Ruská nezávislá média spojila své síly a protestují proti systému nálepek zahraničních agentů

Ruská nezávislá média spojila své síly a naléhají na Putinův režim, aby ukončil nálepkování nepohodlných organizací jako zahraniční agenty.

Řada ruských předních nezávislých časopisů a webů spojila své síly, aby protestovaly proti udělování statutu zahraničních agentů čím dál více režimu nepohodlných médií ruskými úřady. Informovalo o tom Rádio Svobodná Evropa.

Aby první rande nebylo zároveň poslední – využijte skvělý nástroj k tomu, aby schůzka přesně odpovídala osobnosti a přání partnera/ky13. 10. 2021

Ve dnes zveřejněném textu adresovaném ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a dalším vysokým představitelům společně skupina nezávislých médií, včetně deníku Novaja Gazeta, televize Dožď, webu Meduza nebo ruské mutace magazínu Forbes, vydala mimo jiné požadavek na zrušení označování nepohodlných médií za zahraniční agenty. Na základě tohoto zákona musí kritická média financovaná ze zahraniší nebo organizace opatřovat veškerý obsah upozorněním, že jej publikuje zahraniční agent. Před týdnem byl tento seznam rozšířen o nezávislou internetovou televizi Dožď. K dnešku seznam zahraničních agentů obsahuje 43 subjektů, včetně samotného Rádia Svobodná Evropa, které informaci přineslo.

Zákon o zahraničních agentech schválený v roce 2012 je pro ruský režim efektivním nástrojem k likvidaci nezávislých médií. Situace, kdy sama média musí svůj obsah označovat varováním, že jej publikuje zahraniční agent, může být pro taková média likvidační. Označení zahraniční agent má totiž v Rusku značně negativní konotaci a může odradit potenciální čtenáře i inzerenty. Jeden web byl podle Svobodné Evropy už následkem zařazení na seznam zlikvidován, do problémů se dostal také nezávislý server Meduza vydávaný exilově z lotyšské Rigy. Rádio Svobodná Evropa svůj obsah takto označovat odmítlo, což vedlo k mnoha pokutám ze strany ruských úřadů. Stanice podala proti takovému nařízení odvolání k Evropskému soudu pro lidská práva a přesunula část své ruské redakce z Moskvy do ukrajinského Kyjeva. 

Zdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty