Moderna začala testovat na lidech experimentální vakcínu proti AIDS

Firma Moderna zahajuje testování na lidech své experimentální mRNA vakcíny proti HIV. Upozornil na to web Clinical Trials.

Firma Moderna zahajuje testování na lidech své experimentální mRNA vakcíny proti HIV, jak píše web Clinical Trials. Společnost nyní hledá 56 HIV negativních dospělých, aby otestovala bezpečnost vakcíny a míru imunity, kterou vytváří.

Návrhář Osmany Laffita si nebere servítky: „Módní influenceři se chovají jako prostitutky.“ Je budoucnost módního průmyslu v ohrožení?14. 10. 2021

Vakcína je výsledkem spolupráce Moderny, Mezinárodní iniciativy pro očkování proti AIDS a nadace manželů Gatesových. Preparát je založen na stejném mRNA principu jako například vakcína proti covidu od Moderny. Ta je spolu s vakcínou od Pfizeru jedinou na bázi mRNA, která získala schválení prakticky po celém světě. „Když jsme ukázali, že naše vakcína na bázi mRNA může zabránit nákaze covidem-19, povzbudilo nás to k ambicióznějším vývojovým programům v rámci naší profylaktické modality vakcín. Dnes ohlašujeme tři nové očkovací programy zaměřené na sezónní chřipku, HIV a virus Nipah, o kterých si myslíme, že je možné je řešit pomocí naší technologie mRNA, uvedl generální ředitel společnosti Moderna Stéphane Bancel. 

Preparát bude první mRNA vakcínou proti HIV, která bude testována na lidech. Už dříve úspěšně prošla pokusy na zvířatech. mRNA-1644 je navržena tak, aby stimulovala B buňky imunitního systému k vytváření široce neutralizujících protilátek proti viru. Lidé nakažení HIV jsou dnes vysoce stigmatizovaní, ačkoliv taková nákaza v dnešní době již není rozsudkem smrti. Jde ale o celoživotní onemocnění bez účinného léčení. Podle Moderny v současné době přibližně 38 milionů lidí na celém světě žije s HIV, zhruba 1,2 milionu v USA. Na celém světě se každoročně HIV nakazí zhruba dva miliony lidí a přibližně 690 000 lidí ročně zemře na komplikace způsobené HIV/AIDS. Nejběžnějšími způsoby přenosu viru jsou pohlavní styk a užívání drog. HIV představuje také významnou ekonomickou zátěž - v letech 2000 až 2015 bylo na péči o pacienty, léčbu a prevenci HIV celosvětově vynaloženo 562,6 miliardy amerických dolarů.

Zdroj: Clinical Trials