Americká burza umožní obchodovat pouze firmám, které mají ve vedení zástupce menšin

Firmy obchodovatelné na druhé největší americké burze Nasdaq budou muset mít ve svém vedení zástupce genderových, sexuálních i rasových menšin. Cílem je bojovat proti nedostatku rozmanitosti v rámci korporací.

Na druhé největší americké burze Nasdaq budou moci obchodovat pouze společnosti s dostatečně rozmanitým zastoupením ve vedení. Minulý týden v pátek to schválila Americká komise pro cenné papíry. Informoval o tom server BBC

Máte účet na Instagramu a sledují vás alespoň 3 tisíce lidí? Přihlaste se do nového projektu LUI a staňte se influencerem16. 8. 2021

Firmy zastoupené na burze Nasdaq budou muset mít ve svém vedení alespoň jednoho člověka, který se identifikuje jako žena, a alespoň jednoho zástupce rasových nebo sexuálních menšin. Podle BBC přitom loni 75 procent firem přítomných na druhé největší americké burze tyto schválené kvóty nesplňovalo. Společnosti budou krom toho také povinny zveřejňovat statistiky o diverzitě ve svých radách. Podle předsedy SEC Garyho Genslera takto nastavená pravidla povedou k větší rozmanitosti ve vedení jednotlivých firem. „Tato pravidla odrážejí výzvy investorů k větší transparentnosti ohledně lidí, kteří vedou velké společnosti,“ uvedl. Změnu přivítala také sama burza Nasdaq, z politických řad ji chválili demokraté, naopak kritiky se dočkala od republikánů. 

Nasdaq se sídlem v New Yorku ve svém indexu sleduje 3300 akcií a je na druhém místě v seznamu amerických burz podle tržní kapitalizace obchodovaných akcií za newyorskou burzou. Specializuje se na obchodání s akciemi technologických firem, mimo jiné Google, Apple, Microsoft nebo Facebook. Podobný plán jako americký úřad navrhl minulý týden i britský úřad pro finanční chování. Podle něj by musely britské společnosti každoročně podávat hlášení, zda dosáhly určitých cílů v oblasti rozmanitosti. Regulátor chce, aby správní rady firem zahrnovaly alespoň 40 procent žen (včetně těch, které se identifikují jako ženy). Alespoň jedna žena by v rámci správní rady měla zastávat vyšší pozici. Rovněž chce, aby alespoň jeden člen pocházel z prostředí etnických menšin. 

Zdroj: BBC News