Polský region zůstává „zónou bez LGBT“. Přestože riskuje ztrátu prostředků z fondů EU

Regionální vláda polského Malopolského vojvodství odmítla zrušit ustanovení o tom, že region je „zónou bez LGBT ideologie“. Hrozbám z unie o odstřihnutí financí z eurofondů navzdory.

Regionální rada polského Malopolského vojvodství odmítla hlasy strany Právo a spravedlnost návrh na zrušení usnesení, že region je „zónou bez LGBT“. Vojvodství přitom kvůli tomu může přijít o peníze z fondů EU, informovala agentura Reuters.

Naučit se cizí jazyk, zhubnout a dosáhnout svých cílů – vše může být hračka díky metodě kaizen, v níž spočívá i úspěch japonských firem17. 9. 2021

Polsko se dostalo do sporu s Evropskou komisí poté, co některá města a regiony zejména na konzervativním jihovýchodě země vyhlásily „zóny bez LGBT ideologie“. Došlo tak za výrazné lobby katolické církve a často v regionech či městech, kde vládne vládní národně konzervativní strana Právo a spravedlnost. Evropská komise už dříve uvedla, že regiony, které takové zóny vyhlásí, mohou přijít o finance z fondů EU, protože „unijní hodnoty a základní práva musí být respektována všemi 27 členskými státy.“ Předsedkyně komise Ursula von der Leyen pak polské zóny označila za „zóny bez lidskosti“. Letos v červenci kvůli kontroverzním zónám zahájila unie s Polskem řízení. Právě Malopolský region, který leží na jihovýchodě Polska kolem druhého největšího města Krakov, obdržel z EU varovný dopis, že může přijít až o 2,5 miliardy eur z eurofondů, pokud ustanovení o „zóně bez LGBT ideologie“ nezruší. 

Návrh na zrušení ustanovení však regionální shromáždění, kde drží většina strana Právo a spravedlnost, zamítl. Předseda rady Jan Duda uvedl, že ustanovení o zóně bez LGBT schválené v roce 2019 není třeba zrušit, ale přepsat, protože bylo „špatně pochopeno“. Pravicová konzervativní vláda z LGBT lidí v posledních letech udělala svůj terč. Polský prezident Andrzej Duda, který má k vládnoucí straně blízko, loni během své prezidentské kampaně uvedl, že „LGBT ideologie je možná ještě horší než komunismus“. „Braňme se ideologii LGBT a přestaňme naslouchat těmto idiociím o nějakých lidských právech nebo nějaké rovnosti. Tito lidé nejsou rovni normálním lidem a ukončeme tuto diskusi,“ uvedl v polské veřejnoprávní televizi dříve současný ministr školství Przemysław Czarnek ze strany Právo a spravedlnost. Začátkem letošního roku pak Polsko zpřísnilo možnost adopce dětí tak, že ji prakticky znemožnilo homosexuálním párům.

Zdroj: Reuters, Vojtěch Petrů