„Žurnalistika není zločin.“ V Moskvě protestovali novináři proti omezení nezávislé televize, byli zadrženi

Ruská policie v sobotu v Moskvě zadržela několik lidí, kteří protestovali proti udělení statutu zahraničního agenta nezávislé televizi Dožď. Podle Rádia Svobodná Evropa ruský režim útoky na média upevňuje moc před blížícími se volbami.

V sobotu proběhla v Moskvě demonstrace novinářů, kteří protestovali proti udělení statutu zahraničního agenta špičkové nezávislé zpravodajské televizi Dožď. Někteří byli zadrženi ruskou policií, informuje Rádio Svobodná Evropa.

Pětihvězdičkový hotel na kolech? Značka Renault představuje elektrický Hippie Caviar Hotel26. 8. 2021

K zatýkání došlo i přesto, že protestující se snažili na hlavním moskevském náměstí Lubjanka průběžně střídat a obejít tak zákon proti nelegálním shromážděním. Několik přítomných demonstrantů drželo transparenty s hesly jako Žurnalistika není zločin a Bojíte se pravdy. Protesty spustilo páteční rozhodnutí ruského ministerstva spravedlnosti o zařazení nezávislého zpravodajského kanálu Dožď na seznam tzv. zahraničních agentů. Skrze něj se ruský režim snaží omezit činnost médií, nevládních organizací nebo jednotlivců, kteří dostávají finanční prostředky ze zahraničí a jsou zapojené do politické činnosti. Po zařazení na takový seznam musí média či organizace veškeré své materiály doplňovat o prohlášení, že je zveřejňuje subjekt „plnící funkci zahraničního agenta“.

Takové označení navíc vychází z časů Sovětského svazu a má značně hanlivý podtext, kdy může podkopat důvěryhodnost daných médií a spolků. Televize v reakci uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá. Dožď je nezávislý internetový kanál, který je známý tím, že dává prostor také politikům kritickým ke Kremlu, kteří se do státní televize nedostanou. Obsáhle rovněž informuje o protirežimních demonstracích nebo o kauze otravy ruského opozičního předáka Alexeje Navalného a trestním stíhání jeho spolupracovníků. Podle kritiků a lidskoprávních skupin ruské úřady zvýšily tlak na opozici a nezávislá média před blížícími se parlamentními volbami, které proběhnout v září. Ty budou důležité pro upevnení moci Vladimira Putina před příštím prezidentským kláním v roce 2024. 

Zdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty