
Fitness influencerkou v sedmdesáti – příběh seniorky, jejíž kondici nemá ani řada třicátníků, inspiruje miliony lidí po celém světě
Vyvracet výše popsanou představu je samozřejmě poměrně komplikované, ale snad alespoň několik exemplárních příkladů ukáže, že nic není tak černobílé – např. Mojžíšovi bylo 80 let, když vyvedl židovský lid z egyptského otroctví, Nelson Mandela se stal prezidentem JAR v 75 letech (a Joe Biden převzal prezidentský úřad v USA rovnou v 78) a Josephu Ranzingerovi bylo 78 let, když se stal papežem. Pro běžný život (přeci jen – jen málokdo „z lidu“ aspiruje zrovna na funkce prezidentské či papežské) by ale mohl postačit i příběh kanadské seniorky Joan MacDonald, která se v 71 letech začala věnovat body buildingu a všem ukázala, že doslova a do písmene „nikdy není pozdě“…
Místo domova pro seniory tělocvična
Když Joan oslavila své sedmdesáté narozeniny, byla nemocná, unavená a dle vlastních slov ztratila sama sebe. Vážila 90 kilogramů, byla klinicky obézní, trápily ji problémy s krevním tlakem a také s ledvinami, užívala léky na snižování cholesterolu a žaludeční reflux – a její lékař chtěl jejich dávky navíc zdvojnásobit. Tehdy Joan její dcera Michelle bez obalu řekla, že pokud něco nezmění, skončí v domově s pečovatelskou službou, kde se o ni budou muset starat profesionálové. „Samozřejmě, že po ničem takovém jsem netoužila, byla jsem nemocná a unavená z toho, že jsem nemocná a unavená,“ popisuje Joan v rozhovoru pro britský Guardian s tím, že dva týdny po rozhovoru s dcerou přemýšlela, co a jak by mohla udělat, aby se cítila lépe, ale také aby znovu získala dceřin respekt. A nakonec se rozhodla sbalit, opustit dům v kanadském Ontariu a jet k dceři a jejímu partnerovi do Mexika, kde oba pracují jako trenéři. Díky tomu začala navštěvovat tělocvičnu, naučila se využívat posilovací stroje, zvedat lehká a následně i těžší závaží. Během devíti měsíců se dostavily první úspěchy – Joan mohla přestat užívat všechny léky. A také se jí začaly rýsovat svaly – čehož si lidé v posilovně začali všímat a v její snaze ji začali podporovat.
Ačkoliv v počátcích Joan často propadala beznaději, že kompletní změnu života – a to od běžné denní rutiny až po zbrusu nový stravovací plán – nezvládne, podpora dcery Michelle i jejího partnera ji nakonec udržela na správné cestě. „Myslím, že stejně jako většina žen musela moje matka nejprve překonat všechny své vlastní negativní představy o tom, že je ve věku, kdy nelze nic změnit. Potřebovala změnit myšlení. Dnes je úplně nový člověk – s láskou se o sebe stará, zdravě jí, cvičí a je aktivní jako nikdy dříve,“ popisuje Michelle s tím, že podobná životní změna je možná v jakémkoliv věku, základem je ale správné nastavení mysli a samozřejmě také vhodně sestavená strategie k dosažení cílů, v tomto případě tedy cvičební a stravovací plán. Jak navíc upřesňuje docent fyzikální medicíny Mark Peterson, „existuje mylná představa, že lidé nad 65 let již nemohou dosáhnout růstu svalů. Ale sval je tkáň, která se vždy dokáže přizpůsobovat podnětům.“ Jedinou dobrou radou pro starší sportovní nadšence je tak podle Petersona poradit se nejprve s lékařem a s pohybem začínat s rozmyslem a v adekvátním tempu.
Sedmdesátnice influencerkou
Dnes Joan inspiruje řadu lidí po celém světě, na jejím instagramovém profilu ji sleduje 1,4 milionů lidí (a ve svých 74 letech je tak vlivnou fitness influencerkou), kteří nejenže zůstávají v úžasu, v jakém věku se člověk může odhodlat k velké životní změně, ale zároveň je Joan inspiruje, aby také oni začali se svými životy něco dělat – ostatně, právě Joanin příběh je ukázkou toho, že věk je jen číslo. „Tato žena mě velmi inspirovala. Je mi 60 a pracuji na tom, abych byla opět zdravá. A je příjemné sledovat někoho, kdo ukazuje, že zdravý může být člověk v jakémkoliv věku. Sama řeším některé problémy, jaké měla Joan – vysoký krevní tlak, reflux, artritidu. Od začátku roku jsem ale již nějaká kila shodila a chci pokračovat. Pohled na Joan a celý její příběh mi dává naději, že svých cílů dosáhnu,“ píše tak v diskusi pod jedním z rozhovorů s Joan její „fanynka“.
A Joan tak vlastně zvládá nejen inspirovat řadu dalších, aby začali dělat něco pro své zdraví a tělo, ale vlastně ukazuje, že i sociální sítě nejsou jen doménou mladých. Nemluvě o tom, že jeji instagramový profil zdaleka neukazuje vyleštěné snímky, které již nemohou být dále od reality – vlastně je výzvou pro všechny starší (nejen) ženy, aby byly samy sebou. „Je tu řada ještě starších žen, než jsem já – a jsou to silné a úžasné ženy. Lidé si myslí – á, babička, co ta by mohla vědět. A pak se diví, co všechno babička dokáže,“ shrnuje Joan s nadsázkou.
Nejenže se naučila mnoho věcí o výživě a kondici, ale v sedmdesáti letech se naučila používat počítač, iPhone, a nakonec i Instagram – ten jí doporučila dcera právě kvůli spojení s komunitou dalších lidí s podobným cílem. „Sociální média, to pro mě byla naprostá novinka, navíc jsem začala zveřejňovat to, co nikdo předtím. Časem mi moji sledující začali psát, že je můj příběh inspiruje a ovlivňuje…a já si říkala, že to snad ani není možné,“ popisuje netradiční influencerka. A také shrnuje hlavní poselství, které se snaží šířit, tedy to, že „lidé – a zvláště ženy – potřebují vědět, že jejich život neskočil ve 40, 50, 60 nebo 70 letech. Každý může pokračovat dál a dál prostě až do konce svých dnů…“