Ugandský prezident zablokoval návrh zákona, který by kriminalizoval homosexuály

Ugandský prezident zablokoval návrh zákona o sexuálních deliktech, který začátkem roku schválil tamní parlament. Ten podle lidskoprávních organizací pod zástěrkou ochrany před sexuálním násilím kriminalizuje stejnopohlavní vztahy a lidi nakažené HIV.

Ugandský prezident Yoweri Museveni zablokoval kontroverzní návrh zákon o sexuálních deliktech, jenž parlament schválil začátkem roku. Norma ještě zpřísňuje již tak striktní zákony a zakazuje existenci stejnopohlavních párů, kteří „jednací proti řádu přírody“ a také anální sexuální styk mezi páry jakéhokoliv pohlaví.

Moderátor Petr Říbal a jeho zrekonstruované hnízdo na Barrandově21. 10. 2021

To vše kriminalizuje až deseti lety vězení, jak napsal web Pink News. Prezident Museveni schválený návrh kritizoval s tím, že velká část navrhovaného zákona je již dnes v ugandské legislativě zakotvena, využil proto svou pravomoc jej vrátit k přezkoumání výboru pro právní a parlamentní záležitosti. Zároveň výbor vyzval, aby přezkoumal všechy zákony a navrhl komplexní změnu trestního zákoníku namísto dílčích úprav. Díky Museveniho kroku je tak budoucnost zákona nyní značně nejistá. Jedná se o širší legislativní návrh, jehož hlavním cílem je podle předkladatelů omezit sexuální násilí, stanovit vyšší tresty za sexuální delikty a lépe chránit jeho oběti před újmou. 

Když byl návrh zákona v parlamentu poprvé před šesti lety předložen, byl široce kritizován lidskoprávními organizacemi včetně Human Rights Watch nebo komisařem OSN pro lidská práva. Ten označil legislativu za hluboce znepokojující a uvedl, že pod zástěrkou boje proti sexuálnímu násilí kriminalizuje konsenzuální stejnopohlavní vztahy, prostituci a osoby žijící s HIV. Podle Human Rights Watch návrh vzbuzuje vážně obavy ohledně ochrany lidských práv, zejména v souvislosti s částí zákona, podle níž by byla HIV pozitivita přitěžujícím prvek u případného soudu za sexuální delikt. Africká Uganda se již v roce 2014 pokusila neúspěšně zavést trest smrti za homosexuální pohlavní styk, před dvěma lety se objevily také spekulace o oživení zákona.

Zdroj: Pink News