„Žurnalistika není zločin.“ V Moskvě protestovali novináři proti omezení nezávislé televize, byli zadrženi
News
Zdroj: Pixabay

„Žurnalistika není zločin.“ V Moskvě protestovali novináři proti omezení nezávislé televize, byli zadrženi

Ruská policie v sobotu v Moskvě zadržela několik lidí, kteří protestovali proti udělení statutu zahraničního agenta nezávislé televizi Dožď. Podle Rádia Svobodná Evropa ruský režim útoky na média upevňuje moc před blížícími se volbami.
Vojtěch Petrů Vojtěch Petrů Autor
23. 8. 2021

V sobotu proběhla v Moskvě demonstrace novinářů, kteří protestovali proti udělení statutu zahraničního agenta špičkové nezávislé zpravodajské televizi Dožď. Někteří byli zadrženi ruskou policií, informuje Rádio Svobodná Evropa.

<Path> Rusové chtějí kvůli masovému zabarvování fotek duhou na podporu gayů zablokovat celý Facebook! Vypnou nám všem profily, abychom jim nezkazili děti barvičkami? Detaily uvnitřZdroj:

K zatýkání došlo i přesto, že protestující se snažili na hlavním moskevském náměstí Lubjanka průběžně střídat a obejít tak zákon proti nelegálním shromážděním. Několik přítomných demonstrantů drželo transparenty s hesly jako Žurnalistika není zločinBojíte se pravdy. Protesty spustilo páteční rozhodnutí ruského ministerstva spravedlnosti o zařazení nezávislého zpravodajského kanálu Dožď na seznam tzv. zahraničních agentů. Skrze něj se ruský režim snaží omezit činnost médií, nevládních organizací nebo jednotlivců, kteří dostávají finanční prostředky ze zahraničí a jsou zapojené do politické činnosti. Po zařazení na takový seznam musí média či organizace veškeré své materiály doplňovat o prohlášení, že je zveřejňuje subjekt „plnící funkci zahraničního agenta“.

Takové označení navíc vychází z časů Sovětského svazu a má značně hanlivý podtext, kdy může podkopat důvěryhodnost daných médií a spolků. Televize v reakci uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá. Dožď je nezávislý internetový kanál, který je známý tím, že dává prostor také politikům kritickým ke Kremlu, kteří se do státní televize nedostanou. Obsáhle rovněž informuje o protirežimních demonstracích nebo o kauze otravy ruského opozičního předáka Alexeje Navalného a trestním stíhání jeho spolupracovníků. Podle kritiků a lidskoprávních skupin ruské úřady zvýšily tlak na opozici a nezávislá média před blížícími se parlamentními volbami, které proběhnout v září. Ty budou důležité pro upevnení moci Vladimira Putina před příštím prezidentským kláním v roce 2024. 

Zdroj: Radio Free Europe/Radio Liberty

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop