Podporoval aplikaci vyzývající k volbě protiputinovských stran, byl zadržen. Další šokující případ represí v dnešním Rusku

Aktivista, který veřejně podpořil chytrý systém vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného vyzývající k volbě opozičních stran, byl zadržen policií v ruském Petrohradě.

Aktivista, který veřejně podpořil chytrý systém vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného vyzývající k volbě protiputinovských stran, byl zadržen policií v ruském Petrohradě. Informuje o tom Rádio Svobodná Evropa.

Česko (snad) mění směr, bude však více konzervativní. LGBT práva šla ve jméně změny stranou10. 10. 2021

Nikita Iljin byl zadržen na ulici, když držel transparent výzývající k podpoře tzv. chytrého hlasovacího systému, který se snaží o vyšachování vládní Putinovy strany Jednotné Rusko před klíčovými volbami. Demonstroval přitom sám, pro taková „shromáždění“ není potřeba v Rusku nějaká zvláštní povolení od úřadů. Aktivista propagoval online systém, prostřednictvím nějž Navalnyj a jeho spolupracovníci vyzývají k volbě opozičních stran proti Putinově straně Jednotné Rusko. Iljin uvedl, že po něm policie při výslechu požadovala osobní údaje o jeho přátelích, které jí odmítl poskytnout s odkazem na právo nevypovídat zaručené ústavou. Poté byl obviněn z porušování protiepidemických opatření a propuštěn. 

Ve stejný den byli rovněž v Petrohradu zadrženi další dva aktivisté a členové opozičních stran Michail Axel a Kirill Iunčuk při procházce centrem města a obviněni z hlasitého mluvení na veřejnosti. V Rusku proběhnou 19. září volby do dolní komory parlamentu, Státní dumy, 39 regionálních parlamentů a devíti regionálních guvernérů. Doba před volbami se vyznačuje zvýšenými zásahy ruského režimu proti opozičním aktivistům a nezávislým médiím, protože popularita vládní strany Jednotné Rusko při snaze vypořádat se s ekonomickými důsledky pandemie a mezinárodních sankcí padá. Nedávno byl nezávislé internetové televizi Dožď úřady udělen status zahraničního agenta, podle nějž musí veškerý svůj obsah opatřovat upozorněním, že jej publikuje „zahraniční agent“. 

Zdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty