Na španělské pobřeží Atlantiku se začínají vracet velryby. Je příčinou klimatická krize nebo stesk po domově?

Velryby Plejtváci obrovští se po čtyřiceti letech začínají vracet na španělské pobřeží Atlantského oceánu. Podle některých odborníků je to následek klimatické krize, kvůli níž jsou gigantičtí mořští tvorové nuceni hledat nová teritoria.

Velryby Plejtváci obrovští, největší savci světa, se po čtyřiceti letech vracejí na španělské pobřeží Atlantského oceánu. Poprvé zde byly spatřeny už v roce 2017, od té doby četnost jejich pozorování narůstá, informuje The Guardian.

Čtyři měsíce v domě jako z hororu: Ani rodina Britney Spears nepomohla! Kdo ji nakonec zachránil?12. 10. 2021

Naposledy byly velryby u španělského pobřeží spatřeny před týdnem. „Věřím, že moratorium na lov velryb bylo klíčovým faktorem. V sedmdesátých letech, těsně před zavedením zákazu lovu, vymizela celá generace plejtváků obrovských. Nyní, o více než 40 let později, sledujeme návrat potomků těch pár, kteří přežili,“ vysvětluje mořský biolog Bruno Díaz. V Galicii fungoval dlouhá léta rozšířený velrybářský průmysl a několik přístavů, odkud velrybářské lodě vyplouvaly. Když Španělsko lov velryb v roce 1986 zakázalo, byla zdejší populace plejtváků obrovských již prakticky vyhubená. Podle mořského biologa Alfredo Lópeze má na teritoriální změny u plejtváků obrovských vliv klimatická krize.

Jak López podotýká, oteplování oblastí kolem rovníků velryby nutí k emigraci dále na sever, svoji roli hraje také dostupnost potravy. Návrat ke španělskému pobřeží pak značí především úbytek jejich přirozeného prostředí. Bruno Díaz však vyjmenovává ještě další možnost: návrat plejtváků ke španělskému pobřeží mohl být řízen steskem po domově jejich předků. „V posledních letech bylo zjištěno, že migrace plejtváků obrovských je řízena jejich pamětí, nikoliv podmínkami prostředí. Letos se tu velryby nacházejí, přestože nedošlo k nárůstu planktonu,“ vysvětluje mořský biolog. Plejtvák obrovský je největším savcem na zemi: dorůstá se až 24 metrů a váží 120 tun. Zaznamenány ale byly také případy až třicetimetrové délky a až 170 tunové exempláře. 

Zdroj: The Guardian