Zambijský prezidentský kandidát chce zlepšit postavení zdejší LGBT komunity. Avizuje i zavedení stejnopohlavních svazků

Lidé v africké Zambii volili nového prezidenta. Tématem voleb byla přitom i práva LGBT komunity. Opoziční kandidát Hakaind Hichilema v případě vítězství slibuje dekriminalizovat v zemi homosexualitu i zavést stejnopohlavní manželství.

V africké Zambii včera proběhly prezidentské volby. Místní občané volili mezi stávajícím prezidentem Edgarem Lungu a jeho protikandidátem a dlouholetým politikem Hakaindem Hichilemou. V případě výhry druhého kandidáta, který je příznivcem práv gayů a leseb, se přitom může tristní postavení LGBT komunity v zemi podstatně zlepšit.

Elektrické křeslo pro 14letého chlapce odsouzeného bez důkazů – až tam mohou vést předsudky a nenávist12. 10. 2021

Jak informoval web Zambia Reports, Hichilema deklaroval, že by při svém zvolení rád zlepšil tristní postavení zambijské LGBT komunity. Její současné právní postavení v zemi je zastaralé a restriktivní, zákony vycházejí ještě z doby britské koloniální nadvlády. Homosexuální pohlavní styk (v legislativě vágně popsaný jako „tělesný kontakt s jinou osobou proti přírodním zákonům“) se jako závažný zločin prostřednictvím zákonů proti sodomii trestá až 14 lety vězení. Podnikatel a politik Hichilema by přitom rád vedle dekriminalizace homosexuality uzákonil také svazky osob stejného pohlaví. Ty v současnosti země zakazuje s tím, že se jedná o hřích a ohrožení křesťanské tradice země. V případě zvolení slíbil také umožnit bezplatnou změnu pohlaví, která dnes v zemi není vůbec možná.

Hichilema, který na post prezidenta neúspěšně kandidoval již pětkrát, považuje LGBT práva za jeden z hlavních pilířů svého programu. Prezidentský kandidát je však politickými oponenty kritizován a obviňován ze snah o potlačení křesťanských tradic v zemi. Podle opozičníků je Hichilema členem organizace Svobodných zednářů, která se snaží o šíření sekulárního pohledu na svět. Podle uniklých informací je Hichilemova kampaň údajně financována organizací Africa Liberal Network, jež se snaží o zlepšování postavení homosexuálů v jednotlivých afrických státech. Výsledky včerejších zambijských prezidentských voleb by měly být známé každou hodinou. 

Zdroj: Zambia Reports