Život v teplotách kolem padesátky je pro řadu lidí již realita, která ale hrozí i nám. Jak (pře)žít v rozžhavené metropoli?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Život v teplotách kolem padesátky je pro řadu lidí již realita, která ale hrozí i nám. Jak (pře)žít v rozžhavené metropoli?

Změny klimatu probíhají, a to ať se nám to líbí, nebo ne. Není tedy divu, že aktivisté bijí na poplach. Ostatně, vědeckých důkazů, že pokud nedojde k rychlé změně toho, jak dnešní společnost funguje, škody budou nenapravitelné, již bylo shromážděno a publikováno nespočet. S vlastní analýzou se pak přidala i britská BBC a na základě poměrně znepokojivých dat tak vykresluje, jak by mohla brzy vypadat naše klimatická realita. Tedy život ve městech, kdy rtuť teploměru bude atakovat (pro mnoho Středoevropanů zatím nepředstavitelnou) padesátku…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
22. 9. 2021

Těch, kdo popírají globální oteplování, je i dnes nespočet. Na druhou stranu sama příroda příliš na názory těchto samozvaných odborníků nedbá a z narůstajících extrémních výkyvů počasí je zřejmé, že úplně v pořádku asi situace nebude. Není tedy divu, že světové organizace soustředící se na záchranu planety bijí na poplach a vyzývají k okamžité akci. Např. studie americké Rutgersovy univerzity z loňského roku upozorňuje, že do roku 2100 by až 1,2 miliardy lidí mohlo čelit extrémním teplotním výkyvům (což je až čtyřikrát více než dnes). Zatímco ale termíny jako „klimatická krize“ či „tání ledovců“ možná vzhledem k tomu, že jsou poměrně široké a neumožňují představit si všechny konkrétné problémy, nemají zrovna burcující potenciál, představa života v 50 stupních by to mohla změnit.

<Path> Život v teplotách kolem padesátky je pro řadu lidí již realita, která ale hrozí i nám. Jak (pře)žít v rozžhavené metropoli?Zdroj: bbc.com, forbes.com, cnn.com, independent.co.uk

Právě globální analýza provedená BBC totiž došla k závaru, že počet extrémně horkých dnů, tedy dnů, kdy teploty překročí padesátku, se od osmdesátých let zdvojnásobil. A tato horka již zasahují také více oblastí, což znamená bezprecedentní výzvu nejen pro lidské zdraví, ale také obecně pro to, jak žijeme. Podle analýzy pak teploty atakovaly padesátku v průměru 14 dní v roce (a to mezi lety 1980-2009), mezi lety 2010-2019 se ale tento počet zvýšil na 26 dní v roce (a 28 dní by to bylo po přičtení dalších dní, kdy teplota dosáhla ke 45 stupňům). Tomu pak odpovídá také další zjištění, tedy že v posledním desetiletí se – ve srovnání s dlouhodobým průměrem mezi lety 1980-2009 – maximální teploty v průměru zvýšily o 0,5 stupně. Je však třeba říci, že „v průměru“ znamená, že jsou lokality (např. Arktida či Blízký východ), kde ve sledovaném období průměrné nejvyšší teploty vzrostly až o dva stupně.

Ačkoliv padesátistupňová horka se prozatím vyskytovala převážně v oblastech Blízkého východu a Perského zálivu, poslední roky ukazují, že se rozšiřují i do lokalit, kde takovéto teploty nikdy běžné nebyly. Konkrétně letos tak rekordní teploty zaznamenali již v Itálii (48,8 stupňů) a také v Kanadě (49,6 stupňů). Ruku v ruce s tím, jak se celý svět otepluje, se tedy extrémní horka stávající čím dál běžnějšími. Podle vědců přitom není žádná pochybnost o tom, co je důvodem. „Nárůst lze stoprocentně přičíst spalování fosilních paliv,“ tvrdí tak Friederike Otto, zástupkyně ředitele Institutu pro změnu životního prostředí univerzity v Oxfordu. Jak klimatické zprávy navíc dodávají, pokud emise fosilních paliv nebudou sníženy, stanou se padesátistupňová vedra běžnými po celém světě. „S narůstajícími emisemi vypouštěnými do ovzduší a žádnou akcí se tato extrémní vedra stanou nejen častější, ale také závažnější. Stejně tak bude náročnější se na tyto teploty připravit a následně se z nich zrevitalizovat,“ vysvětluje Sihan Li, další odbornice na klima z Oxfordu.

Připravit se na to, že v centru města, v němž žijeme, se teploty zvýší až k hodnotě, která není běžná ani v lokalitách ryze saharských, však je samozřejmě poměrně obtížné. Není tedy divu, že již vzniká řada plánů, jak v 50 stupních (pře)žít, některé z nich již navíc byly uvedeny do praxe...

Od zeleně až po moderní technologie

Samozřejmě, že cílem každého by mělo být nenechat situaci skutečně dospět do fáze, kdy především ve velkých městech bude v létě doslova k nepřežití. Primárně by tedy bylo možné hovořit o snižování produkce skleníkových plynů apod., ovšem jak se s narůstajícími teplotami popasovat nyní? A co je možné realizovat i bez větších celosvětových (a koordinovaných) výzev?

Prvním krokem může být zvyšování zelených ploch – ve větších městech by to tedy znamenalo vybudování parků, zahrad a systematickou výsadbu stromů. Jak totiž ukazují data, v zalesněných plochách je teplota až o 6 stupňů nižší ve srovnání s průměrem. Zeleň kromě toho také absorbuje CO2, což je vlastně jedna z příčin narůstajících klimatických změn. Je ale pravda, že i výsadba zeleně je „během na delší trať“, a tak není divu, že některé metropole, v nichž se již obyvatelé s extrémními horky potýkají, musely přijít i na jiné způsoby, jak „se schladit“.

V Dubaji tak již např. přistoupili k vytváření deště pomocí dronů. V praktické rovině drony střílejí elektrické náboje do mraků, stimulují je k tomu, aby se shlukovaly, a tak vytvářely srážky. Metod, jak vyvolat déšť, přitom mají v Emirátech více – kromě toho prý funguje i rozprašování soli do mraků apod. Rozhodně zajímavé je ale také to, že technologii s drony je možné využít nejen ke stimulaci deště, ale i k jeho zastavení (tak – a teď ruku na srdce – kdo by ještě před pár lety věřil, že když někdo řekne, že „poručí větru, dešti“, nebude to jen planá fráze?. Emiráty, kde rozhodně nelze mluvit o nedostatku finančních prostředů, pak dokonce v minulosti uvažovaly i o vybudování umělé hory, která by četnost srážek stimulovala přirozeně.

<Path> Ekologický kolaps nastane v roce 2050. Řešením eko-deprese je bezdětnostZdroj: cnn.com, bbc.co.uk

Existují ale také názory, že by mohlo pomoci systematické ochlazování vzduchu v centrech měst – samozřejmě ale jinak než běžnými klimatizacemi (chemické látky obsažené v klimatizacích životnímu prostředí také velmi škodí). V Japonsku tak již vyvinuli klimatizační systém, který tlačí chladný vzduch spirálovitě dolů k zemi, kde je horko. A toto proudění pomáhá k efektivnějšímu míchání vzduchu, ale také snižování energie potřebné k jinak běžnému ochlazení místnosti, a to až o 40 %.

I když určitá řešení „schlazování“ tu tedy již jsou a na dalších možnostech, jak se s extrémními vedry vypořádat, pracuje nespočet lidí, možná, že nejlepší cestou by bylo přijít na to, jak produkci skleníkových plynů snížit. Ostatně, když už umíme vyrobit a zastavit déšť, neměl by to být problém…

Zdroj: bbc.com, forbes.com, cnn.com, independent.co.uk

Populární
články

Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Evropská a maďarská vlajka vedle sebe jako symbol propojení a evropské solidarity s LGBTQ komunitou v Maďarsku.
AKTUALITY

Rekordní mezinárodní podpora. Na Budapest Pride přijedou zástupci Evropské komise i OSN

Autor: Šimon Hauser
Polyamorní vztah může tvořit více než dvě osoby. Pro mnohé jde o naplněný partnerský model, nikoli o krátkodobé experimentování.
LIDÉ

„Polyamorie není o sexu s kýmkoli. Je to upřímnější než většina vztahů, které jsem zažil,“ říká muž, který má dvě partnerky

Autor: Šimon Hauser
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser

E-Shop