Představitelka OSN k situaci v Afghánistánu: Máme věrohodné zprávy o závažném porušování lidských práv Tálibánem

„Existují vážné obavy o ženy, o novináře a o novou generaci vůdců občanské společnosti, kteří se objevili v minulých letech,“ uvedla nejvyšší představitelka OSN pro lidská práva Michelle Bachelet ve svém včerejším projevu v Radě pro lidská práva.

Nejvyšší představitelka OSN pro lidská práva Michelle Bachelet ve svém včerejším projevu v Radě pro lidská práva naléhala na ženevské fórum, aby vytvořilo účinný mechanismus pro pečlivé monitorování akcí Tálibánu v Afghánistánu. Informuje o tom AlJazeera

Život v teplotách kolem padesátky je pro řadu lidí již realita, která ale hrozí i nám. Jak (pře)žít v rozžhavené metropoli?22. 9. 2021

Bachelet uvedla, že obdržela věrohodné zprávy o závažném porušování lidských práv ze strany fundamentalistického hnutí, včetně hromadných poprav civilistů a omezování svobod žen. Podle ní je zacházení Tálibánu se ženami zásadní červenou linií. „Existují vážné obavy o ženy, o novináře a o novou generaci vůdců občanské společnosti, kteří se objevili v minulých letech,“ řekla Bachelet na mimořádném zasedání fóra, které se konalo jako iniciativa Pákistánu a Organizace islámské spolupráce. „Afghánské etnické a náboženské menšiny jsou také vystaveny riziku násilí a represe, vzhledem k předchozím případům závažného porušování pravidel za vlády Tálibánu a zprávám o vraždách a cílených útocích v posledních měsících, prohlásila.

Zejména zajištění přístupu ke kvalitnímu sekundárnímu vzdělávání dívek bude zásadním ukazatelem závazku dodržovat lidská práva, doplnila. Úterní schůze přichází v době, kdy američtí vojáci vedou stále zoufalejší snahy o přepravu tisíce lidí z Kábulu poté, co Tálibán varoval, že evakuační operace mohou pokračovat už pouze týden. V okolí letiště se nadále hromadí davy lidí a mnoho Afghánců se bojí o své životy pod vládou Tálibánu. Strůjci brutálního režimu v 90. letech opakovaně avizovali, že se nyní nevrátí restrikce, kdy byly ženy vězněny ve svých domovech, většina zábavy byla zakázána a tresty zahrnovaly ukamenování či veřejné popravy. Ke vstřícné tváři, kterou se fundamentalistické hnutí snaží nyní prezentovat, jsou však experti skeptičtí. 

Zdroj: AlJazeera