Ve věku 88 let zemřel James Hormel, první otevřeně gay americký velvyslanec. Pomáhal financovat boj proti AIDS

Ve věku 88 let zemřel James Hormel, první otevřeně homosexuální velvyslanec a zároveň filantrop, který financoval organizace za lidská práva a za boj proti AIDS.

Ve věku 88 let zemřel James Hormel, první otevřeně homosexuální velvyslanec a zároveň filantrop, který financoval organizace za lidská práva a za boj proti AIDS. Informoval o tom web NBC News.

Znečištěný vzduch způsobuje psychické poruchy, prokázal výzkum mezi obyvateli Londýna. Problém se ale týká i těch, co žijí v Praze a Brně8. 9. 2021

Muž zemřel v pátek v nemocnici v San Franciscu po boku svého manžela Michaela. Hormel se měl stát poprvé velvyslanecem v roce 1997, kdy ho tehdejší prezident Bill Clinton vyslal vést americkou ambasádu v Lucemburku, tehdy však nominaci konzervativní zákonodárci zablokovali. Velvyslancem se nakonec stal o dva roky později. „Tento proces byl velmi dlouhý a namáhavý, plný zavádějících a urážlivých prohlášení, plný lží, podvodů, plný nepřátelství,“ uvedl v roce 2012 zpětně Hormel. Jeho případ vedl ke změně předpisů ministerstva zahraničí a později došlo ke jmenování dalších otevřených homosexuálů na významné diplomatické pozice. Hormel byl znám také své filantropické aktivity, které finacoval díky významnému dědictví, které mu připadlo.

Bývalý diplomat pomohl financovat řadu aktivit zaměřených na lidská práva, umění, vzdělávání nebo na boj proti AIDS. Na Hormela vzpomínají významní američtí politici, například ministr dopravy Pete Buttigieg, otevřený gay, ho označil za svou dětskou inspiraci. Bývalou prezidentskou kandidátku Hillary Clinton Hormelova smrt podle jejích slov zarmoutila. „Zasvětil svůj život prosazování práv a důstojnosti všech lidí a ve své službě v diplomatickém sboru reprezentoval Spojené státy se ctí,“ uvedli manželé Clintonovi ve společném prohlášení. Předsedkyně sněmovny reprezentanců Nancy Pelosi (která se mimochodem dříve objevila také na Hormelově svatbě) vyzdvihla jeho činnost v boji proti AIDS. „Jeho práce sloužila jako model národní politiky k porážce HIV/AIDS a zlepšení života všech postižených,“ uvedla. 

Zdroj: NBC News