Uživatelé online seznamek ztratili důvěru v algoritmy. Hlavní roli při výběru partnera už nehraje vzhled, ale horoskop

Výběr potenciálních partnerů přes seznamovací aplikace je ošemetná věc. Zaprvé, algoritmus appky dělá prvotní výběr za vás a nabídne vám je lidi, o nichž si myslí, že by se vám mohli líbit. A pak je tu ten propastný rozdíl mezi tím, co uvidíte online, a co pak přijde ve skutečnosti. Opakované neúspěchy vedou uživatele online seznamek k přijímání různých strategií. V poslední době vede výběr podle znamení zvěrokruhu.

Smějeme se jim, ale všichni v ně vlastně věříme

Hvězdy mají obrovskou důvěru lidí. Tak vysokou, že třeba takoví politici by si o ní mohli nechat zdát. Online seznamka Hily v průzkumu zjistila, že 70 % jejích uživatelek si potenciálního partnera skutečně vybírá s ohledem na to, jak dobře se k sobě hodí podle pravidel zvěrokruhu. Loňský průzkum agentury Sanep ukázal, že horoskopy více či méně pravidelně sleduje 79 % Čechů a 51 % jim dokonce věří.

Možnost přidat si své znamení zvěrokruhu do profilu existuje v osvědčených seznamkách jako Tinder nebo Bumble – ten dokonce nabízí funkci přidání preferovaných znamení, s nimiž se chcete párovat. Bumble zjistil, že ve Velké Británii si své znamení do profilu přidalo přes milion uživatelů a zejména uživatelek. Ve Spojených státech dokonce od loňského roku úspěšně jede online seznamka Struck, která své uživatele propojuje čistě na základě toho, v jaké konstelaci bylo Slunce, Měsíc a planety v okamžiku jejich zrození. Nejzábavnější na této appce je, že ji vytvořila absolventka strojního inženýrství a materiálových věd.  

Proč právě horoskopy?

Vybírat si partnera podle vzhledu je strašně povrchní, navíc jsme se každý už stokrát spálili. Vybírat si podle vesmíru oproti tomu působí velmi oduševněle – a v případě neúspěchu se člověk může zlobit na hvězdy, a ne sám na sebe.

„Nechci mít takové děti!“ děsí dědičnost ženu z Mostecka. Že je její bratr LGBT+, považuje za ohrožení pro další generaci rodiny11. 7. 2022

Expertka na seznamování a autorka knihy Podivuhodná historie randění: od Jane Austenové k Tinderu (The Curious History of Dating: From Jane Austen to Tinder) Nichi Hodgson serveru Glamourmagazine.co.uk nabídla jinou odpověď na otázku, proč právě horoskopy. Podle jejího mínění uživatelé appek jednoduše ztratili důvěru v algoritmy. A stále si nevědí rady s tím, podle čeho partnera úspěšně vybírat, pokud by se místo algoritmu měli spolehnout sami na sebe.

Horoskop jako test, jestli ten druhý stojí za námahu

Proto dostávají při navazování romantických i sexuálních kontaktů slovo hvězdy. „Lidé nechtějí být při hledání lásky jen praktičtí, chtějí k tomu přistupovat metafyzicky,“ říká Nichi Hodgson. Třeba generace Z je podle ní k astrologii mnohem méně skeptická než mileniálové. Není se čemu divit. Když vyrůstáte ve světě, kde vůbec nemáte základní věci pod kontrolou – ať už je to pandemie koronaviru nebo zhoršující se životní prostředí – proč nevěřit v nějakou vyšší moc?

Ne všichni se znamením zvěrokruhu partnera přímo řídí. Zmínit hned v úvodu společné komunikace hvězdy a horoskop bývá spolehlivým testem, zda je protistrana otevřená tajemství a něčemu nadpozemskému. Navíc to je snadná cesta, jak prolomit ledy. Pokud se potenciální partner takové zmínce ostře vysměje, pro spoustu lidí to znamená, že se nemají dál snažit. Reakce může odhalit možné problémy na straně partnera, které by jinak vyplavaly na povrch až později – třeba nadřazenost, sklony ke vzteku, nebo citovou uzavřenost.

Šest let bez sebe a sedm spolu: Lásku ze střední prožívají dva muži z Prahy až v dospělosti8. 8. 2022

Hvězdy mají pomoct nalézt dlouhodobý vztah

Rachel Lo, autorka online seznamky Struck párující uživatele podle znamení zvěrokruhu, prý chtěla lidem nabídnout aplikaci, která u nich navodí pocit duševní pohody. Nekonečné přijímání nebo odmítání návrhů potenciálních partnerů v jiných seznamkách jí přišlo příliš stresující. Tyto appky totiž byly navrženy tak, aby v nich uživatelé trávili co nejvíc času. „To znamená, že nejsou vlastně vůbec udělány proto, aby uživateli pomohly co nejrychleji najít dlouhodobý vztah. Protože to by pak na Tindru přece nikdo nebyl, ne?“ řekla Rachel Lo v rozhovoru pro Chicago Tribune.

Někteří astrologové dokonce sestavili doporučení, které znamení má používat kterou online seznamku. Závisí to na tom, jak lidé narození v daném znamení přistupují ke vztahům, a na tom, jak je postaven algoritmus aplikace. Takže beran, nejaktivnější z ohnivých znamení zvěrokruhu, má používat Tindr, kde si případně rychle najde novou náhradu. Naopak pro ryby, které touží po romantice a citovém propojení, je prý nejlepší OkCupid.

Zdroj: Bohdana Rambousková