Ve volbách kroužkujte srdcem kandidáty, kteří zvednou ruku pro manželství párů stejného pohlaví. Na každé kandidátce se někdo takový najde

Blíží se chvíle, kdy budeme moci určit podobu Poslanecké sněmovny na příští čtyři roky. Tím také rozhodneme, zda Česko bude mít v nejbližší době manželství pro gay a lesbické páry. Politickou stranu, jíž dáme svůj hlas, samozřejmě vybíráme podle mnoha kritérií, nejen podle toho, jestli její poslanci zvednou hlas pro svatby. Ovšem kandidáty podporující manželství pro všechny lze najít téměř ve všech politických stranách. Takže je můžeme zakroužkovat a přispět k tomu, že nová Sněmovna bude oproti té staré opravdu „férová“.

Manželství pro všechny podporují dvě třetiny Čechů a Češek

Kdyby poslanci a poslankyně hlasovali podle toho, co si myslí občané, už dávno by Česko manželství gay a lesbickým párům umožnilo. Podle červencového průzkumu agentury NMS Market Research rovné manželství podporuje 65 % české veřejnosti. Čerstvé výsledky od agentury Median, které sbírala mezi 7417 respondenty dlouhodobého průzkumu od ledna do června, ukazují na 62% podporu.

Median zároveň v březnu zorganizoval skupinové diskuze (focus groups) mezi lidmi, kteří nemají na manželství párů stejného pohlaví vyhraněný názor. Z nich vyplynulo, že se tito lidé neobávají ani stupňování požadavků ze strany gayů a leseb, ani zavádění alternativních způsobů rodinného života. Zdá se, že tyto divoké fantazie v dnešní době trápí už jen pár poslanců KDU-ČSL.

Jak se k manželství staví kandidáti v nadcházejících volbách?

Iniciativa Jsme fér v uplynulých týdnech oslovila 1120 kandidátů a kandidátek do Poslanecké sněmovny s otázkou, zda v případě svého zvolení podpoří manželství pro gay a lesbické páry se všemi právy a povinnostmi manželů včetně osvojení dětí. Zatím dostala odpovědi od 230 oslovených, z toho 180 jich na otázku odpovědělo pozitivně – právě ty má smysl ve volbách podpořit kroužkováním a zvýšit tak jejich šanci na zvolení.  

Je jasné, že v nacpaném předvolebním mailboxu kandidát nebo kandidátka email s anketní otázkou snadno přehlédne. Proto iniciativa Jsme fér při hodnocení postojů kandidujících zohlednila také to, zda například daný člověk byl mezi 42 poslanci, kteří předložili novelu zákona umožňující manželství pro všechny, nebo byl naopak ve skupině poslanců, kteří podali truc návrh na ústavní omezení manželství na muže a ženu. Roli hraje také to, jak kandidát hlasoval ve Sněmovně, zda patří mezi férové starosty a starostky nebo zda se veřejně vyjádřil pro či proti manželství.

Rodí se naděje na první antikoncepční pilulku pro muže. Budou ale ženy spoléhat na to, že jejich partner nezapomněl spolknout prášek?20. 8. 2021

Kroužkujte férové kandidáty a kandidátky

Výsledkem pečlivé analýzy Jsme fér je přehledně zpracovaný seznam všech kandidujících za jednotlivé politické strany a jejich postojů k manželství. Na mapě si můžete kliknout na kraj, v němž volíte, podívat se na kandidátní listinu vaší preferované strany a vybrat ty kandidáty, kteří manželství párů stejného pohlaví podporují. Odpovědi dalších kandidujících, které ještě přijdou v následujících dnech, bude Jsme fér na web doplňovat.  

„Nikomu neříkáme, koho má volit. Ale na každé kandidátce jsou lidé, kteří zvednou ruku pro manželství. Podle průzkumů manželství gayů a leseb podporuje 5,7 miliónu českých voličů. Je na čase, aby začala být pro i Poslanecká sněmovna,“ řekl na tiskové konferenci Czeslaw Walek ze Jsme fér.   

Zambijský prezidentský kandidát chce zlepšit postavení zdejší LGBT komunity. Avizuje i zavedení stejnopohlavních svazků13. 8. 2021

V letošních volbách chybí jedničkáři

Vedle jednotlivých kandidujících se iniciativa Jsme fér podívala i na politické strany jako celek. Zhodnotila je podle devíti kritérií a vystavila jim známky jako ve škole. Jedničku ovšem nikdo nedostal. Nejlépe se v postoji k manželství gay a lesbických párů staví ČSSD a koalice Piráti a Starostové. Oba subjekty z hodnocení vyšly s krásnou dvojkou. Hnutí ANO skončilo se známkou 3 mínus.

Druhá demokratická koalice, Spolu, skončila se čtyřkou. Není se čemu divit, výsledek jim kazí KDU-ČSL – všichni členové tohoto poslaneckého klubu se podepsali pod zákaz manželství pro všechny formou změny ústavy. Když strany byly hodnoceny samostatně, ODS dostala za 4 a TOP09 skončila s 3 mínus. Nicméně ve spoustě krajů najdete na kandidátce koalice Spolu alespoň jednoho člověka, který manželství párů stejného pohlaví podporuje. A jistě v následujících týdnech do voleb ještě přibydou další. Hledejte je a kroužkujte je, ať jim pojistíte zvolení.  

Kroužkujte srdcem s Aloisem Švehlíkem a Libuší Švormovou

Manželství pro všechny podporují lidé všech generací, včetně známých herců Aloice Švehlíka a Libuše Švormové. Ti si zahráli manželský pár v předvolebním spotu, jímž iniciativa Jsme fér vyzývá ke kroužkování férových kandidátů a kandidátek. V roli vnučky a její partnerky vystupují herečky amatérského divadla Jana Novosadová a Alex Chrzanowská, které jsou snoubenkami i v reálném životě a na možnost vstoupit do skutečného manželství netrpělivě čekají.

„Každý hlas je důležitý pro spravedlnost, svobodu a ukotvení Česka mezi moderními západními státy. Má smysl volit srdcem a kroužkovat kandidáty a kandidátky, kteří pro manželství gay a lesbických párů ve Sněmovně zvednou ruku. Je čas nahradit polomanželství skutečným manželstvím, protože také nejsme pololidé a naše děti nejsou poloděti. Tvoříme rodiny, jaké mají ostatní,“ zdůraznil Czeslaw Walek. Volby do Poslanecké sněmovny se konají v pátek 8. a v sobotu 9. října.

Zdroj: Bohdana Rambousková