Méně žen, místo zábavných pořadů náboženská propaganda. Jak se mění afghánská média po nástupu Tálibánu
News
Zdroj: Se souhlasem Miraqa Popal

Méně žen, místo zábavných pořadů náboženská propaganda. Jak se mění afghánská média po nástupu Tálibánu

Budoucnost afghánských médií po převzetí moci v zemi fundamentalisty z Tálibánu je značně nejistá. Některé ženy již dostaly vyhazov z práce, státní média začala vysílat náboženskou propagandu a soukromé televize raději stahují zábavné pořady a západní telenovely. Ujištěním představitelů Tálibánu, že nezávislost médií zůstane zachována, nelze příliš důvěřovat.
Vojtěch Petrů Vojtěch Petrů Autor
24. 8. 2021

Prominentní afghánská moderátorka Šabnam Dawran je jednou z nejznámějších tváří v Afghánistánu. Po převzetí moci radikálním fundamentalistickým hnutím Tálibán předminulý týden však dostala spolu s dalšími ženskými kolegyněmi okamžitý vyhazov, píše Rádio Svobodná Evropa.

<Path> LGBT Afghánci se připravují na nejistou budoucnost za vlády TálibánuZdroj: NBC News

„Když se systém změnil, chtěla jsem jít do práce. Neztratila jsem odvahu, ale bohužel mi nebylo dovoleno pokračovat. Pokud svět slyší můj hlas, měl by nám pomoci, protože naše životy jsou v nebezpečí,“ řekla Šabnam, která doposud pracovala ve státní televizi, ve videu zveřejněném minulý týden na svém Facebooku. Prosperující afghánská mediální scéna byla oslavována jako jeden z největších úspěchů posledních dvaceti let v kontrastu se zákazem nezávislých médií během brutálního prvního tálibánského režimu na přelomu tisíciletí. V Afghánistánu nyní podle odhadů působí 170 rozhlasových stanic, více než 100 novin a desítky televizních stanic. Za minulé vlády Tálibánu byla televize zakázaná, existoval pouze státní rozhlas, v jehož programu dominovaly výzvy k modlitbě a náboženské učení. Již nyní se objevují zlověstné náznaky, že se tyto časy vrací, píše Svobodná Evropa. 

Státní televize nyní vysílá oznámení Tálibánu, citace z Koránu a islámská kázání. Jiná situace panuje v soukromých médiích, v největší televizi Tolo TV moderátorky a reportérky-ženy stále působí, jedna z nich dokonce nedávno vedla v přímém přenosu rozhovor s vysokým představitelem Tálibánu. I soukromé televize však z vysílání raději stahují zábavné a hudební pořady nebo populární západní telenovely. Zůstává nejasné, zda je relativní umírněnost stávajících omezení pouze dočasná nebo jde o širší posun ohledně postoje Tálibánu k médiím a pracujícím ženám. Faktem zůstává, že radikální islamisté se nyní snaží o umírněnější image, mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid pak na tiskové konferenci slíbil, že média zůstanou nezávislá, novináři by však neměli pracovat proti národním hodnotám a islámským zásadám.

Existují však velké pochybnosti, zda fundamentalisté své sliby splní. Podle Rádia Svobodná Evropa Tálibán v dříve ovládnutých provinciích násilně potlačil regionální tisk nebo některé televizní či rozhlasové stanice, došlo ke vraždám desítek novinářů či pracovníků médií. Jiná média byla přinucena vysílat tálibánskou a náboženskou propagandu.

Zdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop