Izrael ruší zákaz darovat krev pro homosexuály a bisexuály

Izrael ruší současná omezení, která zakazují homosexuálním a bisexuálním mužům darovat krev. Oznámil to izraelský ministr zdravotnictví.

Izraelský ministr zdravotnictví Nitzan Horowitz, který je otevřený homosexuál, oznámil, že země ruší současná omezení, která zakazují homosexuálům a bisexuálům darovat krev, píše Pink News.

Město bez sexu? Náruživá Samantha končí a je terčem šikany. Poslala drsný vzkaz Carrie a má novou roli!13. 10. 2021

„Diskriminace gayů při dárcovství krve skončila,“ napsal politik na Twitteru. Podle současných pravidel mohou homosexuální a bisexuální muži darovat krev, pouze pokud v uplynulém roce neměli sex s jinými muži, stejně jako dosud v Česku. Nová norma toto pravidlo zruší a namísto toho bude spoléhat na osobní odpovědnost jedinců a apeluje na všechny, kteří nedávno podstoupili vysoce rizikové sexuální chování, aby s dárcovstvím počkali tři měsíce. Politický boj za zrušení omezení darování krve pro homosexuály a bisexuály trval v Izraeli sedm let, k očividnému pokroku došlo poté, co se Horowitz začátkem roku stal ministrem zdravotnictví. 

Když jsem nastoupil do funkce, nařídil jsem, aby z dotazníku (k dárcovství krve) došlo k odstranění ponižující a irelevantní otázky (ohledně styku s jinými muži), která je pozůstatkem stereotypu, jenž patří do historie. Po celá léta jsme se snažili zbavit se tohoto omezení a nyní se nám to konečně podařilo, napsal na sítě dále politik a označil celou věc za další historický krok k dosažení rovnosti pro LGBTQ+ lidi v Izraeli. Zákazy darování krve specificky zaměřené na homosexuální a bisexuální muže byly poprvé v zemi zavedeny již v roce 1980. Tehdy byla epidemie AIDS na vrcholu homofobní stigma kolem viru byla na denním pořádku. Pohlavní styk muže s jiným mužem tehdy znamenal doživotní zákaz dárcovství krve. Proti vymýcení podobných omezení dnes bojují aktivisté po celém světě, naposledy k jeho zrušení přikročilo Spojené království. Česko, jak bylo řečeno, stále požaduje u homosexuálů roční absenci styku s jiným mužem. Zrušení tohoto omezení v programech k podzimním sněmovním volbám slibují koalice Pirátů a STAN nebo Zelení. 

Zdroj: Pink News