Počet úmrtí souvisejících s klimatickou změnou se celosvětově zvýšil o 74 procent, ukázala studie

Dvě studie zveřejněné minulý týden ukázaly znepokojivý nárůst úmrtí v souvislosti s klimatickou krizí.

Dvě studie zveřejněné minulý týden ukazují na znepokojivý nárůst počtu úmrtí v souvislosti s klimatickou krizí a vykreslují obraz světa se změněným klimatem, kde se lidská společnost pravidelně potýká se extrémními teplotami, píše CNN.

Luxusní hodinka s péčí Lancôme Absolue je přesně to, co vaše pleť po létě potřebuje15. 9. 2021

Podle jedné ze studií se počet úmrtí souvisejících s extrémními vedry mezi lety 1980 a 2016 globálně zvýšil o 75 procent. Počet úmrtí souvisejících s extrémními mrazy se pak zvýšil o 31 procent, uvádí první podobná zpráva svého druhu. Změny klimatu způsobené lidmi, generované emisemi uhlíku, metanu a dalších skleníkových plynů z průmyslu, dopravy a zemědělství, vedly k „novému normálu“ s větším výskytem extrémních teplot, než bylo zaznamenáváno dříve. Studie zveřejněné minulý čtvrtek tak poskytují více důkazů, že teplotní extrémy mohou být smrtelné. „Novinky, které dnes zveřejňujeme, poskytují silný vědecký argument, že zdravotní dimenzi globálního oteplování již nelze přehlížet,“ píše v úvodníku magazín Lancet, který dvojici studií zveřejnil. 

Pro tuto novou studii zkoumali vědci z University of Washington 64,9 milionů záznamů o úmrtí z devíti různých zemí a zjistili, že nejméně 1,69 milionu těchto úmrtí lze připsat extrémním teplotám. Asi 356 000 bylo spojeno s extrémním teplem a 1,3 milionu s extrémně chladnými teplotami. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí lze úmrtím a chorobám souvisejícím s oteplováním předcházet, a přesto jen v USA kvůli extrémnímu horku ročně zemře zhruba 600 lidí. Tento rok již byly zaznamenány stovky úmrtí souvisejících s historickou vlnou veder na západě USA. Dá se přitom předpokládat, že do konce století bude více než polovina světové populace každoročně vystavena extrémním teplotám, upozorňuje CNN. 

Zdroj: CNN