Méně žen, místo zábavných pořadů náboženská propaganda. Jak se mění afghánská média po nástupu Tálibánu

Budoucnost afghánských médií po převzetí moci v zemi fundamentalisty z Tálibánu je značně nejistá. Některé ženy již dostaly vyhazov z práce, státní média začala vysílat náboženskou propagandu a soukromé televize raději stahují zábavné pořady a západní telenovely. Ujištěním představitelů Tálibánu, že nezávislost médií zůstane zachována, nelze příliš důvěřovat.

Prominentní afghánská moderátorka Šabnam Dawran je jednou z nejznámějších tváří v Afghánistánu. Po převzetí moci radikálním fundamentalistickým hnutím Tálibán předminulý týden však dostala spolu s dalšími ženskými kolegyněmi okamžitý vyhazov, píše Rádio Svobodná Evropa.

Glamping, tedy luxusní „stanování“, si lze vychutnat i v podzimních dnech!21. 10. 2021

„Když se systém změnil, chtěla jsem jít do práce. Neztratila jsem odvahu, ale bohužel mi nebylo dovoleno pokračovat. Pokud svět slyší můj hlas, měl by nám pomoci, protože naše životy jsou v nebezpečí,“ řekla Šabnam, která doposud pracovala ve státní televizi, ve videu zveřejněném minulý týden na svém Facebooku. Prosperující afghánská mediální scéna byla oslavována jako jeden z největších úspěchů posledních dvaceti let v kontrastu se zákazem nezávislých médií během brutálního prvního tálibánského režimu na přelomu tisíciletí. V Afghánistánu nyní podle odhadů působí 170 rozhlasových stanic, více než 100 novin a desítky televizních stanic. Za minulé vlády Tálibánu byla televize zakázaná, existoval pouze státní rozhlas, v jehož programu dominovaly výzvy k modlitbě a náboženské učení. Již nyní se objevují zlověstné náznaky, že se tyto časy vrací, píše Svobodná Evropa. 

Státní televize nyní vysílá oznámení Tálibánu, citace z Koránu a islámská kázání. Jiná situace panuje v soukromých médiích, v největší televizi Tolo TV moderátorky a reportérky-ženy stále působí, jedna z nich dokonce nedávno vedla v přímém přenosu rozhovor s vysokým představitelem Tálibánu. I soukromé televize však z vysílání raději stahují zábavné a hudební pořady nebo populární západní telenovely. Zůstává nejasné, zda je relativní umírněnost stávajících omezení pouze dočasná nebo jde o širší posun ohledně postoje Tálibánu k médiím a pracujícím ženám. Faktem zůstává, že radikální islamisté se nyní snaží o umírněnější image, mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid pak na tiskové konferenci slíbil, že média zůstanou nezávislá, novináři by však neměli pracovat proti národním hodnotám a islámským zásadám.

Existují však velké pochybnosti, zda fundamentalisté své sliby splní. Podle Rádia Svobodná Evropa Tálibán v dříve ovládnutých provinciích násilně potlačil regionální tisk nebo některé televizní či rozhlasové stanice, došlo ke vraždám desítek novinářů či pracovníků médií. Jiná média byla přinucena vysílat tálibánskou a náboženskou propagandu.

Zdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty