Před Lukašenkem není v bezpečí nikdo, varuje běloruská opozice Evropu

Běloruská opoziční lídryně Svjatlana Cichanouská varovala, že Lukašenkův autoritářský režim je hrozbou pro celou Evropu.

Vůdkyně běloruské opozice a neoficiální vítězka loňských prezidentských voleb v zemi Svjatlana Cichanouská vyzvala k silnějšímu postupu proti vládě autoritářského vůdce Aljaksandra Lukašenka s tím, že jeho režim hrozí šířením chaosu po celé Evropě. Informuje o tom Rádio Svobodná Evropa.

Počet úmrtí souvisejících s klimatickou změnou se celosvětově zvýšil o 74 procent, ukázala studie23. 8. 2021

Ve svém komentáři pro web The New York Times Cichanouská napsala, že Lukašenko musí být pro dobro kontinentu zastaven. Zmínila násilný zásah jeho bezpečnostních složek proti demonstrantům po zmanipulovaných prezidentských volbách před rokem, který si vyžádal nejméně deset mrtvých, únos letadla s opozičníkem Ramanem Pratasevičem nebo násilnou smrt vůdce běloruské komunity v ukrajinském Kyjevě, ze které je obviňována běloruská tajná služba. „Bělorusko je v první linii boje mezi autokracií a demokracií. Mezinárodní podpora byla povzbuzující, ale dá se dělat více. Nakonec to není jen o Bělorusku. Režim se stal bezpečnostním problémem celé Evropy,“ napsala ve svém komentáři pro americký deník Cichanouská.

Podle opoziční lídryně by demokratické společenství mělo dále rozvíjet a rozšiřovat programy zaměřené na pomoc běloruské občanské společnosti, například pro nezávislá média nebo studenty. Režim by měl být také odříznut od mezinárodního financování z OSN, Světové banky nebo Evropské banky pro obnovu a rozvoj a měl by mu být odepřen přístup k finanční podpoře z Mezinárodního měnového fondu. Běloruská diktatura by také podle Cichanouské měla být postavena před mezinárodní soudy. „Díky silné a jednotné podpoře mohou demokratické národy po celém světě pomoci Bělorusku dostat se z diktatury do svobody,“ uvedla. V očividně zmanipulovaných volbách si diktátor Lukašenko loni v srpnu připsal již šesté vítězství v řadě. Podle neoficiálních výsledků však ve skutečnosti zvítězila jeho hlavní protikandidátka Svjatlana Cichanouská, která je manželkou bloggera Sjarheje Cichanouského, po jehož zatčení se rozhodla kandidovat.

Měsíce po volbách se pak den co den ulice měst po celém Bělorusku plnily lidmi protestujícími proti zmanipulovaným výsledkům, navzdory brutálním zásahům bezpečnostních složek. Sama Cichanouská byla nucena odejít do exilu, dnes koordinuje opozici ze štábu v litevském Vilniusu. Podle opozice bylo během demonstrací zadrženo zhruba 35 000 lidí a asi 5 000 bylo ve vězení mučeno. 

Zdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty