Začněte používat svou bankovní identitu a oběhněte si úřady, když se vám to hodí, a ne když jsou úřední hodiny
Straight friendly
Zdroj: iStock

Začněte používat svou bankovní identitu a oběhněte si úřady, když se vám to hodí, a ne když jsou úřední hodiny

Patříte mezi ty, kdo si rádi vše zařídí online, nebo jste spíš typ, který má rád v ruce papírové lejstro s úředním razítkem? Ať to máte tak nebo tak, na jednom se jistě shodneme všichni: běhání po úřadech, strefování se do jejich úředních hodin a čekání ve frontě s pořadovým číslem je příšerná otrava. Přestává být ale nutné toto peklo absolvovat. Místo obíhání přepážek s občankou dostáváme do rukou zázračný klíč s názvem bankovní identita.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
23. 9. 2021

Úřední procesy se stěhují od přepážky na internet

Digitalizace úředních procesů již nějakou dobu probíhá, i když pomalu a neohrabaně. Například daňové přiznání i přehledy o příjmech a výdajích OSVČ pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení už dávno podáte pěkně online z pohody domova. Doby, kdy si člověk jel na finanční úřad s ručně vyplněným daňovým přiznáním pro razítko na podatelnu, jsou dávno pryč.

Ale instituce ještě nemají databáze propojené, takže dodnes ty stejné údaje vyplňujete na každý formulář znovu jak cvičená opice. Skutečná digitalizace neznamená, že se jen naskenují papírové formuláře. V opravdu digitalizovaném věku poskytnete státu svůj osobní údaj jen jednou a on si ho už bude umět do všech přihlášek, oznámení a žádostí doplnit sám. Teprve pak bude konec úřední šikany.

Váš digitální občanský průkaz

Zatímco při nákupu v e-shopu obchodníkovi stačí váš email a obyčejné heslo, protože uvnitř vašeho účtu vám můžou ukradnout tak leda seznam minulých objednávek, státní instituce si musejí být jisté, že opravdu komunikují právě s vámi. Ve všech záležitostech, kdy se dřív na úřadě předkládala občanka, je potřeba stejně spolehlivě ověřit identitu člověka online. Již nějakou dobu existuje za těmito účely datová schránka, ale museli jste si ji jít zařídit na CzechPoint a nijak moc se mezi lidmi neujala. Od roku 2009, kdy byl systém spuštěn, bylo založeno necelých 1 400 000 datovek, což není moc – povinně je mají orgány státní moci a právnické osoby, mohou je mít živnostníci i fyzické osoby.

Nyní se oficiální komunikace pod ověřenou identitou výrazně zjednodušuje. Občané ČR totiž dostávají bankovní identitu. Banky mají propracované systémy ověření a bezpečného přihlášení do peněžních účtů. Navíc elektronické bankovnictví je rozšířené mnohem víc než datové schránky. Vloni ho aktivně používalo 64 % obyvatel Česka starších 16 let. Proč tedy pro kontakt s úřady vymýšlet něco nového, když už je to vymyšleno? Pod bankovní identitou, jíž se dostáváte ke svým bankovním službám, nyní budete na internetu jednat se státními institucemi apod. Dokonce si přes ni prostřednictvím pár kliků zařídíte i datovou schránku, do které vám pak budou chodit doporučená psaní a dopisy do vlastních rukou.

Zdroj: Giphy

„Nesnáším jakékoli zařizování a ztrácení času ve frontách. Dokonce ani nepadnoucí oblečení z e-shopu nikdy nevracím, protože se nepřinutím zajít s tím na poštu. Bankovní identita je pro mě úžasná věc a vlastně nevím, proč ji nemáme už dávno,“ říká 32letá Daniela. Ve věku 24 – 35 let má elektronické bankovnictví celých 88 % Čechů a Češek.

Pirát Ondřej Profant: Stát má o občanovi shromažďovat co nejméně dat a sbírat je digitální cestou, která šetří čas. Obliba e-shopů ukazuje, že lidé mají o digitalizaci zájem9. 9. 2021

Jak si bankovní identitu zařídit? Už ji máte

Banka si vaši identitu ověřila, když jste si u ní zařizovali internetové bankovnictví. Takže pro vás má bankovní identitu již připravenou a vy ji můžete začít využívat. Pouze pokud jste si i bankovní účet s e-bankingem zřídili komplet po internetu, musíte nyní do banky zajít a „ukázat jim svůj obličej“, aby se vám bankovní identita aktivovala.

Nebojte se, váš bankovní poradce od té chvíle nebude šmírovat, co si vyřizujete s úřady. K bance se takové informace vůbec nedostanou. „Pro přihlášení ke službám úřadů nebo firem se identita ověřuje stejně, jako když se přihlašujete do internetového nebo mobilního bankovnictví. V žádném případě banka data nikomu neposkytuje ani neprodává,“ vysvětluje Jan Labant, manažer týmu digitálního onboardingu Moneta Money Bank.

<Path> Začněte používat svou bankovní identitu a oběhněte si úřady, když se vám to hodí, a ne když jsou úřední hodinyZdroj: e-Identita.cz, Datoveschranky.info, Moneta Money Bank

Jedno heslo vládne všem

Bankovní identita je jediný klíč, který vám otevře virtuální dveře do mnoha různých institucí. Na Portálu občana je nyní asi 300 služeb, které si s bankovní identitou můžete zařídit. A budou přibývat další. Do budoucna vám usnadní kontakt i se soukromými firmami, zdravotními pojišťovnami, ale třeba i nemocnicemi. Budete moct zapomenout na všechna ostatní hesla a přihlašovací jména do nejrůznějších služeb a e-shopů, případně i do klientských firemních zón – například pro komunikaci s mobilním operátorem či distributorem elektřiny. Už nikdy nenastane panika, když se v telefonu ozve: „Nadiktujte mi vaše zákaznické číslo.“

Především to znamená, že můžete zapomenout na úřední hodiny a podávat formuláře třeba o půlnoci, že už nikdy nepůjdete na poštu pro dopis do vlastních rukou a že vás od návštěvy katastru nebo zjištění počtu trestných bodů na vaší evidenční kartě řidiče dělí jen pár kliků.

Zdroj: e-Identita.cz, Datoveschranky.info, Moneta Money Bank

Populární
články

E-Shop