Homofobie v politice narůstá, upozorňuje Human Rights Watch

Globální lidskoprávní organizace Human Rights Watch upozornila, že politická homofobie ve světě v poslední době narůstá. Zmiňuje příklady jako schválení zákona zakazujícího zmínky o LGBT v Maďarsku, útok na pride v gruzínském Tbilisi nebo snahy o kriminalizaci LGBT v Ghaně.

Politická homofobie ve světě narůstá, upozorňuje globální lidskoprávní organizace Human Rights Watch. Jak píše nevládní organizace na svém webu, LGBT práva se v Evropě v poslední době stávají polarizačním tématem využívaným pro politické cíle.

„Freddie Mercury byl velká osobnost a za to ho velmi uznávám. Proč bych měl řešit, zda byl gay?“ říká „český Mercury“ Michael Kluch23. 8. 2021

Příklady Polska a Maďarska podle HRW ukazují na limity členství v Evropské unii států, které porušují její základní normy. Organizace zmiňuje poslední vývoj v těchto dvou zemích pod taktovkou tamních krajně pravicových nacionalistických vlád. Polský prezident Andrzej Duda loni těsně před prezidentskými volbami schválil legislativu, která zakazuje stejnopohlavní sňatky i adopce dětí a omezuje výuku seuxální výchovy na školách. Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho vláda zase v kontextu verbálních útoků na sexuální menšiny omezili jakékoliv zobrazování homosexuality či změny pohlaví na školách a v médiích a zakázali prodej knih zmiňujících se o LGBT v blízkosti budov škol a kostelů (jak jsme na LUI psali nedávno). Human Rights Watch mimo Evropu zmiňuje i další příklady z celého světa. V roce 2014 se v OSN odehrál spor ohledně vytvoření mandátu zaměřeného na sexuální orientaci a genderovou identitu, proti čemuž protestovaly zejména africké země a Rusko.

Organizace také zmiňuje zatýkání, věznění a mučení LGBT lidí v Egyptě, pronásledování homosexuálů na základě zákonů zakazujících propagaci homosexuality a pornografii v Malajsii či Indonésii a zákaz manželství osob stejného pohlaví v Hondurasu. Human Rights Watch upozorňuje také na dění v africké Ghaně, kde tamní politická reprezentace plánuje zákon, který by pod tvrdými restrikcemi zakázal identifikovat se jako LGBT a kde byly v květnu zatčeny na dvě desítky lidí kvůli účasti na workshopu o LGBT právech. Jihoafrické Svazijsko, jak píše HRW, zase odmítá oficiálně zaregistrovat zdejší LGBT organizace. V severoafrických zemích jako Tunisko, Alžírsko nebo Maroko zdejší režimy v době pandemie epidemiologická opatření využila k pronásledování homosexuálů, kteří se údajně ilegálně shromáždili. Organizace také připomíná nutnost zrušit začátkem července pride v gruzínském Tbilisi poté, co krajně pravicoví aktivisté napadli účatníky akce i novináře, kteří ji pokrývali, a zničili kancelář organizátorů. 

„LGBT se stávají silným symbolem v rétorickém střetu mezi tradičními hodnotami a lidskými právy. LGBT práva jsou projektována jako ukazatel modernity, cizího vlivu a útoku na rodinu a tradici,“ píše organizace v závěru. „Útok na práva LGBT přináší politické kredity, ale hlavní tíhu následně nesou jednotliví LGBT lidé.“

Zdroj: Human Rights Watch