Zakáže Rumunsko zmínky o homosexualitě na školách a v médiích po vzoru Maďarska?

Zakáže Rumunsko jako další země Evropské unie po vzoru Maďarska zmínky o LGBT v médiích a na školách? Část tamních politiků připravuje obdobný návrh zákona a netají se svou inspirací právě v sousedním Maďarsku.

Po Maďarsku se další evropská země možná chystá zakázat „propagaci homosexuality“ na školách a v médiích. Část politiků v Rumunsku slibuje připravit obdobný návrh zákona, kterým se v sousedním Maďarsku inspirovali, jak informoval web televize DW

„První coming out jsem prožil ve vlaku. Rodina o tom zatím ale neví,“ svěřil se student, který denně dojíždí do školy23. 5. 2022

Podle politiků menších stran, zastupujících maďarskou menšiny v zemi, musí být mladí lidé chráněni před „LGBTQ propagandou“. Iniciátoři sice nemají své zástupce v parlamentu, mají ale blízko k parlamentní straně Demokratické aliance Maďarů v Rumunsku. Ta má zase dlouhodobě blízko ke straně Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, a dříve podpořila tzv. referendum o ochraně dětí, kterým chce maďarský předseda vlády legitimizovat své kroky omezující práva LGBT komunity. Strana vyzvala všechny Rumuny s maďarskou národností, aby se referenda zúčastnili: v Maďarsku totiž mohou volit také příslušníci maďarské etnické menšiny v okolních zemích. Jenom pár dní po původní iniciativě menších maďarských stran oznámila parlamentní krajně pravicová strana Aliance pro sjednocení Rumunska předložení podobného zákona proti propagaci LGBT insipirovaného tím maďarským. I politici této ultrapravicové formace se natají obdivem k maďarskému premiérovi. 

Hnutí, které drží desetinu křesel v parlamentu, chystá návrh předložit v září, až se parlament po letní přestávce znovu sejde. Jak uvedla agentura Reuters, proti plánované legislativě o víkendu protestovaly v hlavním městě Bukurešti tisíce lidí. LGBT komunita čelí podle mnohých v dnešním Rumunsku k diskriminaci. Země stále nezavedla žádnou formu stejnopohlavního manželství ani registrovaného partnerství. LGBT práva nejsou podle DW v zemi příliš silným tématem, s výjimkou oblastí obývaných konzervativními Maďary, jež se Orbán snaží mobilizovat prostřednictvím tematiky sexuálních menšin. LGBT komunita v zemi není příliš silná a organizováná (s výjimkou velkých měst), zato zde existuje silná konzervativní lobby podporovaná zdejší pravoslavnou církví, bojující za ústavní zákaz stejnopohlavních manželství. Letošní výzkum Rainbow Europe organizace ILGA Europe Rumunsko zařadil co se týče práv LGBT lidí na 38. místo ze 49 měřených zemí. 

Zdroj: DW, Reuters, Vojtěch Petrů