Obálky zářijového vydání maďarského magazínu Elle zobrazují gay a lesbický pár. Na protest proti anti-LGBT zákonu

Maďarská verze ženského lifestylového časopisu Elle pro zářijové vydání připravila alternativní varianty obálky zobrazující lesbický i gay pár. Magazín tak reaguje na sporný maďarský zákon omezující zobrazování LGBT.

Maďarská verze lifestylového ženského magazínu Elle chystá pro podzimní vydání tři verze obálky. Jedna z nich zobrazuje heterosexuální pár a další dvě gay a lesbický pár. „Tyto fotografie mají důležité poselství - a to nejen LGBTQ lidem, ale všem. Proto se mi také líbí, že na něm nebudeme jen my, ale i dva další páry. Jde tedy o to, že láska je jenom jedna, ne o nás,“ řekl v rozhovoru pro magazín Adam Hanol, jeden z gayů z jedné z verzí úvodní obálky. 

Znečištěný vzduch způsobuje psychické poruchy, prokázal výzkum mezi obyvateli Londýna. Problém se ale týká i těch, co žijí v Praze a Brně8. 9. 2021

Redakce tak reaguje na kontroverzní zákon proti pedofilii, který maďarský parlament ovládaný pravicově konzervativní stranou Fidesz premiéra Viktora Orbána schválil v červnu. Jeho součástí je také zákaz jakéhokoliv zobrazování homosexuality nebo změny pohlaví v televizních pořadech, časopisech, knihách či reklamách, které cílí na mladé. Krom toho také prakticky znemožňuje neziskovým organizacím provádět na školách sexuální výchovu. Maďarská vláda se inspirovala v Rusku, které šíření „LGBT propagandy“ mezi mladými kriminalizuje od roku 2013. Sporný maďarský zákon zkritizovali lídři evropských zemí i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. K dopisu unijních lídrů, kteří se v reakci na spornou maďarskou legislativu postavili za práva sexuálních menšin, se však nepřipojil český premiér Andrej Babiš.

Evropská komise uprostřed července zahájila proti Maďarsku řízení kvůli porušování práv LGBT komunity. Komise souběžně brojí také proti Polsku, kde jsou podle ní problémem tzv. zóny bez LGBT ideologie, které vyhlásily desítky zdejších měst a regionů. Maďarský premiér a lídr vládnoucí konzervativní strany Fidesz Viktor Orbán v reakci na unijní kritiku avizoval uspořádání „referenda o ochraně dětí“, podobně jako před pěti lety uspořádal národní referendum ohledně migrace. Maďaři by v něm měli odpovídat na návodné a účelové otázky jako Souhlasíte s tím, aby se ve školách bez souhlasu rodičů učilo o sexuální orientaci?Měl by být bez jakéhokoliv omezení dětem předkládán obsah, který by mohl ovlivnit jejich sexuální orientaci? nebo Měla by být dětem dostupná změna pohlaví? Orbán obyvatele vyzval, aby na všechny otázky odpověděli „ne“. Podobný zákon jako v Maďarsku a v Rusku chystá také Rumunsko. 

Zdroj: Vojtěch Petrů