Katastrofické záplavy v západní Evropě byly pravděpodobně způsobené klimatickou změnou, ukázala studie

Katastrofické povodně způsobené rekordními srážkami, jež si v červenci v Německu a Belgii vyžádaly desítky lidských životů, byly pravděpodobně způsobeny klimatickou změnou, ukázala studie oxfordských vědců.

Rekordní srážky, které v červenci vyvolaly v západní Evropě povodně, jež si vyžádaly řadu životů, byly podle nové studie oxfordských vědců způsobeny vyšší pravděpodobností klimatických změn způsobených lidmi. Informoval o tom web CNN.

Stejnopohlavní svatba? Dva dny volna na ni mají v této bance i LGBT+ zaměstnanci12. 5. 2022

Při tragických záplavách způsobených silnými dešti mezi 12. a 15. červencem v Německu a Belgii zemřelo nejméně 220 lidí, vznikly také značné materiální škody. V některých regionech napadlo více srážek, než obvykle za celý měsíc. „Tyto záplavy nám ukázaly, že ani vyspělé země nejsou v bezpečí před vážnými dopady extrémního počasí, které jsme měli možnost vidět a o nichž je známo, že se se změnou klimatu zhoršují,“ říká Friederike Otto, zástupkyně ředitele Institutu pro změnu životního prostředí na univerzitě v Oxfordu. Vědci se zaměřili na oblasti kolem řek Ahr a Erft v Německu a řeky Meuse v Belgii, kde byly překonány rekordy v množství srážek. Vzali také v úvahu, co se děje v širším regionu, včetně částí Francie, Nizozemska, Lucemburska a Švýcarska, aby zjistili, jak byla přírodní katastrofa ovlivněna zvyšováním globálních teplot.

Vědci zkoumali záznamy o počasí a pomocí počítačových simulací porovnali dnešní situaci s obrázkem světa s v průměru o 1,2 stupňů Celsia teplejším klimatem a se stavem v době před industrializací z konce 19. století. 
Varovali, že čím teplejší Země bude, tím častější a intenzivnější budou podobné přírodní katastrofy. Konkrétně, pokud by globální teploty stouply o 2 stupně nad předindustriální úroveň, intenzita srážek za jediný den by se zvýšila o dalších 0,8 až 6 pocent a jejich pravděpodobnost by byla 1,2 až 1,4krát vyšší, předpokládají jejich modely.

Zdroj: CNN