I bez vzdělání či klasické práce lze spokojeně žít, toulavý život je lidem vlastní od nepaměti. V čem mohou být „kočovníci“ vzorem?
Straight friendly
Zdroj: iStock

I bez vzdělání či klasické práce lze spokojeně žít, toulavý život je lidem vlastní od nepaměti. V čem mohou být „kočovníci“ vzorem?

Zejména v posledních letech je čím dál častěji skloňována „naplněnost života“, jíž mnozí našli v opuštění dosavadních jistot a vydání se do světa. Již z toho může být vnímavějším čtenářům patrné, že se ale rozhodně nejedná o žádný moderní výstřelek – ostatně, „do světa“ se vydával již pohádkový Honza. Není ale třeba pro příklady sahat jen do světa fantazie – základní podstata „potulného“ (dnes označovaného jako „nomádský“) stylu života byla totiž lidem vlastní od nepaměti. Ostatně, Odysseus by mohl vyprávět…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
17. 8. 2021

To, že lidé stále více inklinují k „životu po svém“, je již nyní zřejmé. Na téma „nomádství“ pak pozornost v masivnějším měřítku upoutal také cenami ověnčený film Nomadland, jenž vypráví příběh ženy, která se po ztrátě naprosto všeho rozhodne procestovat celé Spojené státy v dodávce. Nomádství je pak prezentováno jako určitý prostředek opětovného spojení s přírodou a objevování nového smyslu života. Zájem o život na cestách se ale v plné síle vzedmul (možná docela paradoxně) právě v době koronavirové pandemie – ta totiž většinu lidstva vystavila dlouhodobému „uvěznění“ mezi čtyřmi stěnami, ale nezřídka i pracovní krizi o ztrátě blízkých ani nemluvě. A právě proto mnozí podle odborníků začali poměrně radikálně přehodnocovat, co pro ně vlastně znamená šťastný a naplňující život.

<Path> Find peace in the heavenly spas of the Karlovy Vary RegionZdroj:

„Nemusíte vystudovat vysokou školu, získat práci, kam budete docházet od devíti do pěti, vzít si hypotéku a pak se na 15 či 20 let usadit na jednom místě, kde budete čekat na odchod do důchodu,“ vysvětluje tak lakonicky Ben Birnie, který je jedním z těch, kdo s partnerkou vyměnil usedlý stereotypní život za cestování doslova na plný úvazek. Dvojice si tedy pořídila dodávku, přestavěla ji na obytný vůz (nese jméno Sophia) a nyní brázdí Evropu křížem krážem a vše, co se jí na cestě přihodí, dokumentuje na sociálních sítích. „Můžete žít šťastný a svobodný život – jít tam, kam chcete, a dělat, co chcete, přesně v době, kdy to dělat chcete. Jednoduše řečeno, každý má v životě alternativy,“ vysvětluje pak v rozhovoru pro BBC Birnieho partnerka Chesca Ford.

Nomádství jako lidská touha

Jakkoliv se ale může zájem o „neukotvený“ životní styl zdát být nový, základní myšlenka nomádské filozofie má kořeny v hluboké minulosti. „Touha migrovat, poznávat a vydat se na cesty je v nás silně zakořeněná, rodová, zásadní a instinktivní,“ píše tak ve své knize The New Nomads: How the Migration Moving is Making the World Better Place autor Felix Marquardt. „Devadesát osm procent našeho času na planetě Zemi jako anatomicky moderní lidé jsme strávili jako nomádi. To, že někdo žije celý svůj život v jedné vesnici nebo městě, kde se narodil, je relativně nedávný anomální vývoj,“ píše také.

A je faktem, že již před přibližně 12 tisíci lety lidé putovali v malých kočovných kmenech a hledali jedlou vegetaci a také zvěř k lovu. To, kam přesně tito lidé mířili, pak předznamenávala sama příroda, s níž byly „migrační mapy“ v souladu. Až neolitická revoluce vedla vzhledem k rozvoji zemědělství a domestikaci zvířat k trvalejšímu osídlení, jelikož lidé vyměnili lov zvěře za její chov (ačkoliv samozřejmě existují určité skupiny, jimž kočovný život zůstal vlastní). Styl života, jak jej známe dnes, pak vzešel právě z populačního růstu, k němuž došlo díky usazení kmenů a také následnému utváření centralizovaných mocenských struktur. Ostatně, právě takto vznikla civilizace v dnešním slova smyslu.  

Zdroj: Giphy

Bez ohledu na to, jak „romanticky“ nomádský styl života může vypadat, v obecné rovině byly kočovné národy obvykle vnímány negativně – a to zejména proto, že svým neortodoxním životním stylem budily pobouření, ale i strach. Důvodem byl podle historičky Marie Favereau na jednu stranu zcela odlišný vztah ke krajině a na stranu druhou také diametrálně jiné chápání majetku. „Byla to ale extrémně složitá společenství, která navzdory tomu našla svou politickou stabilitu právě díky své mobilitě. Tyto společnosti byly také velmi otevřené určitému absorbování jiných kultur do své vlastní,“ upřesňuje. A s tím se ztotožňuje i Marquardt, který však poukazuje na radikální obrat ve vnímání samotného nomádství. „Není to tak dávno, co byl nomád de facto tulák, cikán, byl někým, o co se bílí lidé v západní Evropě a Severní Americe příliš nezajímali. Nyní ale došlo k masivnímu posunu chápání nomádství, které se stalo určitým společenským statusem,“ vysvětluje.  

Od romantického nomáda až k nomádovi „duševnímu“

Signálů, nakolik se vnímání nomádství mění, je přitom možné naleznout celou řadu. Od ryze romantického (či spíše romantizujícího) pojetí v umění – kdy nomádství prostupuje nespočtem klasických příběhů pracujících s koncepty „poučné cesty“ a také souvisejícími lekcemi, které hlavní hrdina během nich dostává (právě to je i případ Odyssea) – až po jeho rebelskou verzi. Tu pak může zastupovat třeba dílo Jacka Kerouaca nebo Into the Wild Jona Krakauera. Ve druhém jmenovaném případě je přitom hrdinou-nomádem do jisté míry „osvícený rebel“, který se odmítá přizpůsobit životu, který pro něj byl nalinkován.

<Path> The festival season has a lot to offer, despite the coronavirus: where to go for fun and culture?Zdroj:

A dnes, dnes jsou nomádi (ač určitý přídech romantiky jim stále upřít nelze) spíše spojováni se soběstačností, emancipací, minimalismem a samozřejmě také touhou po sebepoznání. Podle Marquardta ale dnes vlastně není ani nutné sbalit si pár věcí do krabice a vydat se na cesty v dodávce. „Nomádství není jen o dobrodružství na druhém konci světa a objevování nových míst. Existuje i nomádství sociální či profesní. A přijmout základní principy této filozofie je podobně snadné jako pozvat si domů na návštěvu někoho, koho ještě příliš dobře neznáte,“ popisuje s tím, že také základní podstatou starověké filozofie nomádství není ani tak migrace jako spíše určitý duševní rámec – tedy otevřenost, zvědavost, pokora, ochota přijímat a poznávat nové lidi, místa. „Když se pohybujeme, nedozvídáme se jen o místě, kam jdeme, ale také zjišťujeme, kdo jsme a odkud pocházíme,“ doplňuje. A tímto prizmatem bychom se vlastně nomády mohli stát úplně všichni. Nepochybně by se pak žilo lépe nejen nám, ale i ostatním. A to bez ohledu na to, zda by byl onen život soustředěn do obytného karavanu křižujícího svět nebo do 1+1 v „Horní Dolní“…

Zdroj: Bbc.com, insider.com, independetn.co.uk, Felix Marquardt, Marie Favereau

Populární
články

Tomio Okamura si ze spontánní brněnské debaty se skupinou mladých lidí s duhovými vlajkami pořídil video na své sociální sítě
AKTUALITY

„Můj bratr je homosexuál,“ vyprávěl LGBT aktivistům Okamura. „Navrhoval jsem rozšíření partnerství, ale média to schválně umlčela“

Autor: Veronika Košťálková
„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž
LIDÉ

„Nikdy bych nečekal, že se z běžné návštěvy očního rozjede takové kolečko,“ vypráví muž. „Tělo se mi mstí. Nenávist se projeví,“ varuje

Autor: Irena Piloušková
Život v kvantovém světě začal stejně jako u tisíců dalších lidí, tedy zvýšeným zájmem o matematiku a fyziku
LUI BALANCE

„To, čím v životě procházíme, jsou lekce. Když je zvládneme, dosáhneme vnitřní harmonie a nekonečné lásky,“ říká kvantový fyzik Jan Rak

Autor: Michal Černý
Umělci začínají otevřeně kritizovat, že pod pódiem pravidelně vidí statický „les“ mobilních telefonů
TRENDY

„Děláte si srandu?!“ Umělci vytýkají generaci Z, že je mizerné publikum. Bude nutné zakázat mobily na koncertech?

Autor: Veronika Košťálková
Buranské a nevkusné? Záleží na úhlu pohledu...
STYL

Z „módního pekla“ na výsluní: (Bílé) ponožky do sandálů prý patří a historie to potvrzuje

Autor: Mirka Dobešová
Andrew Tate a jemu podobní influenceři jsou nejpopulárnější mezi mladými muži s vysokoškolským vzděláním, kteří finančně nijak nestrádají
TRENDY

6 z 10 mladých můžu ovlivňují „influenceři maskulinity“, varuje nová studie

Autor: Veronika Košťálková
Michaela Mrázková odhalila tajemství léčivého úklidu – méně věcí v domácnosti znamená menší chaos. A to jak doma, tak celkově v životě.
LUI BALANCE

„Zkroťte svou přeplněnou šatní skříň! Tento malý krok může podpořit větší životní změnu,“ říká autorka projektu Léčivý úklid

Autor: Bohdana Rambousková
Eva Kadlecová nově vede česko-slovenskou zmrzlinovou divizi The Magnum Ice Cream Company
LIDÉ

Zmrzlinový boj o rovnost: „Zisk z prodeje příchutě Bohemian Raspberry jde do Mercuryho nadace,“ říká šéfka česko-slovenského zmrzlinového byznysu

Autor: Mirka Dobešová
Observatoře na Roque de Los Muchachos
CESTOVÁNÍ

Jak jsme se na La Palmě „prošli“ po Mléčné dráze a zažili blízké setkání třetího druhu aneb Astroturistika v praxi i pro úplné laiky

Autor: Mirka Dobešová
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop