Stresující práce drtí čím dál více lidí. „Změna mi zachránila život,“ tvrdí padesátnice, jež vyměnila podnikání za záchranu koalů

„Jít za svým snem“, to je heslo, které je dnes velmi moderní, ovšem ne každému se jím v plné šíři daří řídit. Ostatně, onen sen může mít samozřejmě řadu podob a v některých případech minimálně v počátku vyžaduje, aby se lidé vzdali mnoha věcí, na něž jsou zvyklí. Na druhu stranu – pokud člověk jde skutečně za svým a nedbá na překážky, nakonec opravdu může dojít k plnému uspokojení a štěstí. Přesně o tom by pak mohla mluvit Angela Christodoulou, která se rozhodla vzdát vlastního byznysu a začít zachraňovat koaly v nouzi. Podobných příběhů „životních změn“ přitom existuje celá řada – jak se k nim odhodlat? A stojí převrácení dosavadního života vzhůru nohama vůbec za to?

Dát vale klasickému trhu práce, vzdát se dlouhé roky budované kariéry, ale třeba i mnoha souvisejících výhod – přesně to dnes láká čím dál více lidí, kteří nechtějí zabřednout do nudného a ubíjejícího stereotypu. A také těch, kteří se již nedovedou vypořádávat s chronickým stresem v práci, související apatií a únavou. Přitom podle poměrně nedávné studie Světové zdravotnické organizace WHO a International Labour Organisation práce v týdenním rozsahu 55 hodin způsobuje stovky tisíc předčasných úmrtí a je také spojena s vyšším rizikem vzniku mrtvice a srdečních chorob, přičemž právě dlouhá pracovní doba byla označena za „vážné pracovní riziko“. Zdrcující stresové pracovní prostředí pak může vést až ke kompletnímu vyhoření. Jedná se o kumulativní výsledek nevyřešeného chronického stresu,“ popisuje pak psycholožka Roberta Babb. I proto se lze již poměrně často setkat s příběhy těch, kdo opustili prestižní a dobře placenou práci a rozhodli se vést kavárnu/péct koláče/pěstovat ovoce/starat se o zvířata v nouzi…(doplňte libovolnou činnost, která neskýtá nijak obrovský potenciál zisku). Mnohým z nich pak změna doslova zachránila život.

Chorvatsko na konci sezony? Těšte se na větší klid, příjemnější teploty a vyhřáté moře (2. část)30. 9. 2021

 „Hodně jsem pila a cítila, jak se můj vztah rozpadá, začala jsem se chovat nevyzpytatelně a nedokázala vypnout. Nakonec jsem se rozhodla, že svou skvěle placenou práci opustím a vzdám se i kariéry, na které jsem pracovala desítky let,“ popisuje tak jedna z uživatelek diskusního fóra Reddit svůj nový začátek – a sama zpětně přiznává, že odchod z náročného zaměstnání, které jí již nepřinášelo naprosto žádnou radost, jí skutečně zachránil nejen psychické, ale i fyzické zdraví.

Jsou ale i situace, kdy ani vztah k práci (a naplnění z jejího vykonávání) není zárukou, že ji člověk bude odvádět „šťastně až…do důchodu“. To pak popisuje pro britský Guardian záchranářka, která se pro podání výpovědi rozhodla po 16 letech praxe v oboru – a stala se kosmetičkou. „Stále pracuji s lidmi, ale v úplně jiné rovině, podnikám, vše mám pod kontrolou, znovu jsem našla svůj smysl pro humor a začala si užívat života, trávit čas s dětmi i rodinou,“ upřesnila. Odborníci se přitom shodují, že dnešní nastavení společnosti příliš mnoho volnosti lidem nedává – vlastně jako by univerzálně začala platit představa, že kvůli úspěchu je nutné obětovat své zdraví, vztahy a vše ostatní, co je pro člověka důležité. Naštěstí alespoň někteří se nakonec vydají za hlasem svého srdce, což je i případ Angely Christodoulou, která se rozhodla na prahu padesátky opustit svůj obchod a začala zachraňovat opuštěné koaly.

„V roce 2015 zbýval pouhý rok do konce pronájmu mé prodejny se suvenýry a také bytu, bylo mi padesát a přemýšlela jsem o své budoucnosti. Nejsem typ, který by seděl doma a chodil s kamarádkami na oběd, ráda jsem v pohybu a zaneprázdněna,“ popisuje s tím, že zrovna ji problémy s vyhořením netrápily, ale jednoduše chtěla změnu, a to takovou, z níž by mohli mít prospěch i jiní. „Jednoho rána jsem se podívala na palmu na svém dvorku a uviděla na ní sedět koalu – žiju totiž na předměstí přírodní rezervace. Volala jsem na řadu míst a zjišťovala, co s koalou dělat – nikdo mi ale nebyl schopen nijak pomoci. Nakonec jsem sama koalu sundala a odnesla jej přes silnici zpět do rezervace. Myslím, že v tu chvíli mě to pohltilo,“ vzpomíná dnešní „koalí záchranářka“ na počátek své nové „kariéry“.

Záhy po této improvizované záchraně koaly se tak Angela přihlásila na všechny dostupné kurzy týkající se koalů, začala se věnovat dobrovolnické práci při záchraně divokých zvířat a také se zapojila do organizace workshopů zaměřujících se na pomoc zvířatům v nouzi. Konkrétně péče o koaly je přitom poměrně obtížná, jedná se totiž o náročný druh, a to zejména vzhledem ke stravě.

Život v teplotách kolem padesátky je pro řadu lidí již realita, která ale hrozí i nám. Jak (pře)žít v rozžhavené metropoli?22. 9. 2021

„Jakmile jsem získala akreditaci, přihlásila jsem se jako dobrovolnice RSPCA Wildlife Hospital, jež se zaměřuje výhradně na záchranu koalů. Během čtyř let jsem jich zachránila 337 – a většinou sama,“ vzpomíná také Angela. A jelikož většina záchran probíhala v oblastech nedaleko jejího bydliště, nakonec ji napadlo, že založí vlastní záchrannou stanici – Queensland Koala tak vznikla v srpnu 2018 a Angela i s manželem následně zakoupila také nemovitost s rozsáhlými pozemky, kde se věnuje péči o zraněnou divokou zvěř. „Na pozemku jsme vybudovali ohrady pro umístění zraněných zvířat. A loni jsme vysadili na tři sta stromů eukalyptu určených ke krmení koalů,“ upřesňuje. Ve své práci přitom nepochybně nalezla přesně to, co hledala. „Když zachráním koalu, jehož maminka byla zabita, a podívám se mu do očí, nemohu jej nemilovat. Každý, kdo se s těmito příběhy seznámí, jimi musí být nějak zasažen. Jsou tak nevinní. Jediné, co dělají, je, že sedí na stromech. Ty se jim ale mnozí lidé snaží vzít, což je zdrcující,“ popisuje také Angela s tím, že jako dítě by jistě nikdy nevěřila, čemu se jednou bude věnovat. „Je to splněný sen, o němž jsem ani nevěděla, že ho mám. Cítím se jako nejšťastnější žena na planetě, jelikož mohu dělat, co miluji – a věřím, že právě toto je mé poslání,“ uzavírá.   

Ať už se tedy za svými sny vydáte zcela cíleně anebo k nim dojdete prakticky jen náhodou, je dost možné, že i když se váš život kvůli tomu obrátí o 180 stupňů, dospějete k úplně stejnému poznání jako Angela. A třeba – stejně jako ona – budete ještě někomu (ať už z říše lidí či zvířat) nápomocni.

Zdroj: Reddit.com, Theguardian.com, Insider.com, Rd.com, Queensland Koala Society