Evropský soud pro lidská práva vyzval Polsko a Lotyšsko, aby pomohly migrantům na hranicích s Bělouskem

Evropský soud pro lidská práva ve středu vyzval Polsko a Lotyšsko, aby pomohly migrantům tábořícím na jejich hranicích s Běloruskem.

Evropský soud pro lidská práva ve středu vyzval vládu Polska a Lotyšska, aby pomohly migrantům tábořícím na jejich hranicích s Běloruskem. Informovala o tom agentura Reuters

Bisexuální irský olympionik Jack Woolley se stal obětí brutálního napadení19. 8. 2021

Spor o migranty uvízlé na hranicích s Běloruskem je součástí širšího sporu mezi Evropskou unií a Lukašenkovým režimem, kdy běloruský diktátor nechává v rámci hybridní války do sousedního Polska a pobaltských zemí přes hranice proudit uprchlíky. Nejvíc mediálně známá je skupina asi 32 migrantů, kteří uvízli na bělorusko-polských hranicích, a které strážci hranic z obou stran odmítají pustit do Polska nebo se vrátit do Běloruska. Podle polské uprchlické charitativní organizace Ocalenie Foundation, která s převážně afghánskými uprchlíky uvízlými v pohraniční zóně komunikuje přes megafon, nemají dostatek pitné vody a jídla a někteří potřebují lékařskou péči. Organizace dokonce varovala, že jedna z tábořících žen je na tom zdravotně nakolik špatně, že hrozí její smrt, pokud nedojde k její rychlé hospitalizaci. 

Dalších 41 uprchlíků z Iráku uvízlo na lotyšsko-běloruské hranici. Země Evropské unie sousedící s Běloruskem, tedy Polsko, Litva a Lotyšsko, zaznamenávají prudký nárůst migrantů, kteří se z Běloruska snaží překročit jejich hranice. Evropská unie viní zemi diktátora Alexandra Lukašenka z cíleného organizování přechodů migrantů přes hranice z důvodů sankcí uvalených na jeho režim. Běloruské ministerstvo zahraničí taková obvinění označilo za provokaci. Evropský soud pro lidská práva nyní vyzval, aby „aby polské a lotyšské úřady poskytly všem stěžovatelům jídlo, vodu, oblečení, odpovídající lékařskou péči a pokud možno dočasné útočiště“.

Zdroj: Reuters