LGBT lidé v Afghánistánu pod vládou Tálibánu už mohou čekat pouze na smrt, varuje exilový afghánský aktivista

Moc v Afghánistánu o víkendu po odchodu západních vojsk převzalo fundamentalistické hnutí Tálibán. Exilový afghánský aktivista Nemat Sadat v rozhovoru pro Pink News varuje, že to pro zdejší LGBT lidi znamená jistou smrt. „LGBT+ Afghánci opravdu nemají žádné možnosti. Mohou pouze čekat na smrt, která dříve či později přijde,“ říká.

Poté, co islámští fundamentalisté z hnutí Tálibán převzali minulý víkend vládu nad Afghánistánem, se objevily četné obavy z omezování práv žen a dívek, které dosud mohly v zemi studovat, nemusely nosit burky a mohly se volně pohybovat bez mužského doprovodu. 

I pitím kávy můžete bojovat za práva LGBT+ komunity18. 8. 2021

Očekává se, že Tálibán postupem času zavede právo šaría v jeho extrémní formě, což může mít na život emancipovaných žen výrazný dopad. Doslova ve smrtelném nebezpečí se však zřejmě ocitnou místní LGBT lidé. Jak však řekl exilový afghánský spisovatel Nemat Sadar v rozhovoru pro Pink News, o tom, jak špatná nyní situace bude pro LGBT Afghánce, nemáme žádné spolehlivé informace. Sadat a jeho rodina emigrovali z Afghánistánu do USA, když byl ještě dítě. V roce 2012 se však do Kábulu vrátil a pracoval jako profesor politologie na Americké univerzitě v Afghánistánu, přičemž se věnoval také obhajování práv LGBT na akademické půdě, kvůli čemuž se stal terčem Tálibánu. O rok později raději odešel zpět do New Yorku, přičemž mu v případě opětovného návratu do Afghánistánu bylo vyhrožováno smrtí. Dnes se snaží šířit osvětu o lidskoprávních a LGBT otázkách ve své zemi alespoň na sociálních sítích. 

Jak Sadat říká, už nyní je situace pro LGBT Afghánce velmi špatná a řada z nich žije v utajení, je však přesvědčen, že po převzetí moci radikálním Tálibánem se vše ještě zhorší. „Tálibán zavede politiku návnady, vraždy a zahlazení důkazů. To znamená, že si budou vytvářet síť informátorů, aby nalákali gaye a bisexuální muže online i na veřejných prostranstvích a odvezli je na odlehlé místo, zabili je a zbavili jejich těl,“ říká profesor a aktivista, která má s islámskými fundamentalisty své zkušenosti. Jak Sadat říká, pronásledování LGBT lidí bude probíhat pod povrchem a v utajení, jistě se nebudou opakovat veřejné popravy a vypouštění záběrů z nich do světa, protože radikálové nyní chtějí zapracovat na zlepšení svého PR. „LGBT+ Afghánci opravdu nemají žádné možnosti. Mohou pouze čekat na smrt, která dříve či později přijde. Jakákoli malá radost, kterou dosud měli, se vypaří s vědomím, že Tálibán jim může každou chvíli vzít život,“ predikuje temnou vizi Sadat.

Jak říká, situace v Afghánistánu nyní bude podobná nacistickým snahám o vyhlazení homosexuálů v době druhé světové války. Řešením je podle Sadata vyvinutí tlaku na západní vlády, aby vytvořily program záchrany LGBT lidí, kterých v třicetimilionovém Afghánistánu žijí zřejmě miliony. K něčemu podobnému už v menší míře přistoupila například Kanada, která oznámila, že přijme dvacet tisíc afghánských uprchlíků z řad emancipovaných žen, lidskoprávních aktivistů nebo LGBT komunity.

Zdroj: Pink News