Náboženské skupiny chtěly narušit protest LGBT komunity za rovnoprávnost v Sarajevu

Letošní pride v bosenském hlavním městě Sarajevu proběhl pokojně, i před snahy o jeho narušení ze strany náboženských fundamentalistů.

Historicky druhý pride v hlavním městě Bosny a Hercegoviny Sarajevu skončil pokojně, i před souběžný protipochod organizovaný muslimskými náboženskými fundamentalisty. Informoval o tom web Balkan Insight. „Vědomi si diskriminace, násilí a nenávistných projevů jsně říkáme, že už stačilo!“ uvedl jeden z organizátorů sarajevského pridu Amar Catovic.

Přemýšlíte o rozchodu, ale ještě jste to partnerovi neoznámili? Prozradí vás drobné změny v psaní textových zpráv už 3 měsíce předem2. 10. 2021

Akce se letos konala po roční přestávce z důvodu pandemie koronaviru. Ta podle Catovice problémy bosenské LGBT komunity prohloubila. Lidé z celé země se průvodu centrem města účastnili za přísných bezpečnostních opatření přijatých místní policií. Pokojně nakonec proběhla i protidemonstrance pořádaná náboženskou skupinou Vjera Narod Drzava, která vyzvala všechny muslimy a křesťany, aby se připojili, protože „Bible, stejně jako Korán, odsuzují homosexualitu.“ „Stavíme se proti agresivnímu zavádění standardů LGBT v našich rodinách, veřejném prostoru a v médiích,“ uvedl zakladatel fundamentalistického spolku Sanin Musa. Náboženští extremisté se snažili narušit už první sarajevský pride v roce 2019. Sarajevská regionální vláda uvedla, že město zajišťuje bezpečný průběh pridu kvůli dodržování práva na shromažďování. Průvod podpořili někteří diplomaté z ambasád západních zemí. 

Bosna a Hercegovina byla poslední balkánskou zemí, která až do roku 2019 neuspořádala vlastní pride. Předtím měly akce na podporu LGBT v zemi často násilné vyústění. Podle průzkumu konaného v době prvního pridu v roce 2019 konání festivalu podpořilo v hlavním městě Sarajevu pouze 24 procent respondentů, tři čtvrtiny byly proti. Ve stejném průzkumu také pouze 14 procent dotázaných podpořilo manželství osob stejného pohlaví: Bosna a Hercegovina dosud na rozdíl od sousedního Chorvatska a Černé Hory nezavedla ani registrovaná partnerství. Podle studie z letošního roku pořádání průvodu pride vedlo ke zvýšené podpoře LGBT aktivismu v zemi. 

Zdroj: Balkan Insight, Vojtěch Petrů