První brazilská transgender pastorka využívá víru k pomoci lidem, jako je ona

První transgender pastorka v Latinské Americe Alexya Salvador pomáhá mladým LGBT lidem. V tom jí pomáhá jak víra, tak její vlastní zkušenost, jak říká.

Alexyu Salvador často kontaktují zoufalí mladí LGBT lidé, kteří uvažují o sebevraždě nebo o útěku z domova. Jak Alexya sama říká, moc dobře ví, čím si procházejí. Prošla si tím totiž sama: je vůbec první transgender reverendka v Latinské Americe. Její příběh přinesl The Guardian.

Love Island, nebo spíš Gay Island? Podezření se hromadí a lidé komentují: Petr, dvojčata, dokonce i Nathan!21. 10. 2021

Členka Metropolitní komunitní církve Alexya doufá, že jim dokáže pomoci právě i díky své víře. Stále se však potýká se sladěním svého náboženství a své identity, zejména v katolické Brazílii, která má k bezpečnému prostoru pro LGBT lidi skutečně daleko. Právě to chce Salvador změnit. Právě jí vírá dlouho předtím, než se stala pastorkou, poskytla sílu a útěchu, nyní chce proto jejím prostřednictvím poskytnout podporu také ostatním. Rodačka ze Sao Paula si však ohledně svého náboženství prošla vývojem. Odmala se chtěla stát katoličkou, i když pocházela z nepraktikující rodiny. Zapojila se do činnosti jedné z katolických komunit, brzy však pochopila, že pro lidi jako ona je prostředí katolické církve toxické. Upustila také od svého snu stát se kněžím. O rok a půl později našla své místo právě v Metropolitní komunitní církvi, která vznikla v USA a pyšní se vstřícným postojem vůči LGBT komunitě.

V roce 2010 se Alexya tehdy ještě před tranzicí vzala se svým partnerem Robertem (Brazílie stejnopohlavní sňatky umožňuje). Společně navštěvovaly nedělní bohoslužby Metropolitní komunitní církve, kde se cítili vítáni. Alexya si však postupně uvědomovala že je transgender, a navzdory jejím obavám jí Roberto podpořil. Započala proto proces tranzice. Později společně přes průtahy ze strany úřadů adoptovali dvě transgender děti. Jak bylo zmíněno, Brazílie na úrovni společenských postojů není zemí příliš přátelskou LGBT, a trans lidem obzvlášť. Podle National Association of Travestis and Transexuals of Brazil bylo loni v Brazílii zavražděno 175 trans lidí, toto číslo navíc rok od roku narůstá. 

Zdroj: The Guardian