Nový íránský konzervativní prezident ničí naděje LGBT komunity na zlepšení její situace

Zvolení ultrakonzervativního prezidenta Ebrahíma Raísího zničilo jakékoliv naděje na zlepšení postavení íránské LGBT komunity.

Když nově zvolený íránský prezident Ebrahím Raísí přebíral vedení země, avizoval, že bude bránit lidská práva. Je však zřejmé, že LGBT komunita, která dnes v Íránu čelí věznění, násilí i trestu smrti, se zlepšení svého postavení ani nyní nedočká, jak  píše web Blade

„Bojuješ za lidská práva? Jsi zahraniční agent!“ Rusko jde i proti vlastním lidem cenzurou, zesměšňováním a diskriminací4. 3. 2022

Raisí je obviňován z účasti na popravách tisíců politických vězňů v Teheránu v roce 1998, během jeho působení ve funkci ministra spravedlnosti zase byla udělena celková imunita úředníkům a členům bezpečnostních složek zodpovědných za vraždy stovek lidí. Tento seznam porušování lidských práv nově zvoleným ultrakonzervativním prezidentem se také odráží v beznaději místní LGBT komunity, že dojde ke zlepšení jejího velmi špatného postavení. „Írán je řízen zákonem šaría, takže nezáleží na tom, kdo je prezidentem, nejvyšším vůdcem nebo poslancem. Dokud se země řídí islámskými zákony, LGBTQI+ lidé jsou odsouzeni k smrti,“ uvedl Aršam Parsí, íránský LGBT aktivista žijící v kanadském exilu. „Raisi je extrém, více než ostatní. Na začátku revoluce se také podílel na zabíjení dalších lidí, takže je strašidelnou postavou, zejména pro LGBTQ, protože dokáže vynucovat islamistickou agendu, doplnil pro web Blade.

Podle Alexe Vatanka, ředitele Institutu Blízkého východu, zlepšení stavu íránské LGBT komunity po příchodu Raísího do úřadu rozhodně není na pořadu dne. „U skupiny lidí přicházejících s Ebrahímem Raísím je nejmenší pravděpodobnost, že se zapojí do jakéhokoli druhu skutečného a smysluplného dialogu o LGBTQI+ komunitě v Íránu. Raísí a jeho stoupenci věří, že nejlépe vědí, že způsob života, který si sami vybrali, je skutečně jediným správným způsobem, a místo toho, aby se snažili vést dialog, raději svůj pohled vnucují společnosti,“ říká Vatanka. Ačkoliv Evropská unie a USA pod vedením prezidenta Bidena si v poslední době daly za cíl výrazněji prosazovat agendu LGBT ve světě, Írán o věci odmítá vést dialog a označuje jej za zasahování do svých vnitřních záležitostí. 

Zdroj: Blade