Přemýšlíte o rozchodu, ale ještě jste to partnerovi neoznámili? Prozradí vás drobné změny v psaní textových zpráv už 3 měsíce předem

Rozchody jsou smutná a stresující zkušenost, jíž si většina z nás za život několikrát projde. Psychology a odborníky na vztahy vždy zajímala dynamika rozchodu, ale nebylo ji snadné zkoumat, protože člověk dopředu neví, zda dá partnerovi sbohem, nebo zda sám dostane kopačky. To se změnilo s příchodem sociálních médií, která uchovávají dlouhou historii našich konverzací. Jejich analýzou vědci zjistili, že už tři měsíce dopředu se blížící rozchod projevuje v naší řeči. Pokud váš partner začne používat jiná slova než dřív, něco se blíží.

Rozchod není jen o partnerech, ale i o jejich okolí

Někoho rozchod zastihne zcela nepřipraveného, jiný už dávno něco tuší nebo sám se dlouhé týdny trápí, jak zvolit správnou strategii ukončení vztahu, v němž už není šťastný. Přestože každý rozchod je specifický, dají se vysledovat jednotlivé fáze, jimiž procházíme všichni. Na začátku je stádium, kdy sami přemýšlíme nad vztahem, hodnotíme ho a dospíváme k vnitřnímu rozhodnutí, že už v něm nechceme dál setrvat. V druhém stadiu je do dění zatažen partner, jemuž je sděleno, že se něco děje. V ideálním případě pak dvojice hledá další uspořádání společných záležitostí, nebo dochází k prudkému rozkolu a každý jde svou cestou.

To ovšem ještě není všechno. Třetí stadium rozchodu zahrnuje sociální okolí páru. Dvojice vytváří příběh o svém rozchodu, který pak prezentuje na veřejnosti včetně sociálních sítí. Ne vždy se příběhy partnerů o konci jejich vztahu (a o tom, kdo za to může) shodují. Mnohdy jsou oba ublížení a staví se do role oběti.

Na sociálních sítích na sebe řekneme víc, než tušíme

Dosud ovšem nebylo známo, jak prozkoumat jednotlivé psychologické a společenské procesy, které se odehrávají v jednotlivých fázích rozchodu. Odborníci se dosud spoléhali na zpětná svědectví lidí, kteří prošli rozchodem – ale ruku na srdce, kdo z nás je brzy po rozpadu vztahu objektivní? A později už zase zapomeneme detaily a naše selektivní paměť si vytvoří vlastní obraz událostí.

Sociální sítě a diskuzní fóra, kde se spousta lidí svěří anonymnímu publiku se svými nejniternějšími prožitky, situaci změnily. Konverzace lidí, kteří byli a už nejsou ve vztahu či manželství, jsou dohledatelné dlouho do minulosti. A je jich opravdu plný internet. Proto tým psychologů z texaské univerzity v Austinu přišel s nápadem prozkoumat, zda a jak dlouho před rozchodem se začnou projevovat první známky blížícího se krachu a jak dlouho poté si člověk nese dopady rozchodu.

Posviťte si na zimní depresi. Doslova. Proč vyzkoušet „terapii světlem“?21. 12. 2021

Každá věta prozradí naše skutečné rozpoložení

Psychologové se na diskuzním fóru Reddit zaměřili na uživatele, kteří tam veřejně oznámili svůj rozchod s partnerem či partnerkou (existuje speciální vlákno zaměřené na sdílení zkušeností s rozchody). Prohrabali se jim příspěvky a komentáři za dobu jednoho roku před i po nemilé osobní události, a to nejen v diskuzích týkajících se přímo vztahů, ale v jakýchkoli konverzacích na naprosto různá témata. Byli v tom velmi pečliví – analyzovali komunikaci 6803 uživatelů Redditu, kteří vychrlili neuvěřitelných 1 027 541 příspěvků.

Zjištění, která výzkumníci publikovali na webu Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA, jsou velmi zajímavá. Známky blížícího se rozchodu byly v řeči uživatele pozorovatelné už tři měsíce před samotnou událostí a doznívaly ještě v průměru šest měsíců po konci vztahu. Myslíte si, že před rozchodem jednoduše zmizí z řeči slova miláček a láska? Kdepak, realita je mnohem záludnější.

Jak se žilo gayům ve východním Německu? Podívejte se online na snímek COMING OUT, jenž měl premiéru v den pádu Berlínské zdi14. 1. 2022

Před rozchodem o vztahu víc přemýšlíme

Lidé procházející rozchodem přestávají myslet analyticky, obracejí se do sebe a jejich mluva se stává osobnější a méně strukturovaná. V jejich řeči se častěji vyskytují slova popisující poznávací procesy, a to slova chápání – např. uvědomit si, význam, porozumět a slova pro vyjádření příčinných vztahů – např. protože, výsledek. Tato slova běžně používáme, když si vnitřně zpracováváme traumatické prožitky. Nacházíme se totiž v procesu snahy pochopit, co se vlastně stalo, a sestavit si o tom vlastní verzi událostí. Není tedy divu, že tato slova používáme i tehdy, když se nám rozpadá milostný vztah.

Druhým projevem rozchodu je měnící se výskyt zájmen a my. Zájmeno ukazuje, že mluvčí je zaměřen na své vnitřní pocity. Častěji je používají lidé s depresí, myšlenkami na sebevraždu nebo zkrátka v psychické nepohodě. Jakmile v řeči partnera začne častěji zaznívat , je jasné, že o sobě přemýšlí, klade si otázky a je se současným stavem nespokojený. Zájmeno my je naopak známkou toho, že mluvčí přijal párovou identitu a má k partnerovi silné pouto. Pokud hovoří v první osobě množného čísla i po rozchodu, se ztrátou se zjevně ještě nevyrovnal.

Zdroj: Giphy

Výzkumníci zjistili, že používání poznávacích slov a zájmena my se obvykle vrací na původní úroveň měsíc po rozchodu. Osobní, dynamický tón řeči ovšem ustupuje ve prospěch vracejícího se analytického myšlení až po třech a půl měsících. Je vidět, že rozchody opravdu prožíváme a mají hlubší emocionální dopady, než si jsme možná ochotni přiznat.

Bohužel pro nás, blížící se rozchod z našich vět hlasitě nekřičí. Probíhají jen jemné změny ve způsobu vyjadřování, kterých si bohužel ani nevšimneme. Nejsme je tedy schopni číst jako varování a pokusit se se vztahem ještě rychle něco udělat, než bude pozdě.

Zdroj: PNAS.org, Medium.com