LGBT Afghánci se připravují na nejistou budoucnost za vlády Tálibánu

LGBT Afghánci a aktivisté za jejich práva se obávají, že návrat vlády Tálibánu bude provázet i znovuzavedení přísných trestů za homosexualitu.

LGBT Afghánci a aktivisté za jejich práva se obávají, že návrat vlády fundamentalistů z hnutí Tálibán bude znamenat i znovuzavedení přísných trestů za homosexualitu, píše web NBC News

Glamping, tedy luxusní „stanování“, si lze vychutnat i v podzimních dnech!21. 10. 2021

Pětadvacetiletý gay Faraz řekl americkému médiu, že se obává nejhoršího, pokud bude muset nadále setrvat v Afghánistánu. Uvedl, že příslušníci Tálibánu chodí po ulicích a cíleně pátrají po homosexuálech. Homosexualita byla v konzervativním Afghánistánu kriminalizována i doposud, příslušníci zdejší LGBT komunity se však obávají, že s převzetím moci Tálibánem se vše ještě radikálně zhorší. Fundamentalisté mohou začít uplatňovat trest smrti za homosexualitu, podobně jako během své první vlády v devadesátých letech. LGBT aktivistické organizace rovněž neměly možnost se v zemi oficiálně registrovat. Americké ministerstvo zahraničí se sice zavázalo zranitelné osoby ze země evakuovat, není však jasné, koho tím myslí a kolikati LGBT lidí dovede pomoci. K pomoci ohroženým LGBT Afgháncům vyzvaly také americké LGBT organizace. 

Nemat Sadat, bývalý profesor politologie na Americké univerzitě v Afghánistánu, řekl, že stažení amerických vojsk bylo „jednou z největších chyb v historii zahraniční politiky USA“. Sadat, který nyní žije v USA, byl odvolán ze své fakultní pozice v Kábulu a kvůli jeho otevřené obhajobě práv LGBT mu bylo vyhrožovány smrtí. „Chápu, že nikdo nemá rád válku, každý je válkou unavený. Ať už bylo za 10 let dosaženo jakéhokoli pokroku, ten je nyní zcela pryč,“ řekl o malém pokroku, kterého bylo dosaženo na poli genderových a sexuálních menšin NBC News. 

Zdroj: NBC News