Ukrajinská policie se střetla s krajně pravicovými útočníky na Pridu ve městě Oděsa

Policie v ukrajinském městě Oděsa byla nucena zasáhnout proti příslušníkům ultranacionalistické skupiny Tradice a pořádek, která se snažila narušit zdejší LGBT Pride pochod.

V sobotu se ukrajinská policie střetla s příslušníky krajně pravicových nacionalistů, kteří se pokusili narušit letošní ročník každoročního LGBT průvodu Pride v přímořském městě Oděsa. Informovalo o tom Rádio Svobodná Evropa

Na paralympijských hrách v Tokiu se o medaile uchází rekordních 22 LGBT olympioniků18. 8. 2021

Policie zadržela nejméně 51 členů ultranacionalistické skupiny Tradice a pořádek, včetně šéfa její oděské buňky. K jejich zatýkání došlo poté, co proti policistům dohlížejícím na akci Pride aktivisté použili slzný plyn. Zejména v reakci na dráždivou látku bylo zraněno téměř třicet policistů. „Skupina mladých lidí začala bezdůvodně útočit na policejní příslušníky. Policie k jejich zastavení použila řádné prostředky,“ řekl novinářům policejní vedoucí v Oděse Mykola Semenyšyn. Proti členům organizace Tradice a řád bylo zahájeno trestní řízení z důvodu násilí proti policejním příslušníkům, výtržnostem a chuligánství. Útok na policii a účastníky Oděsa Pride akci provázel už minulý rok. Za to podle zprávy amerického ministerstva zahraničí o lidských právech mohla především špatná komunikace mezi policií a organizátory akce.

„Mnozí se obávali opakování násilností z loňského roku a nechtěli na akci přijít,“ uvedla pro zpravodajský server Dumskaja vedoucí organizačního výboru Oděsa Pride Anna Leonova. Ve snaze předejít násilnostem z loňského byla letos nasazena tisícovka policistů. Jiná sexuální orientace nebo identita je na dnešní Ukrajině i za přispění pravoslavné církve stále silné tabu. Ústava přímo definuje manželství jako svazek muže a ženy, jiná forma registrovaného soužití pro stejnopohlavní páry neexistuje. Umožnění gayům a lesbám otevřeně sloužit v armádě závisí na náboženském cítění dané branné komise. Chirurgická změna pohlaví je přístupná pouze osobám starším 25 let. 

Zdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty, Vojtěch Petrů