„Museli jsme Orbánovi ukázat, že netoleranci lidských práv u nás nechceme,“ říká organizátor dnešního protestu u Kramářovy vily Kryštof Stupka

Maďarský premiér Viktor Orbán přijel na státní návštěvu České republiky a v pražské Kramářově vile ho dnes přivítal premiér Andrej Babiš (ANO). Následovala cesta do Ústí nad Labem a večer Orbána v Lánech přijme prezident Miloš Zeman. U vjezdu ke Kramářově vile bylo dnes dopoledne přítomno několik desítek lidí, kteří přišli proti schůzce Orbána s Babišem protestovat. Jaký mají důvod? Vyzpovídali jsme jednoho z organizátorů, LGBTQI+ aktivistu Kryštofa Stupku.

Proč jste se rozhodli protest proti schůzce Babiš-Orbán zorganizovat?

Rozhodli jsme se z toho důvodu, že považujeme za hrozné, že Babiš používá Orbána ke své kampani. O to horší je, že Orbán je evropský diktátor a součástí jeho diktátu je i dost aktivní potlačování práv LGBTQI+ lidí. Proti tomu jsme se chtěli postavit a ukázat, že takhle to u nás nepůjde.

Oficiální hlavní témata, která by měl Orbán s Babišem probírat, jsou hospodářská a průmyslová spolupráce, obrana, migrace a dopady pandemie koronaviru. Proč myslíš, že obsahem jednání nejsou lidská práva a proč se z tvého pohledu Andrej Babiš nepřidal k 17 lídrům států EU, kteří podepsali dopis na podporu sexuálních menšin v Maďarsku poté, co byl schválen maďarský zákon zakazující osvětu o LGBTQI+?

Určitě v tom hrají roli nějaké ekonomické důvody, ale také to, že má Babiš dlouhodobě podobné korupční aféry, jako Orbán. A to i vůči Bruselu, kde se navzájem podporují. Podle mého se Babiš u Orbána dost inspiruje a vidíme to například v posledních dnech, kdy Babiš řekl, že nakonec nebude hlasovat pro manželství pro všechny a že mu stačí pouze narovnání práv, což docela otočil, protože dříve tvrdil, že bude pro. Kromě toho v létě sdílel video s Jiřinou Bohdalovou, která expresivně hovořila o genderu a jeho hnutí ANO navíc sdílelo šílený dotazník, který vesměs kopíroval Orbánovo referendum. Takže inspirace Babiše Orbánem už reálně probíhá a důvodem, proč nebudou řešit lidská práva je, že společně tvoří alianci proti věcem, které se snaží Evropská Unie dělat, aby queer lidé nějaká práva měli.

Zmínil jsi nedávno proběhlý dotazník o LGBTQI+, který sdílelo hnutí ANO, co tě na tomto dotazníku šokovalo ze všeho nejvíc?

Nazvali jej jako „několik důležitých otázek pro vás v této době“. Byly tam otázky typu: „Měly by v České republice vznikat také záchody pro třetí pohlaví?“. Já bych rád upřesnil, že nic takového tady nevzniká, vznikají maximálně záchody, které nejsou pro žádné pohlaví, ale úplně pro všechny a nikoho tak nediskriminují. A hlavně pojem „třetí pohlaví“ je sám o sobě špatně. Zajímavá byla také otázka: „Myslíte si, že média problém sexuálních menšin zbytečně nafukují?“ Ale také: „Jsou podle vás práva sexuálních menšin problémem importovaným ze západu?“ Problém s takovými otázkami je v tom, že za prvé jsou to věci, na které už díky vědě a dalším informacím známe odpovědi, ale za druhé se lidí ptají takovým způsobem, že spíše podněcují negativní emoci ve vztahu ke queer lidem.

Takže máš pocit, že spojení Babiše s Orbánem by mohlo zhoršit situaci pro LGBTQI+ komunitu v Česku?

Když tady budeme mít vládu Babiše a SPD, rozhodně ano.

Primátor Prahy Zdeněk hřib (Piráti) včera na svém instagramu zveřejnil příspěvek, kde citoval primátora Budapešti, kterým je Gergely Karácsony: „Viktor Orbán se zítra setká s premiérem ČR Andrejem Babišem a já proto vyzývám občany ČR, aby nedávali hlas podobným politikům, kteří nám svážou ruce a odeberou svobodu. Maďarská vláda není jen protidemokratická, ale i zkorumpovaná. Poučte se prosím z našich chyb a nevydávejte se cestou orbanizace.“ Je pravda, že postoje primátorů hlavních měst a premiérů zemí V4 jsou často velmi odlišné, čím to je?

Myslím si, že to ukazuje na jistý trend, že ve městech jsou lidé tolerantnější, vzdělanější a zároveň jde o lidi, kteří mají úplně jinak nastavené hodnoty a nenechají se tak lehce přesvědčit a zmanipulovat populistickou politikou, kterou Babiš s Orbánem dělají. Hlavní města mají dost významnou roli a primátor Budapešti je osobou nezávislou na centrální vládě, takže na tento post dlouhodobě zvládají prosazovat dobré politiky, což je skvělé.

Bojíte se krize a schováváte si peníze na horší časy? Pod polštářem i na účtu vám je sežere zákeřná inflace! Jak si s ní poradit?29. 3. 2022

Myslíš si, že je důležitější dbát na jistou tradici a partnerství zemí V4, kterou se často ohrazuje i Babiš a Zeman, nebo bychom naopak měli, pokud vidíme, že se v těchto zemích šlape na lidská práva, tvrdě zakročit a ukázat, že takhle ne?

Když se koukneme na to, s jakými zeměmi máme obchodní vztahy, s Polskem a Maďarskem to až v takové míře není, takže nevidím důvod, proč bychom se neměli přidat k ostatním lídrům EU, když kritizují Maďarsko a Polsko za to, jak nakládají s lidskými právy. Ještě důležitější než ekonomické a tradiční věci je, že každá demokracie by měla být založena na respektování lidských práv. Když byla Česká republika založena a Václav Havel byl u moci, přesně tohle se nám dařilo v rámci mezinárodní politiky akcentovat, že jsme zkrátka zemí, která stojí za respektováním lidských práv. Na to se teď kašle.

Chystáte v blízké době nějaký další protest? Případně jak budete postupovat dál v upozorňování na česko-maďarskou spolupráci premiérů?

Hlavní bude to, jak dopadnou volby. Poté bude aktuální podívat se na to, co budeme dělat dál. Určitě však tyto věci nenecháme ležet ladem a budeme stále ostražití.

Jste v kontaktu i přímo s maďarskou queer komunitou?

Jsem velmi dobrý kamarád s lidmi z Budapest Pride, ale i z ostatních neziskovek, které v Budapešti fungují. Navzájem se podporujeme a musím říct, že ty pocity, které zažívají například v Budapešti, jsou hrozné. Mají tak trochu sebevražednou misi, protože jsou na tom opravdu špatně. Podobně je tomu i v Polsku, kde stát aktivisty šikanuje. Jedna z organizátorek festivalu pride má například napíchnutý mobil a druhou vyhodili z univerzity, kde učila. Není to žádná sranda, ale o to větší je motivace pokračovat dál.

Zdroj: Jan Witek, Kryštof Stupka