

Výzkumníci zjistili, že používání poznávacích slov a zájmena my se obvykle vrací na původní úroveň měsíc po rozchodu. Osobní, dynamický tón řeči ovšem ustupuje ve prospěch vracejícího se analytického myšlení až po třech a půl měsících. Je vidět, že rozchody opravdu prožíváme a mají hlubší emocionální dopady, než si jsme možná ochotni přiznat.

Bohužel pro nás, blížící se rozchod z našich vět hlasitě nekřičí. Probíhají jen jemné změny ve způsobu vyjadřování, kterých si bohužel ani nevšimneme. Nejsme je tedy schopni číst jako varování a pokusit se se vztahem ještě rychle něco udělat, než bude pozdě.

Zdroj: PNAS.org, Medium.com