Domorodí obyvatelé protestovali před brazilským parlamentem proti otevírání jejich rezervací těžbě

V úterý před brazilským parlamentem v Brasílii proběhl protest domorodých obyvatel. Těm se nelíbí návrh zákona, který má za cíl omezit jejich práva a otevřít přírodní rezervace těžbě.

Policie v hlavním brazilském městě Brasília použila slzný plyn a gumové projektily k rozehnání úterního protestu domorodců před parlamentem, který se chystal debatovat o omezování jejich rezervací. Informovala o tom agentura Reuters.

Ruský řetězec sushi restaurací uvedl reklamu s černochem. Stal se terčem rasistických urážek31. 8. 2021

Nový zákon podporovaný parlamentním zemědělským výborem má za cíl omezit domorodá práva na vlastnictví půdy. V případě schválení by také otevřel chráněná území komerčnímu zemědělství a těžbě. Otevřel by také dveře budování vodních přehrad, armádních základen a silnic v rezervacích. Vedoucí představitelé komunity původních obyvatel, kterých ve dvousetmilionové zemi žije zhruba 850 tisíc, označili návrh zákona za protiústavní a prohlásili, že radikálně omezuje pozemková práva původních obyvatel zaručených brazilskou ústavou z roku 1988. Zasedání výboru pro ústavní záležitosti dolní komory brazilského parlamentu bylo kvůli protestům přerušeno.

Předseda výboru Bia Kicis, který je ze strany krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, uvedl, že parlament se ocitl pod útokem „Indiánů napojených na levici“. Podle parlamentní tiskové agentury bylo několik zasahujících policistů zraněno šípy. „Tento návrh zákona je naší historickou překážkou a jeho postup nabral na obrátkách pod vedením Bolsonara, který podporuje zničení práv původních brazilských národů,“ uvedl Almir Suruí, kmenový náčelník a vedoucí Parlaindia, fóra pro problémy domorodců. O právech domorodých obyvatel souběžně jedná také brazilský ústavní soud. 

Zdroj: Reuters