„Museli jsme Orbánovi ukázat, že netoleranci lidských práv u nás nechceme,“ říká organizátor dnešního protestu u Kramářovy vily Kryštof Stupka

Maďarský premiér Viktor Orbán přijel na státní návštěvu České republiky a v pražské Kramářově vile ho dnes přivítal premiér Andrej Babiš (ANO). Následovala cesta do Ústí nad Labem a večer Orbána v Lánech přijme prezident Miloš Zeman. U vjezdu ke Kramářově vile bylo dnes dopoledne přítomno několik desítek lidí, kteří přišli proti schůzce Orbána s Babišem protestovat. Jaký mají důvod? Vyzpovídali jsme jednoho z organizátorů, LGBTQI+ aktivistu Kryštofa Stupku.

Proč jste se rozhodli protest proti schůzce Babiš-Orbán zorganizovat?

Rozhodli jsme se z toho důvodu, že považujeme za hrozné, že Babiš používá Orbána ke své kampani. O to horší je, že Orbán je evropský diktátor a součástí jeho diktátu je i dost aktivní potlačování práv LGBTQI+ lidí. Proti tomu jsme se chtěli postavit a ukázat, že takhle to u nás nepůjde.

Oficiální hlavní témata, která by měl Orbán s Babišem probírat, jsou hospodářská a průmyslová spolupráce, obrana, migrace a dopady pandemie koronaviru. Proč myslíš, že obsahem jednání nejsou lidská práva a proč se z tvého pohledu Andrej Babiš nepřidal k 17 lídrům států EU, kteří podepsali dopis na podporu sexuálních menšin v Maďarsku poté, co byl schválen maďarský zákon zakazující osvětu o LGBTQI+?

Určitě v tom hrají roli nějaké ekonomické důvody, ale také to, že má Babiš dlouhodobě podobné korupční aféry, jako Orbán. A to i vůči Bruselu, kde se navzájem podporují. Podle mého se Babiš u Orbána dost inspiruje a vidíme to například v posledních dnech, kdy Babiš řekl, že nakonec nebude hlasovat pro manželství pro všechny a že mu stačí pouze narovnání práv, což docela otočil, protože dříve tvrdil, že bude pro. Kromě toho v létě sdílel video s Jiřinou Bohdalovou, která expresivně hovořila o genderu a jeho hnutí ANO navíc sdílelo šílený dotazník, který vesměs kopíroval Orbánovo referendum. Takže inspirace Babiše Orbánem už reálně probíhá a důvodem, proč nebudou řešit lidská práva je, že společně tvoří alianci proti věcem, které se snaží Evropská Unie dělat, aby queer lidé nějaká práva měli.

Zmínil jsi nedávno proběhlý dotazník o LGBTQI+, který sdílelo hnutí ANO, co tě na tomto dotazníku šokovalo ze všeho nejvíc?

Nazvali jej jako „několik důležitých otázek pro vás v této době“. Byly tam otázky typu: „Měly by v České republice vznikat také záchody pro třetí pohlaví?“. Já bych rád upřesnil, že nic takového tady nevzniká, vznikají maximálně záchody, které nejsou pro žádné pohlaví, ale úplně pro všechny a nikoho tak nediskriminují. A hlavně pojem „třetí pohlaví“ je sám o sobě špatně. Zajímavá byla také otázka: „Myslíte si, že média problém sexuálních menšin zbytečně nafukují?“ Ale také: „Jsou podle vás práva sexuálních menšin problémem importovaným ze západu?“ Problém s takovými otázkami je v tom, že za prvé jsou to věci, na které už díky vědě a dalším informacím známe odpovědi, ale za druhé se lidí ptají takovým způsobem, že spíše podněcují negativní emoci ve vztahu ke queer lidem.

Takže máš pocit, že spojení Babiše s Orbánem by mohlo zhoršit situaci pro LGBTQI+ komunitu v Česku?

Když tady budeme mít vládu Babiše a SPD, rozhodně ano.

Primátor Prahy Zdeněk hřib (Piráti) včera na svém instagramu zveřejnil příspěvek, kde citoval primátora Budapešti, kterým je Gergely Karácsony: „Viktor Orbán se zítra setká s premiérem ČR Andrejem Babišem a já proto vyzývám občany ČR, aby nedávali hlas podobným politikům, kteří nám svážou ruce a odeberou svobodu. Maďarská vláda není jen protidemokratická, ale i zkorumpovaná. Poučte se prosím z našich chyb a nevydávejte se cestou orbanizace.“ Je pravda, že postoje primátorů hlavních měst a premiérů zemí V4 jsou často velmi odlišné, čím to je?

Myslím si, že to ukazuje na jistý trend, že ve městech jsou lidé tolerantnější, vzdělanější a zároveň jde o lidi, kteří mají úplně jinak nastavené hodnoty a nenechají se tak lehce přesvědčit a zmanipulovat populistickou politikou, kterou Babiš s Orbánem dělají. Hlavní města mají dost významnou roli a primátor Budapešti je osobou nezávislou na centrální vládě, takže na tento post dlouhodobě zvládají prosazovat dobré politiky, což je skvělé.

Jíst maso se může stát stejně společensky nepřijatelné jako kouření. Kvůli klimatu by ale z pultů mohly zmizet i další potraviny15. 10. 2021

Myslíš si, že je důležitější dbát na jistou tradici a partnerství zemí V4, kterou se často ohrazuje i Babiš a Zeman, nebo bychom naopak měli, pokud vidíme, že se v těchto zemích šlape na lidská práva, tvrdě zakročit a ukázat, že takhle ne?

Když se koukneme na to, s jakými zeměmi máme obchodní vztahy, s Polskem a Maďarskem to až v takové míře není, takže nevidím důvod, proč bychom se neměli přidat k ostatním lídrům EU, když kritizují Maďarsko a Polsko za to, jak nakládají s lidskými právy. Ještě důležitější než ekonomické a tradiční věci je, že každá demokracie by měla být založena na respektování lidských práv. Když byla Česká republika založena a Václav Havel byl u moci, přesně tohle se nám dařilo v rámci mezinárodní politiky akcentovat, že jsme zkrátka zemí, která stojí za respektováním lidských práv. Na to se teď kašle.

Chystáte v blízké době nějaký další protest? Případně jak budete postupovat dál v upozorňování na česko-maďarskou spolupráci premiérů?

Hlavní bude to, jak dopadnou volby. Poté bude aktuální podívat se na to, co budeme dělat dál. Určitě však tyto věci nenecháme ležet ladem a budeme stále ostražití.

Jste v kontaktu i přímo s maďarskou queer komunitou?

Jsem velmi dobrý kamarád s lidmi z Budapest Pride, ale i z ostatních neziskovek, které v Budapešti fungují. Navzájem se podporujeme a musím říct, že ty pocity, které zažívají například v Budapešti, jsou hrozné. Mají tak trochu sebevražednou misi, protože jsou na tom opravdu špatně. Podobně je tomu i v Polsku, kde stát aktivisty šikanuje. Jedna z organizátorek festivalu pride má například napíchnutý mobil a druhou vyhodili z univerzity, kde učila. Není to žádná sranda, ale o to větší je motivace pokračovat dál.

Zdroj: Jan Witek, Kryštof Stupka