Na paralympijských hrách v Tokiu se o medaile uchází rekordních 22 LGBT olympioniků

Rekordní účast otevřeně LGBT sportovců na letošních olympijských hrách v japonském Tokiu se už stala známým fenoménem. K nárůstu sportovců z řad sexuálních menšin však došlo i na letošních paralympijských hrách: o medaile se jich utká hned 22.

O rekordní účasti otevřeně LGBT sportovců na letošních olympijských hrách v japonském Tokiu jsme na LUI psali již dříve. Teď ale rekordní účast LGBT olympioniků hlásí i probíhající paralympijské hry. Server Outsports, který mapuje úspěchy sportovců z řad sexuálních menšin, jich zde letos napočítal hned 22.

Znevýhodněné postavení ve společnosti dostává LGBT+ lidi pod velký stres. Hetero většina ho nikdy nepochopí, protože nic podobného nezažívá26. 8. 2021

Jde o téměř dvojnásobný nárůst oproti paralympiádě (tedy alternativních olympijských hrách pro handicapované sportovce) před pěti lety v brazilském Riu de Janeiru. LGBT paralympioniky vyslalo celkem osm zemí, nejvíc jich je z výpravy Spojeného království (hned osm) a v těsném závěsu za ním Spojenými státy (sedm LGBT sportovců). Stejně jako u olympijských her i na paralympiádě na seznamu LGBT sportovců serveru Outsports převažují ženy. Největší koncentrace LGBT mezi paralympioniky je v disciplíně basketbalu na invalidním vozíku. „Ráda vidím, jak se na nás jako na paralympioniky upírá pozornost, protože to ukazuje, že jsme společností stále více přijímaní, a proto můžeme být sami sebou a cítit se bezpečně,“ řekla serveru Outsports vedoucí amerického týmu volejbalistek na invalidním vozíku Monique Matthews. 

Na letních paralympijských hrách 2016 v brazilském Riu soutěžilo 12 otevřeně LGBT uchazečů o medaile. Olympijské hry v japonském Tokiu, které skončily předminulý týden, byly pro rekordní účast otevřeně LGBT sportovců občas nazývány duhovými hrami. Podle serveru Outsports se na letošních olympijských hrách v japonské metropoli Tokiu ucházelo o medaile nejméně 172 LGBT sportovců, což je více než na všech předchozích olympiádách dohromady. Před pěti lety na olympijských hrách v brazilském Riu de Janeiru server Outsports.com napočítal 56 LGBT olympioniků a v roce 2012 v britském Londýně 23.

Zdroj: Outsports, Vojtěch Petrů