Jan Lacina (STAN): Pokud mladí lidé půjdou k volbám, nová Sněmovna by mohla být poprvé od druhé světové války bez komunistů. Je nejvyšší čas!

Jako místostarosta Prahy 6 odstraňoval za velké pozornosti médií i Kremlu sochu maršála Koněva. V minulých letech opakovaně vedl volební kampaně hnutí Starostové a nezávislí. Letos Jan Lacina kandiduje do Sněmovny z třetího místa pražské kandidátky koalice Piráti a Starostové. I když to znamená, že v příští Radě městské části už sedět nebude, má pocit, že tento krok udělat musí. Je podle něj nejvyšší čas zbavit tuto zemi nadvlády Agrofertu a skutečně ji modernizovat.

Vznik koalice Piráti a Starostové sklidil pozitivní ohlasy. Zdá se, že myšlenka spolupráce zůstává v dnešní vyhrocené době ceněná. Jak obtížné je najít s někým společnou řeč a pracovat bok po boku?

Je to samozřejmě těžké, protože strany a hnutí sdružují lidi s podobným pohledem na svět a navzájem se od sebe liší. Na druhou stranu jsem byl kandidátem a volebním manažerem v roce 2014 v Praze, kde vznikla koalice Zelení, KDU-ČSL a Starostové. V roce 2018 jsem byl ve volebním štábu koalice KDU-ČSL, Top09 a Starostů… a tak bych mohl pokračovat. Pro nás je tedy koaliční spolupráce poměrně obvyklá, byť samozřejmě jako hnutí dlouhodobě míříme k absolutní samostatnosti. Známe ten proces a víme, že je obtížný. Zároveň ze zkušenosti víme, kde musíme uhnout a jak dosáhnout kompromisu.  

Samotný vznik koalice je docela dlouhý. Nejdřív jsme srovnávali naše programy a zjistili, že jsou kompatibilní ze 75 %, což nám přišlo nadějné. U nás ve STAN zvedla při finálním hlasování pro spolupráci ruku absolutní většina celostátního výboru. A byli jsme ve velkém napětí, jak budou hlasovat Piráti. U nich se začínalo asi na 20 % podpory, která v jejich vnitřních diskuzích během tři čtvrtě roku narostla tak, že koalici nakonec podpořilo asi 79 % hlasujících. Což i pro nás bylo docela milé překvapení. Velké překvapení to podle mě bylo pro českou veřejnost.

V této souvislosti a v kulminaci poslední lockdownové vlny nám vyletěly preference na 34 % v únorovém průzkumu agentury Kantar. A to jsme my zkušení, kteří jsme už v několikátých volbách, věděli, že je malér. Takový prudký nárůst nás půl roku před volbami může jedině poškodit. Další vývoj mi v tom ohledu dal za pravdu. Na druhou stranu já jako celoživotní optimista vím, že jsme tu spodní zatáčku během léta už vybrali a teď zase jdeme nahoru. Jsem absolutně přesvědčený o tom, že se povede splnit cíl stanovený krátce po založení koalice, a to překročit hranici 25 %.

V jakých tématech bylo pro STAN nejtěžší se s Piráty vyladit?

Bylo to autorské právo, takže jsem to paradoxně schytal právě já, protože jsem u Starostů lídr v segmentu kultura a cestovní ruch. Obě strany věděly, že to vyjednávání bude těžké, a myslím, že se proto dopředu obrnily trpělivostí a byly připraveny na ústupky. Takže jsme tu kapitolu docela úspěšně dokončili a musím říct, že jsem s výsledkem velmi spokojen, protože jsme dosáhli shody, která je podle mě přijatelná pro všechny lidi, kteří se pohybují v českém kulturním provozu.

Autorské právo asi není pro voliče prioritou při rozhodování, komu hodí hlas. Takže by se vlastně dalo říct, že vaše shoda na společném programu byla poměrně snadná.

To byl můj hlavní argument při diskuzi s vedením Pirátské strany. Říkal jsem: vývoj událostí před vás postavil jiné úkoly. Musíte zbavit tuto zemi nadvlády Agrofertu, musíte ji razantně modernizovat, digitalizovat státní správu, modernizovat školství, přijít s přesvědčivými a intenzivními programy na ochranu krajiny a udržení vody v ní. A samozřejmě velmi zásadní je zastavit ten šílený propad státního rozpočtu.

Myslím, že Piráti chápou svoje poslání a vědí, že ne každé volby jsou stejné. Souboj, který nás čeká, je skutečně soubojem o to, jestli se Česko vydá autoritářskou cestou po vzoru Maďarska či Polska – kde bych v tuto chvíli opravdu žít nechtěl – nebo jestli udrží liberální demokracii. Na to musíme napřáhnout veškeré síly a mířit ke koalici koalic, která je podle mě jediná schopná zbavit tuto zemi nadvlády Agrofertu.

Život bez masturbace. Je hnutí No Fap spásou pro beznadějné honimíry, nebo jen podivný humbuk?30. 10. 2021

Nastaly nějaké okamžiky, kdy jste třeba o vaší koalici zapochyboval?

Nejtěžší okamžiky byly na samém začátku. Když se poprvé potkaly naše dvě skupiny, zjistili jsme, že jsme opravdu hodně různí. A řeknu vám v čem. Téměř všichni klíčoví reprezentanti v hnutí STAN měli tak či onak co do činění s komunistickou totalitou. Proto je pro nás tak strašně důležité téma Evropské unie, volného pohybu po Evropě, ale také bezpečnostního deštníku NATO. To je pro lidi z mé generace úplně nedotknutelná hodnota.

Piráti reprezentují generaci, která se narodila do svobody. Ta je pro ně samozřejmostí, proto jim toleruji jejich o poznání vlažnější vazbu k Evropské unii a NATO. Pro ně je důležitý protikorupční postup – vidí, že korupce v této zemi brzdí vývoj. Dále je pro ně důležité, aby stát byl pro všechny, nemyslel jen na bohaté a aby každý měl třeba před soudem stejnou šanci.

A významně se spolu shodneme ve dvou segmentech: modernizace českého školství, důraz na vědu, výzkum a vzdělání, protože víme, že jedině vzdělaná společnost, která má výrazné výsledky ve vědě, je schopná obstát v prudce se rozvíjejícím světě, kde se centrum dění přenáší z Evropy a Ameriky do Asie. Druhá věc, na které se Starostové a Piráti dokonale shodnou, je ochrana krajiny. Nejen té venkovské, ale i městské, to znamená boj proti ohřívání měst, ale také udržení vody v krajině.

Máte zkušenosti z vedení volebních kampaní STANu. Jak moc by se měl volič nechat ovlivňovat výsledky předvolebních výzkumů?

Jsem absolventem politologie a mediálních studií, v obou těch oborech se studují výzkumy veřejného mínění a jejich interpretace. Takže si troufám říct, že patřím k lidem, kteří tomu opravdu rozumějí. Výzkumy veřejného mínění neberu na lehkou váhu. Když vidím, že STEM ukáže měsíc před volbami Andreji Babišovi přes 30 % a nám 19 %, vím, že do tohoto výzkumu nejsou zařazeni nerozhodnutí voliči, kteří v tuhle chvíli ještě váhají, zda volit koalici Piráti a Starostové, nebo koalici Spolu. Takže takový výzkum obě koalice poškodí. Ale je to dané metodikou výzkumu, kterou STEM netají. Když potom Data Collect ve stejný den za stejné období ukáže hnutí ANO 25 %, Pirátům a Starostům 21 % a Spolu 22 %, je to pro mě relevantní výzkum, který se blíží skutečné situaci.

Pro koho jsou podle mě ty výzkumy osudové, jsou strany, které se pohybují okolo 5 %. Mám předběžnou teorii, že soupeření tří bloků – populistického Ano, konzervativního Spolu a liberálního Piráti a Starostové, na sebe ve finále strhne takovou míru pozornosti, že se žádná z těch pětiprocentních stran nedostane do parlamentu. Podle mého názoru tam nebudou ani komunisté, ani sociální demokracie ani Přísaha či Trikolóra.

Co poradíte voliči, který se chce rozhodnout správně a mít po volbách čisté svědomí, že provedl tu nejlepší volbu?

Především je zásadní jít volit. Vysokou volební účastí se podaří naředit kmenové voliče KSČM. Podle mého názoru komunisté patří do minulosti už dávno a teď je obrovská příležitost, aby mladí lidé rozhodli o tom, že po 30 letech od Sametové revoluce a poprvé od druhé světové války nebude komunistická strana v parlamentu. To mají v rukou mladí voliči od 18 let výš.

Za druhé, je důležité volit ty strany, které mají jednoznačně šanci dostat se do parlamentu a nesou demokratické poselství – to je liberální uskupení Pirátů a Starostů, nebo konzervativní uskupení Spolu. Mezi nimi ať si voliči vyberou podle postoje k manželství pro všechny nebo jakékoli jiné hodnoty, která je pro ně klíčová.

Pirát Ondřej Profant: Stát má o občanovi shromažďovat co nejméně dat a sbírat je digitální cestou, která šetří čas. Obliba e-shopů ukazuje, že lidé mají o digitalizaci zájem9. 9. 2021

V pozici místostarosty Prahy 6 za sebou máte náročné kroky jako odstranění sochy maršála Koněva nebo výzvu prezidentu Zemanovi k odstranění zátarasů u vstupu do Pražského hradu. Jak očekáváte, že bude vypadat v případě vašeho zvolení práce ve Sněmovně? Bude to na úrovni zákonů snazší, nebo čekáte o to větší tlak?

Praha 6 je rozlohou největší, dobře vedená městská část. Lidé tady žijí rádi a jsou hodně konzervativní, takže to trvá, než si získáte jejich důvěru. Já si troufám tvrdit, že po sedmi letech působení na radnici důvěru veřejnosti v Praze 6 mám. Takže představa, že opouštím tuto kancelář, je pro mě velmi obtížná. V tomto smyslu chápu svůj postup do Poslanecké sněmovny jako svou nabídku naší straně, byť jsem přesvědčen, že kvalitu osobního života mi to rozhodně nezvedne. Jsem původně novinář z 90. let, pohyboval jsem se ve Sněmovně a vím, jak vypadá sněmovní cyklus, co je tam za lidi a že je to povolání, u kterého si moc nesáhnete na výsledek. Zatímco tady v Praze 6 si vymyslíme Festival ambasád a za tři měsíce ho máme.

Nedělám si tedy iluze o tom, co mě ve Sněmovně čeká, ale řekl jsem si, že v tuto chvíli je to velmi důležité a že to udělat musím. Mám plán, co chci jako poslanec dělat. Je potřeba posílit nezávislost Českého rozhlasu a České televize, musíme přijít se zákony, které změní způsob volby do rad těchto veřejnoprávních médií, chceme zvednout výdaje na kulturu z 0,7 na 1 %, přivést na svět zákon o veřejné instituci v kultuře a zákon o cestovním ruchu, který nám velmi schází. Už teď mám v programu práce spíš na osm let než na čtyři roky. Určitě nebudu poslanec, který bude jen jedním z dvou set. To mi není vlastní. Myslím, že kulturní a mediální scéna ví, že jsem ten, kdo bude ze všech sil hájit její zájmy.

Jak budete hlasovat o novele zákona, která by umožnila manželství gay a lesbickým párům?

Stejně jako náš předseda Vít Rakušan budu hlasovat pro. Ostatně kdybych hlasoval jakkoliv jinak, tak by mi to moje děti neodpustily. 

Zdroj: Bohdana Rambousková