Švýcaři v referendu rozhodnou, zda země uzákoní stejnopohlavní svazky. Dvě třetiny voličů se chystají hlasovat pro

Švýcarský parlament koncem loňského roku odhlasoval uzákonění stejnopohlavních manželství. Konzervativní odpůrci se však rozhodnutí pokusili zvrátit sesbíráním podpisů pro vyhlášení referenda o návrhu. To se uskuteční koncem září a většina Švýcarů chce podle průzkumů hlasovat pro stejnopohlavní svazky.

Poslanci ve Švýcarsku loni v prosinci schválili po sedmi letech parlamentní debaty balíček zákonů, který by umožnil homosexuálům vstupovat do manželství (dosud země umožňuje gayům a lesbám uzavírat pouze registrovaná partnerství), umožní lesbickým párům početí pomocí darované spermie a transgender lidem změnit své pohlaví pouhou žádostí na úřadě bez nutnosti sterilizace.

Režisér Luboš Kučera: „Jsem přesvědčený, že na pohlaví, barvě pleti či sexuální orientaci nezáleží“14. 9. 2021

Návrh, který prošel díky hlasům sociálních demokratů, zelených a liberálů, však bude muset ještě obstát před občany země v referendu: jeho odpůrci totiž využili zákonné možnosti sesbírat dostatek podpisů na vyhlášení celostátního referenda o schváleném  návrhu. Referendum proběhně 26. září a podle současných průzkumů veřejného mínění v něm mají šanci zvítězit příznivci rovných svazků. Podle průzkumu centra LeeWas, který proběhl začátkem srpna, by 65 procent Švýcarů hlasovalo pro možnost stejnopohlavních párů uzavírat manželství, pouze 35 procent bylo proti. „Je to obrovský krok na cestě k rovnosti. Symbolicky je manželství pro všechny uznáním přijetí, které LGBT lidé již ve společnosti získali,“ uvedla v rozhovoru pro web Swiss Info Olga Baranova, vedoucí švýcarské kampaně za uzákonění stejnopohlavních manželství. 

Je to také o právním uznání: homosexuální páry budou mít stejnou ochranu a práva jako heterosexuální páry. Dnes absence civilního manželství pro všechny znamená diskriminaci, která je zcela neopodstatněná,“ doplnila. Švýcarsko dosud v rovnosti LGBT lidí dlouho zaostávalo za jinými zeměmi západní Evropy. Zákon zakazující diskriminaci gayů, leseb a bisexuálů zavedla teprve loni, jako jedna z posledních zemí západní Evropy také neumožňuje homosexuálům uzavírat manželství. To by se však nyní mělo změnit, po případném shválení balíku norem by se země stala jednou z nejpokrokovějších. Jako teprve osmá evropská země by umožnila změnu pohlaví bez potvrzení lékaře či soudu, což by bylo možné od 16 let věku. 

Zdroj: Vojtěch Petrů