Řešením vysokých cen bydlení jsou mini domky. Alternativ je ale více, jak se žije ve stanu bez vody, v autobuse či jurtě?

V dnešní době se vlastní bydlení stává pro čím dál více lidí finančně nedostupným. Zatímco v Česku je ale určitá „tradice“ bydlení ve svém poměrně hluboce zakořeněná a mnozí si i přes vysoké pořizovací ceny kupují byty i domy s hypotékami na celý život, např. v USA, ale také v řadě dalších zemí rostou počty těch, kteří volí zcela jinou cestu – bydlení v mini domcích, ale také rozličné formy bydlení alternativního, které je minimalistické, udržitelné a především – rozhodně ne tolik nákladné jako třeba byt 2+1 v Praze…

Cesty k radikální změně životního stylu mohou být různé. Zatímco v některých případech jsou skutečně důvodem pro zabydlení se v poměrně netradičních prostorách peníze, v jiných je to kompletní změna myšlení. Právě s tím souvisí trend postupujícího minimalismu, jehož základní podstatou je zbavit se nepotřebných věcí, kterými jsme v klasických domácnostech nezřídka prakticky zasypáni. Ovšem v momentě, kdy se od materiálna oprostíme, je mnohem snazší přestěhovat se do významně menších prostor. Dostupných variant se dnes nabízí docela dost.

Bydlení budoucnosti je tady: Otevřete si dveře díky face ID a návštěvám pošlete místo klíče QR kód! Jak budou nové byty vypadat?13. 6. 2022

Umírněné mini domky

Ti, kdo jsou spíše konzervativní, nejčastěji volí mini domky, tedy spíše domečky, které obvykle díky kreativním řešením (loftové spaní, chytře umístěné úložné prostory) na cca 50-60 čtverečních metrech umožňují prakticky plnohodnotný život. Kromě toho, že pořízení mini domku znamená značnou finanční úsporu, jedná se také o k přírodě vstřícnější podobu bydlení – logicky je totiž na provoz třeba méně elektřiny, stejně tak nelze opomenout úspory energií k vytápění/chlazení. Někteří majitelé mini domků jdou ale s udržitelností ještě dál – a využívají tak např. toalety, jejichž obsah se následně mění v použitelný kompost namísto toho, aby putoval do kanalizace či septiku. I díky tomu pak mini domky nezřídka umožňují i kompletní přesun.

I mini domky ale mají samozřejmě své nevýhody, s nimiž je třeba se popasovat – např. i drobný nepořádek na malém prostoru vypadá mnohem větší. Stejně tak se na malém prostoru obtížněji hledá soukromí (pokud tedy člověk nebydlí přímo sám). Mini domky také nenabízí příliš mnoho místa pro společné trávení času – což ale mnozí řeší různými mobilními přístavbami.

Ačkoliv jsou tedy mini domky ze všech řešení možností nejvíce klasickou, stejně ze strany obyvatel vyžadují jistou míru změny myšlení a samozřejmě i stylu života. Na druhou stranu, ti, kdo se k výměně běžného bytu za mini domek odhodlali, si chválí větší organizovanost a obecně menší stres. Vlastně tak není ani divu, že z trendu bydlení v mini domcích se stalo dokonce společenské hnutí. K tzv. tiny-house movement se tedy přidává stále více lidí, kteří chtějí zmenšit prostor, na němž žijí, zjednodušit provoz domácnosti a de facto se přidat také k minimalismu. Jedná se tak v podstatě o druh životní filozofie, která ačkoliv jistě není úplně pro každého, postupem doby oslovuje čím dál více lidí po celém světě.

Život pod stanem

Vedle mini domků se ale nabízí i množství dalších – alternativnějších – řešení bydlení. Třeba stan (což je kupodivu řešení i v lokalitě, kde padá v zimě sníh...). Právě velký stan pro život zvolili manželé z Nového Mexika a obývají jej i se svými dvěma syny již od roku 2017. Stavba speciálního stanu trvala zhruba dva měsíce a veškerý provoz domácnosti je závislý na sluneční energii. Obývací pokoj, kuchyň i ložnice jsou umístěny v otevřeném prostoru, ložnice dětí se nacházejí ve vybudovaném loftu, neschází ani kompostovací toaleta.

Vzhledem k malému prostoru je ale v kuchyni jen malá lednička (což tedy vyžaduje častější nákupy) a mnohé by mohlo odradit, že ve stanu není tekoucí voda, což samozřejmě ztěžuje vaření, praní i mytí (a sprcha je proto umístěna venku). Jelikož na pozemku mají ale majitelé studnu, dle vlastních slov se necítí nijak omezeni. V chladnějších měsících pak rodina využívá často možnosti osprchovat se např. na bazénu, v tělocvičně nebo třeba u přátel…Vzhledem k tomu, že manželé pracují z domova, nemohou si tento životní styl přes všechny jeho limity vynachválit – do budoucna ale počítají s tím, že kvůli synům na stávajícím pozemku vybudují „větší malý domek“…

Bydlení na kolech

Také dobrodružnější povahy si ale v rámci netradičního bydlení přijdou na své. Tříčlenná rodina, Will, Kristin a jejich malá dcera Roam, tak obývají zrekonstruovaný autobus o ploše 55 čtverečních metrů. Manželská dvojice se do přebudování starého autobusu v domov na kolech rozhodla v roce 2016 s cílem mít možnost cestovat na plný úvazek. Jak tedy vypadá „autobusové bydlení“? Obývací pokoj a kuchyň (vybavená sporákem i lednicí) jsou umístěny v přední části autobusu, přičemž neschází ani nezbytné bezpečnostní prvky – např. na gaučích jsou tak umístěné i bezpečnostní pásy pro případ, že by byl autobus zrovna v pohybu.

Díky solární energii je ve voze také wi-fi, což manželům umožňuje pracovat de facto odkudkoliv. I když tedy bydlení v autobuse není zrovna nejlevnější – a to i kvůli veškeré nutné údržbě vozidla – rodina je se svou volbou spokojena. „Vidět všechna ta nová místa a zažít nové věci, přesně to je hlavní důvod, proč jsme se pro život v autobuse rozhodli,“ shrnula pro portál Insider Kristin.

„Dřív nebylo možné, aby žena milovala ženu. Pak přišla ONA.“ Coming out není jen otázka dospívání. Jak zasáhl ty, co uzavřeli i krycí sňatky?28. 7. 2022

Jurta na konec…

Jurta, to je pastevecké obydlí. Ovšem bydlení Zacha a Nicole pastevce nepřipomíná ani zdaleka, jejich moderní jurtu, kterou tvoří kruhová konstrukce z pružných kůlů pokrytých plstěnou tkaninou, by jim mohl leckdo skutečně závidět. Celá stavba trvala jediný víkend a stále 30 tis. dolarů (cca 660 tisíc korun), stejná částka pak byla nutná na pořízení vybavení. Výsledek ale působí moderně a skutečně luxusně. Zejména ložnice pod střechou s výhledem na nebe je opravdu záviděníhodná. Jak Zach shrnul v jednom z rozhovorů, „byla to výzva. Ale vzali jsme to jako příležitost k učení. Občas je snadné nechat se od svých snů odradit, ale když k nim dojdete a vše je hotové, prostě se to vyplatí.“

Ačkoliv tedy v českých podmínkách asi život pod stanovou celtou nebude to pravé ořechové, minimálně základní filozofie života v menších – minimalistických a udržitelných – prostorách by mohla být docela inspirativní.

Zdroj: Insider.com, Moneycrashers.com, Dwell.com, Wonderopolis.org, Thetinylife.com